
Naujausios
Gyventojai nenori pirkti vandens
Europa finansuoja vandentiekio ir kanalizacijos tinklų plėtrą. Tai didelis patogumas Kelmės ir mažesnių rajono miestelių gyventojams. Jie gers kokybišką gręžinio vandenį. Nereikės rūpintis nuotekų išvežimu.
Tačiau ne visi kelmiškiai noriai jungiasi prie vandentiekio tinklų. Jeigu neprisijungs bent 95 procentai gyventojų, kurie numatyti projekte, gali tekti grąžinti Europos paramą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sąmoningiausi Atgimimo kvartalo gyventojai
Paklojus vandentiekio ir kanalizacijos tinklus Atgimimo kvartale, prie vandentiekio tinklų prisijungė 365, prie nuotekų tinklų – 396 vartotojai. Patogumais pasinaudos beveik šimtas procentų gyventojų, kurie buvo numatyti projekte.
Tačiau ne visuose kvartaluose gyventojai tokie sąmoningi. Antai pietiniame miesto kvartale buvo numatyta, kad prie nuotekų tinklų prisijungs 884 vartotojai, prisijungė – tik 695.
Turgaus rajone paklojus vandentiekio ir kanalizacijos tinklus, prie jų prisijungė atitinkamai 533 ir 614 vartotojų, 17 procentų mažiau negu tikėtasi.
Jeigu neprisijungs 95 procentai visų rengiant projektą numatytų gyventojų, gali tekti grąžinti Europos paramą.
Nenori mokėti
Viena iš priežasčių, kodėl žmonės vengia jungtis prie bendrų tinklų, prasta ekonominė Kelmės gyventojų padėtis. Jie žino, jog prisijungę neišvengiamai turės kiekvieną mėnesį mokėti ir už vandenį, ir už nuotekas. O už iš savo šulinio semiamą vandenį nereikia mokėti.
Pasak UAB „Kelmės vanduo“ direktoriaus Broniaus Paliulio, tie gyventojai, kurie iki šiol tuštindavo išsėmimo duobes ir mokėdavo nemažas sumas už kiekvieną išsėmimą ir išvežimą, noriai jungiasi prie bendrų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų. Tie, kurių duobėse įtaisyti drenažo vamzdžiai, kad nuotekos ištekėtų į upelį, prie bendrų tinklų niekuomet nesijungs. Nes nenori už kiekvieną kubą nuotekų mokėti kelių litų.
Bandyta tikrinti tokių išsėmimo duobes. Tačiau gyventojas turi teisę to neleisti daryti. Tenka pasitelkti policiją ir aplinkosaugininkus. Aptikti keli nelegalūs drenažai, gyventojai nubausti. Galbūt jie padarys išvadas ir jungsis prie bendrųjų tinklų. Bet jei nesijungs, įstatymas nenumato priversti.
Tinklus reikia atvesti iki namų
Dar viena priežastis, stabdanti gyventojų pasiryžimą jungtis prie vandentiekio ir kanalizacijos tinklų yra ta, kad tinklai praeina tik pro šalį. Iki namo atsivesti vandenį privalo pats gyventojas. Daugelis miesto gyventojų yra garbaus amžiaus žmonės. Jie nežino nei kaip, nei kieno pagalba tai padaryti.
Rajono savivaldybės ekologės Raimondos Parnarauskienės nuomone, pati vandens tiekimo įmonė turėtų pasirūpinti, kad vanduo ir kanalizacijos tinklai ateitų iki pat gyventojo namo. Žinoma, gyventojas turėtų už šią paslaugą sumokėti. Tačiau paslauga būtų atlikta profesionaliau negu patiems žmonėms samdant netikrus specialistus. Be to, tai garantuotų daugiau vartotojų.
Ištuštėjo namai
Prie bendrųjų tinklų jungiasi mažiau vartotojų negu numatyta projektuose, dar ir dėl to, kad mieste ir gyvenvietėse gyventojų apskritai mažėja.
Projektai buvo rengiami prieš penkerius metus. Tuomet buvo daugiau galimų vartotojų. Tačiau daug žmonių išmirė, kiti emigravo į užsienį, išsikėlė į didžiuosius miestus.
Buvo skaičiuota, jog viename būste gyvena vidutiniškai Kelmėje po 3,4 vartotojo, Tytuvėnuose – po 3,2. Tačiau realiai daugelyje būstų gyvena tik po vieną – du žmones.
Todėl manoma, kad kaip vartotojus reikėjo skaičiuoti ne gyventojus, o būstus. Vistiek visi būsto gyventojai apmoka vieną sąskaitą.
Pasak specialistų, į vandentvarką dedamos didžiulės lėšos, siekiant, kad žmonėms būtų patogiau. Tačiau gyventojų pajamos ir socialinė padėtis kartais juos verčia atsisakyti siūlomos gerovės.
Autorės nuotr.
VANDUO: Sveikatos specialistai tvirtina, jog giluminių gręžinių vandenį gerti sveikiau negu šachtinių šulinių. Rajone sparčiai tiesiant vandentiekio tinklus, mieste ir gyvenvietėse daugėja žmonių, kurie gers švaresnį vandenį.
ALTERNATYVA: Nors pro šalį praeina vandentiekio tinklai, kai kurie gyventojai atsisako atsivesti vandenį iki namų. Geriau renkasi šulinį, nes šulinio vanduo nieko nekainuoja.
APLINKOSAUGA: Užventyje taip pat nutiesti vandentiekio ir kanalizacijos tinklai. Pastatyti nuotekų valymo įrenginiai, kuriuose dirbs Vitalijus Orlakas. Daugelis užventiškių naudosis centraizuota vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistema. Bus mažiau teršiama aplinka.
NUSIVYLIMAS: UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis apgailestauja, kad prie centralizuotų vandentiekio tinklų nori jungtis ne visi gyventojai. Tinklai tiesti dėl jų sveikatos ir gerovės.