Grėsmė Radviliškio ligoninei – atgyvenusi sterilizacinė

Grėsmė Radviliškio ligoninei – atgyvenusi sterilizacinė

Grėsmė Radviliškio ligoninei – atgyvenusi sterilizacinė

Trisdešimtmetį gyvuojanti, fiziškai ir moraliai pasenusi Radviliškio ligoninės sterilizacinė – modernėjančios rajono medicinos įstaigos stabdys, galintis pakirsti ligoninės veiklą.

Apie galimas grėsmes kalbėta su Seimo, Sveikatos apsaugos ministerijos bei rajono Savivaldybės atstovais.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Sterilizacinei – 30 metų

Radviliškio ligoninės administracija skambina pavojaus varpais – senose patalpose 30 metų veikiančios sterilizacinės darbas gali bet kada sustoti. O tada jau būtų pakirsta ir ligoninės veikla, nes sterilizacinėje yra atliekama visų ligoninės medicinos prietaisų ir gaminių sterilizacija.

Ne tik pačių medikų, bet ir Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistų nuomonė yra vieninga – sterilizacinės patalpos nepritaikytos dezinfekcijos-sterilizacijos veiklai.

Senoje sterilizacinėje sterilizacijos metu drėksta patalpos sienos, grindys liūčių metu yra užliejamos, kanalizacijos vamzdyno nuolydis yra per mažas tinkamam nuotekų nubėgimui, po patalpų lubomis yra nutiesti neapsaugoti karšto, šalto, gaisro gesinimo vandentiekio vamzdynai, nesuderinta vėdinimo sistema neužtikrina, kad nešvarus oras nepatektų į sterilias patalpas.

Dėl šių ir kitų priežasčių patikrinimą šių metų gegužės mėnesį atlikęs Šiaulių visuomenės sveikatos centras konstatavo: sterilizacinės patalpos bei turimi pagrindiniai sterilizatoriai neatitinka Lietuvos higienos normos reikalavimams ir pareikalavo trūkumus ištaisyti.

Įranga sena, atsarginių dalių nėra

Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė nurodo ir kitas įstaigą kankinančias problemas: senų sterilizatorių darbo ciklas trunka labai ilgai – nuo 20 iki 45 minučių, tačiau ir po jo dalis medicinos prietaisų lieka šlapi, tad tenka juos sterilizuoti papildomai. Dėl to didėja darbo, energijos bei vandens sąnaudos.

„Sena įranga bet kuriuo momentu gali sugesti, o atsarginių dalių jai jau nebegautume, nes šios nebegaminamos. Nebegaminamas ir pakavimo popierius, kuris turėtų būti naudojamas su turimais sterilizatoriais. Bėda ir tame, kad senuose sterilizatoriuose dėl per ilgo sterilizavimo laiko negali būti sterilizuojami naujai įsigyti medicininiai prietaisai ir gaminiai. Pagal gamintojų rekomendacijas jų sterilizacija turėtų trukti 4-7 minutes, o pas mus šis procesas užtrunka 5-10 kartų ilgiau“ – vardijo problemas ligoninės direktorė D. Povelauskienė.

Pasak jos, dėl neatnaujintos ligoninės sterilizacinės ribojamos galimybės paslaugų plėtrai, operacijų skaičiaus augimui, pavyzdžiui, kelio sąnarių artroskopinėms operacijoms. Dėl senos įrangos kyla ir didelė hospitalinės infekcijos rizika.

Išeitis – nauja sterilizacinė

D. Povelauskienės teigimu, išeitis tėra viena – rekonstruoti ligoninės patalpas ir įrengti naują sterilizacinę. Kadangi pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus rūsyje sterilizacinė patalpa negali būti rengiama, o kitų laisvų patalpų ligoninė neturi, tinkamiausias variantas, anot direktorės, būtų statyti priestatą ant ligoninės stogo.

Tam esą reikėtų apie 900 tūkstančių litų. Techninio projekto parengimas ir kiti projektavimo darbai kainuotų apie 76 tūkstančius, nauja sterilizavimo įranga – dar 2,1 milijono litų. Pagal preliminarius paskaičiavimus, naujai sterilizacinei įrengti reikėtų per 3 milijonų litų investicijų. Tačiau tokių lėšų Radviliškio ligoninė neturi.

Šios pagrindinės problemos ir buvo išsakytos į ligoninę atvykusiems Seimo nariams, susibūrusiems į Šiaulių krašto bičiulių parlamentinę grupę, vadovaujamą parlamentarės Zitos Žvikienės.

Susitikime dalyvavusi Sveikatos apsaugos ministrės patarėja Janina Kumpienė sakė suprantanti Radviliškio ligoninės bėdą ir būtinybę turėti naują sterilizacinę. Patarėja viešai pažadėjo: pirmuoju etapu ligoninės sterilizacinei numatyta skirti 1,5 milijono litų, jei prie to prisidės ir Savivaldybė.

Posėdyje dalyvavęs rajono vicemeras Kazimieras Augulis sakė, jog Savivaldybė neatsisakys padėti ir suras lėšų techniniam projektui parengti.

O kol vyktų parengiamieji ir statybos darbai, kolegoms radviliškiečiams, ištikus bėdai, sutiko pagelbėti posėdyje dalyvavęs Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Petras Simavičius. Direktorius prisiminė, kad ir radviliškiečiai neatsisakė padėti ir paguldė į savo ligoninę šiauliečius ligonius, kai buvo paprašyta tokios pagalbos.

Autorės nuotr.

PAŽADAS: Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius kolegei Radviliškio ligoninės direktorei Danutei Povelauskienei pažadėjo pagelbėti, jei dėl senos sterilizacinės sutriktų įstaigos darbas.

BŪTINYBĖ: Sveikatos apsaugos ministrės patarėja Janina Kumpienė: „Atnaujinti sterilizacinę ligoninėje būtina“.

STERILIZACINĖ: Šiuo metu visi medicinos prietaisai Radviliškio ligoninėje yra sterilizuojami senoje ir reikalavimų nebeatitinkančioje sterilizacinėje.