
Naujausios
Gyventojai ir opozicija kyla dėl kiemo tvarkymo mokesčio
Rajono Tarybos opozicinė Tėvynės sąjungos – Krikščionių demokratų frakcija surengė posėdį dėl daugiabučių kiemų tvarkymo mokesčio. Iš spaudos sužinoję, jog toks posėdis bus rengiamas, atėjo ir daugiabučių bendrijų atstovai. Jie piktinosi net kelis kartus šoktelėjusiu mokesčiu už kiemo tvarkymą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokestis pagal teritorijos dydį
Kaip jau rašyta „Kelmės krašte“, daugiabučius administruojanti savivaldybės įmonė UAB „Kelmės vietinis ūkis“ didesnes sąskaitas už kiemo tvarkymą pradėjo siųsti po to, kai nuspręsta mokesčio tarifą nustatyti pagal daugiabučio teritorijos dydį ir kiemo tvarkymo darbų sąmatą.
Mokestis už visos daugiabučio teritorijos tvarkymą gyventojams paskirstytas pagal jų buto plotą.
Anksčiau kelmiškiai už kiemo tvarkymą mokėdavo po 12 centų už kiekvieną jų būsto kvadratinio metro plotą.
Tačiau rajono savivaldybės administracija, pasitarusi su „Kelmės vietinio ūkio“ administracija, nusprendė panaikinti lygiavą ir kiekvienam daugiabučiui skaičiuoti vis kitokį mokestį, priklausantį nuo teritorijos dydžio. Esą gyventojams turintiems mažus kiemus, mokestis sumažės, už didesnius kiemus reikėsią mokėti daugiau.
Ar kaina turi juridinį ir loginį pagrindą?
Tai papiktino gyventojus. Nes mokestis pamažėjo tik vienam kitam daugiabučiui, o padidėjo daugumai.
Daugiabučio kiemas yra vieša erdvė, ne daugiabučio gyventojų nuosavybė. Kodėl reikia apmokestinti pagal teritorijos dydį? Juk gyventojas daugiabučio kieme negali užsitverti tvoros ar susikasti daržo lysvės?
Per kiemą eina ir važiuoja kas tik nori. Šiukšlina taip pat ne vien daugiabučio gyventojai. Pastarieji savo kiemu dažniausia tik nueina ir pareina iš darbo.
Ir kodėl apmokestinama pagal buto kvadratūrą? Gal dideliame bute gyvena vienas žmogus, o mažame kokie aštuoni? Ar ne didesnė tikimybė, kad jie daugiau šiukšlina ir daugiau mina šaligatvius?
Tokius klausimus, gavę kelis kartus didesnes sąskaitas už kiemo tvarkymą ir kitas „Kelmės vietinio ūkio“ teikiamas paslaugas, kėlė daugiabučių gyventojai.
Todėl opozicinės Tėvynės sąjungos – Krikščionių demokratų frakcijos nariai Egidijus Ūksas, Stasys Lekšas ir Vytautas Šimkūnas surengė posėdį, kuriame pareikalavo Savivaldybės administracijos ir „Kelmės vietinio ūkio“ paaiškinimų.
Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė paaiškino, jog iki šiol negerai buvo tvarkomasi. Negali būti visiems vienodo tarifo.
„Kelmės vietinio ūkio“ direktorius Dainius Popovas tvirtino, jog anksčiau renkamo mokesčio neužtekdavę atlikti paslaugai. Jo vadovaujama bendrovė yra pelno siekianti.
Dabar mokesčio už kiemo tvarkymą vidurkis pakilo nuo 12 iki 17 centų už buto kvadratinį metrą.
Rajono savivaldybės auditorė Daiva Bružienė tvirtino, jog pagal Vietos savivaldos įstatymą mokėjimo už kiemo valymą tvarką turėjo nustatyti ne Savivaldybės administracija ir ne patys paslaugos teikėjai, o rajono Taryba.
Atakavo klausimais
Rajono Tarybos narys Kontrolės komiteto pirmininkas S.Lekšas klausė, kodėl apie padidėjusius mokesčius nebuvo informuoti gyventojai. Jis paskaičiavo, jog vien iš trijų Raseinių gatvės daugiabučių Kelmės vietinis ūkis per mėnesį surenka pusantro tūkstančio litų. Vadinasi, jau tie trys namai sumoka atlyginimą valytojai.
