
Naujausios
Gražiadarbė ir nėriniuose saugoja lietuviškumą
85-erių metų joniškietė Leontina Jokubaitienė nuo paauglystės pamėgo nėrimą vąšeliu. Pirmąsias pamokas gavusi Sibire, įgūdžius ji parsivežė ir toliau tobulino gimtojoje Lietuvoje. Kiek rankdarbių išdovanota artimiesiems, draugėms, jau nesuskaičiuotų. Savo darbuose garbaus amžiaus moteris visada įpina lietuviškus ornamentus, nes jai ypač svarbi lietuvybė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Darbuose atpažįstami lietuviški ornamentai
Leontina Jokubaitienė iš spintos vieną po kitos traukia nertas, daugiausia baltos arba natūralios pilko lino spalvos servetėles, staltieses, takelius, rikiuoja iš skiaučių siūtus bei megztus žaislus, kambaryje akį traukia megzti pagalvėlių užvalkalai, sieną dengia jau beveik trijų dešimtmečių darbas – iš mažų ryškiaspalvių atraižų, kuriomis buvo „apvilkti“ kartono kvadratėliai, susiūtas didžiulis skiautinys, kitame kambareyje kabo nertas Vytis. O kur dar nėriniais papuošti rankšluosčiai, siuvinėti darbeliai, megzti rūbai dviem užaugintiems vaikams, trims anūkams ir dviems proanūkiams.
Dalis kūrybos papuošė neseniai Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje surengtą rajono tautodailininkų bei amatininkų, šiemet mininčių jubiliejines sukaktis, parodą.
Gražiadarbė sako, kad jai ypač svarbu išsaugoti lietuviškumą net ir rankdarbiuose. Todėl kiekviename jų atpažįstamos įprastos ir sudėtingesnės saulutės, paukšteliai, gyvybės medis, tulpės. Raštus nėrėja keičia, tobulina, išmėgina įvairius derinius.
„Jeigu jau mezgu, stengiuosi, kad būtų gražus dalykas. Senais laikais tai vertinta. Kai ateidavo svečias, juk visada ant stalo būdavo patiesiama gražiausia austa staltiesė“, – mena joniškietė.
Išvežė į Sibirą
Tačiau austi jai teko labai nedaug, nes vos sulaukusi 14-os metų kartu su šeima – mama, tėčiu ir dvejais metais vyresniu broliu – buvo išvežta į Sibirą, Krasnojarsko kraštą. Tėveliai turėjo dvidešimt hektarų žemės, be to, tėtis buvo didelis lietuviškumo puoselėtojas, pasėjęs šį grūdą ir vaikų širdyse. Kartu vežė daug inteligentijos – gydytojų, mokytojų. Visus nuo paauglių amžiaus išvarė į miškus pjauti medžių ir plukdyti sielių upe. Į vandenį, kartais net iki krūtinės, kol pajusdavo, kad jau kelia aukštyn, tekdavo bristi iki užšalant. Kojų oda ne kartą nusinėrė, jos tapo žaizdotos. Barakuose gulinčius ant gultų kandžiojo blusos, blakės, lakstė tarakonai. Bet kurgi dėsiesi.
Valgyti kiekvienas dirbantis žmogus per dieną iš pradžių gaudavo tik du šimtus gramų duonos, o vaikai ir dirbti nepajėgūs seneliai – vos šimtą gramų. Vasarą, rudenį buvo lengviau, nes upės pakrantėse augo raudonieji ir juodieji serbentai, miške rasdavo grybų, išmoko maistui panaudoti įvairias žoles, šakneles.
„Mes, kaimo vaikai, buvome įprastę sunkius fizinius darbus dirbti. O miesto žmonėms, inteligentiškų profesijų atstovams tikrai buvo sunku, jie net nežinojo, nuo kurio galo pradėti. Padavė didžiulį kirvį – vos nulaikyti eina, įkišo dvitraukį pjūklą – nenulaiko. Pamenu, tokia mokytoja Verutė Valiulytė sako: „Niemogu, nieumieju“ („negaliu, nemoku“ – aut. past.), o priešais stovintis sargybinis atrėžia: „Neumiejieš – nayčim, niechočieš – zastavim“ („Nemoki – išmokysim, nenori – priversim“ – aut. past.),“ – mena L. Jokubaitienė.
Pirmos nėrimo pamokos
Su pjūklu ir kirviu nemokėjusi dirbti mokytoja labai gailėjosi jaunų mergaičių, paauglių, kad jiems toks likimas, neteko mokyklos baigti. Tad ji sugalvojo kartą pasikviesti vaikus ir pamokyti bent jau rankdarbių.
„Nuėjau kartu su drauge Velta, ji buvo Lietuvos latvė, irgi su šeima atsidūrusi Sibire. Susirinko mūsų nemenkas būrelis. Mokytoja išdėliojo ant gultų savo servetėles, takelius, o mes – einame ir žiūrime, čiupinėjame. Aš iš karto pagalvojau: „Ne, tikrai ne man, taip nesugebėsiu“. Bet jau per pirmąjį užsiėmimą tiko ir patiko. O vėliau, kai ėmė byrėti tų pamokų lankytojos, mes dviese su Velta išlikome“, – pasakoja L. Jokubaitienė.
Garbaus amžiaus joniškietė pasakoja, kad jos mama puikiai mezgė virbalais, audė staklėmis. Dar ir dabar moteris turi išsaugojusi jos užtiesalų, rankšluosčių, kurių galus papuošė nėriniais.
Savo rankdarbių idėjomis Leontina mena dažnai dalinusis su kita šviesaus atminimo joniškiete Augenija Martinaityte. Netrukus susipažino su rajono tautodailininkus subūrusia Aniceta Krajiniene, kuri, įvertinusi darbus, ėmė kviesti ją dalyvauti parodose.
„Kai nebegalėjau gerai vaikščioti, rankdarbiai tapo vaistais. Kol neriu, apie raštus galvoju, smagu ant širdies pasidaro“, – „Šiaulių kraštui“ sakė L. Jokubaitienė.
Autorės nuotr.
Leontina Jokubaitienė, pasipuošusi savo nerta skara ir siūtu skiautinių gaideliu, sako, kad jai nėrimas kaip vaistas.
Kambario sieną puošia Leontinos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui nertas Vytis.
Kur pažvelgsi bute – visur šeimininkės rankomis nertos servetėlės.
Leontina Jokubaitienė ilgus vakarus praleidžia, kol nuneria staltiesę.
Nėrėjos takelius puošia lietuviška ornamentika.
Leontinos Jokubaitienės nertą pagalvėlės užvalkalą puošia gyvybės medis ir paukščiai.
Šis gražiadarbės sukurtas didžiulis skiautinys jau gal 30 metų kabo ant sienos.
Lietuviškas vaizdelis – nendrės ir braidantis gandras.