Guostagalietes dainuoti moko romė

Guostagalietes dainuoti moko romė

Guostagalietes dainuoti moko romė

Guostagalio laisvalaikio salės saviveiklininkes ir Degėsių pagrindinės mokyklos moksleivius muzikos keliu veda romė – profesionali muzikos specialistė šiaulietė Konsuela Mačiulevičiūtė. Ji – vienintelė rajone kultūros darbuotoja iš kitos tautinės kultūros.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Į Guostagalį atvedė skelbimas ir draugė

Guostagalio laisvalaikio salės meno vadove Konsuela Mačiulevičiūtė dirba nuo praėjusių metų lapkričio. Netrukus naujosios vadovės ir jos vadovaujamo Guostagalio moterų ansamblio pasirodymą galės įvertinti renginių lankytojai – saviveiklininkės ruošia programą artėjančiai Sausio 13-ajai.

„Kad Guostagalyje reikia meno vadovės, pasakė ten dirbanti draugė, pakvietusi pabandyti. Gavau ir papildomo darbo – kartu su Simonu Kiliumi vadovauti Linkuvos kultūros centro jaunimo dainavimo studijai“, – redakcijai sakė Konsuela.

Specialistė į rajoną atvyksta nuo praėjusio rugsėjo, kai muzikos pradėjo mokyti Degėsių mokyklos moksleivius. K. Mačiulevičiūtė čia darbą susirado, skaitydama skelbimus. Pedagoginės patirties ji jau turėjo – studijuodama universitete, mokytojavo Joniškyje, vėliau dirbo Žagarės (Joniškio rajonas) vaikų darželyje.

Į pamokas mokykloje Degėsiuose ir į repeticijas Guostagalyje ji važinėja iš namų Šiauliuose.

Atlikėją garsina konkursai

Konsuela – pirmoji rajone romų tautybės profesionali kultūros darbuotoja ir vienintelė šiuo metu – kitos tautybės. Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Birutės Vanagienės teigimu, labiausiai išgarsėjusi muzikos renginiuose.

K. Mačiulevičiūtė nuolat dalyvauja įvairiuose Lietuvos ir kitų šalių muzikiniuose projektuose, dainuoja konkursuose. 2012-aisiais tarptautiniame romų estradinių dainų atlikėjų konkurse Rusijoje ji laimėjo trečiąją vietą. K. Mačiulevičiūtė Šiauliuose yra subūrusi muzikos grupę, išleidusi savo kompaktinę plokštelę.

„Dainuoju tai, kas patinka – ir romų dainas, ir romansus, ir šiuolaikinių lietuvių ar užsienio autorių įvairių žanrų kūrinius“, – sako keturiomis kalbomis laisvai kalbanti Konsuela.

Pirmą kartą ji uždainavo būdama vos penkerių, paėmusi mikrofoną giminių susibūrime.

„Giminaičiai tuomet nustebo – oho, koks balsas, nors žmogaus nesimato“, – prisimena dainininkė.

Guostagalio meno vadovė muzikuoti pradėjo mokytis Šiaulių YAMAHA muzikos mokykloje būdama vienuolikos. Ir nuo to laiko prasidėjo kelionė po scenas, pirmieji įrašai. 2002-aisiais, dar tebesimokydama, Konsuela laimėjo Lietuvos Grand Prix YAMAHA konkursą. Po to sekė choro dirigavimo studijos Šiaulių konservatorijoje, muzikos pedagogikos specialybės bakalauro studijos Šiaulių universitete.

Pasiryžusi laužyti stereotipus

Konsuela mano, jog balsą paveldėjo iš mamos: ši taip pat garsėjo, kaip gražiai dainuojanti. Bet pagal romų papročius ištekinta ankstyvoje jaunystėje, mama pasišventė šeimai ir bedainuoja tik giminių sambūriuose.

Konsuelai taip pat reikėjo rinktis – ištekėti ar dainuoti. Mergina pasirinko muziką.

„Noriu dainuoti, scenoje pasiekti viską, ką galima. Tokia jau esu užsispyrusi – ką pradėjau, stengiuosi užbaigti iki galo. Dėl to, kad laužau romų gyvenimo stereotipus, ne kartą teko ginčytis su artimaisiais. Bet laikui bėgant jiems įrodau, kad aš – teisi“, – sako Konsuela.

Nors visos jos bendraamžės, besilaikančios tradicijų, jau seniai tapę žmonomis ir mamomis, dvidešimt devynerių atlikėja neskuba ieškoti savo gyvenimo žmogaus. Ir nemano, kad išrinktasis būtinai bus romas – geras, supratingas žmogus jai svarbiau, negu tautybė. Ar Konsuelos artimieji nebus prieš kitatautį žentą?

„Stereotipus laužau nuolat. Jei sulaužysiu ir tą, kad romai šeimas kuria tik su romais – manau, namiškiai laikui bėgant vistiek atlyš“, – juokiasi Konsuela.

Be mokytojos ir meno vadovės pareigų ji dar dirba romų integracijos projekte – vežioja ketvertą tautiečių iš Žagarės (Joniškio rajonas) į Šiaulius mokytis.

Konsuela nuo 2008-ųjų dalyvauja tokiuose socialinę romų atskirtį mažinančiuose projektuose, tarptautiniuose seminaruose atstovauja jaunuosius Lietuvos romus. Ir savo pavyzdžiu rodo, kad tautybė ir kilmė netrukdo siekti tikslų, padėties visuomenėje.

Mergina sako, jog tarp jaunų romų jau turi pasekėjų, taip pat siekiančių išsilavinimo, profesinio pripažinimo. Antai jos rygietė pusseserė įstojo studijuoti koledže.

Autorės nuotr.

TIKSLAS: Muzikos mokytojos ir meno vadovės Konsuelos tikslas – scenoje pasiekti viską.

Asmeninio Konsuelos MAČIULEVIČIŪTĖS albumo nuotr.

REPERTUARAS: Konsuela Mačiulevičiūtė atlieka romų dainas, bet jos repertuare yra vietos kitų tautybių muzikai – nuo romansų iki džiazo.