S.Lekšas išsiaiškino, jog vien iš administravimo mokesčio bendrovė turi 40 procentų pelno. Atlikus auditą, pasiūlyta prie „Kelmės vietinio ūkio“ sudaryti stebėtojų tarybą. Tačiau to nepadaryta, nes, matyt, buvo nepalanku.
E.Ūksas kėlė ir kitą problemą. Renovuojamų daugiabučių kiemai renovacijos laikotarpiu netvarkomi. Tačiau žmonės vistiek gauna sąskaitas už kiemo tvarkymą.
Kelta ir servitutinių kelių, einančių per daugiabučių kiemus, problema. Kodėl gyventojai turi už juos mokėti?
I.Sirusienė tvirtino, jog renovacijos laikotarpiu gyventojai neturėtų mokėti už kiemo tvarkymą. Iš teritorijos reikėtų išminusuoti ir servitutinius kelius.
Opozicija siūlė pasekti Radviliškio pavyzdžiu ir daugiabučių kiemų tvarkymą finansuoti iš Viešųjų darbų programos.
Rajono meras Vaclovas Andrulis gyventojams siūlė dar vieną išeitį – atsisakyti kiemo tvarkymo paslaugos. Kiemą tvarkyti patiems arba samdyti kitą bendrovę.
Nepatenkinti ir paslaugos kokybe
Daugiabučių bendrijos „Berželis“ pirmininkė Regina Augustienė tvirtino, jog mokestis už kiemo tvarkymą jų namui pabrango nuo 411 litų iki tūkstančio. Už paslaugą dar moka ir „Iki“ prekybos centras, vaistinė, dializių centras.
Už tokius pinigus, pasak R.Augustienės, kiemas turėtų blizgėti. Deja, dažnai pati bendrijos pirmininkė turi pereiti su šluota, kad būtų tvarka. Patys gyventojai pasodino augalų, puošia savo kiemą.
„Kelmės vietinio ūkio“ valytoja turi apžiūrėti 17 kiemų, – sakė bendrijos pirmininkė. – Ar gali suspėti?“
Tą patį tvirtino ir kitų bendrijų atstovai Vitalija Kučinskienė ir Zigmas Mačijauskas.
Siūlyta, kad gyventojai apmokėtų ne pagal išankstinę sąmatą, o pagal faktiškai atliktus darbus, už kuriuos pasirašytų bendrijos atstovai.
Bus naujas biuras ir internetinis tinklapis
„Kelmės vietinio ūkio“ direktorius Dainius Popovas patikino, jog spręs problemas. Jis dirbąs tik keli mėnesiai. Nespėja visko iš karto aprėpti. O problemų bendrovėje būta daug.
Kuriamas naujas internetinis puslapis, kuriame daugiabučių gyventojai galės rasti visą informaciją apie savo namą.
Bus įsteigti atskiri atliekų tvarkymo ir daugiabučių administravimo padaliniai.
Tik ar ne gyventojai vėl turės padengti plėtimosi išlaidas? „Kelmės vietinis ūkis“, iki šiol išsitekęs Kelmės miesto seniūnijoje, miesto centre ieško patalpų naujam biurui. Mat, prikūrus atskirų padalinių, bus ir daugiau etatų. Bendrovės darbštuoliai, matyt, jau nebetelpa senosiose patalpose.
Na, o prie kiemo tvarkymo įkainių bus grįžta rajono Tarybos posėdyje.
Autorės nuotr.
KLAUSIMAI: Daugiabučių namų bendrijų atstovai ir opozicija turėjo daug klausimų dėl administravimo ir kiemo tvarkymo mokesčio.
PASIPIKTINIMAS: Daugiabučių bendrijų atstovės Vitalija Kučinskienė (dešinėje) ir Regina Augustienė minėjo konkrečius skaičius ir piktinosi dėl daugiabučius administruojančios bendrovės apetitų. Už jų savo mintis Tarybos nariui Egidijui Ūksui dėsto buvęs Kelmės seniūnas Zigmas Mačijauskas, geriausiai tvarkęs miestą.
PAAIŠKINIMAI: „Kelmės vietinio ūkio“ direktorius Dainius Popovas (iš dešinės), savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė, rajono meras Vaclovas Andrulis ir auditorė Daiva Bružienė turėjo gyventojams ir opozicijai paaiškinti, kodėl taip smarkiai padidėjo mokesčiai daugiabučius administruojančiai bendrovei.