Girtaujanti moteris gali būti iškeldinta

Girtaujanti moteris gali būti iškeldinta

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Girtaujanti moteris gali būti iškeldinta

„Krašto žinių“ redakciją pasiekė laiškas skaitytojo, kuris piktinasi, kad girtaujančiai motinai leidžiama auginti vaikus. Kaimynai liudija, kad mažiesiems priežiūros labai trūksta. Vaiko teisių apsaugos skyriaus, seniūnijos darbuotojai ėmėsi didesnės kontrolės: padėčiai nesikeičiant moteris gali būti iškeldinta, o vaikai perduoti močiutės globai.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Perspėjama apie motinos girtavimą

„Krašto žinių“ redakciją pasiekė Rolando (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) laiškas, kuriame jis teigia, kad Joniškyje gyvenanti Vaida (redakcijai pavardė žinoma – aut. past.) tinkamai neprižiūri dviejų mažamečių vaikų. Laiško autorius rašo, kad motina nuolat girtauja ir retoriškai klausia: kur žiūri Vaiko teisių apsaugos tarnyba, ar ji neturėtų atimti mažylių iš nepareigingos moters?

„Krašto žinių“ redakcijai apsilankius daugiabutyje, minėtos moters namuose nebuvo. Kaimynai pasakojo, kad ji dažnai išeina, išgėrinėja su įvairiais draugais, triukšmauja iki 1–2 valandos nakties. Ypač per išeigines, kada nedirba seniūnija, Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

Būna, kad vaikus labai anksti 7 ryto ji išsiveda, o kartais mažamečius palieka namuose užrakintus. Sename mediniame name viskas girdisi: kai moteris namuose trinkteli durimis, kitame bute aidi, o triukšmauti nevengiama. Kaimynai teigė, kad neretai mažamečių mama net neįsileidžia pareigūnų, kontroliuojančių tarnybų, apsimeta nesanti namuose. Aplinkiniams gaila, kad vaikai auga tokiomis sąlygomis, nemato gero pavyzdžio.

Šeima įrašyta į socialinės rizikos grupę

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Olga Vaičiūnienė „Krašto žinioms“ sakė, kad skundą dėl girtaujančios motinos gavo ir jos vadovaujama tarnyba. Pas ją nuvykta tą pačią dieną, tačiau kol kas priemonių apriboti motinos teises į vaikus ar juos atimti nesiimama.

„Aplankėme moterį namuose, kalbėjomės su ja, taip pat su močiute, Vaidos mama. Močiutė pažadėjo daugiau pasirūpinti, kontroliuoti dukrą,“ – sakė Olga Vaičiūnienė.

Socialinė darbuotoja Sonata Sidikevičienė, kuri su minėta šeima dirbo iki balandžio 1-osios (vėliau perėmė kita specialistė), „Krašto žinioms“ pasakojo, kad Vaida į socialinės rizikos šeimų grupę įrašyta nuo 2006 metų. Problemų ten pasitaiko, nors ne nuolat.

„Būna, kad moteris išgeria. Apie jos paklydimus operatyviai praneša kaimynai, rūpinasi močiutė. Vienas vaikas lanko mokyklą, kitas – darželį, tad ir iš ten informuojama, jei jie neateina. Mokėjimų kortelės atiduotos Vaidos mamai, su ja kartu moteris eina mokėti mokesčių, apsipirkti į parduotuves. Šeimą lankome dažnai, po signalų ir kasdien užsukame,“ – pasakojo Sonata Sidikevičienė.

Moteris įspėta

Po skundo Vaida, gyvenanti savivaldybės socialiniame būste, buvo iškviesta pasiaiškinti Socialinius būstus skirstančiai komisijai. Posėdyje svarstytas jos elgesys, moteris įspėta, kad gyventų tvarkingai, negirtautų.

„Ji įpareigota susitvarkyti namus, netriukšmauti. Jei nereaguos į perspėjimą, gali būti svarstomas jos iškeldinimas iš socialinio būsto. Tokiu atveju vaikus norėtų globoti močiutė, o pačiai motinai būtų pasiūlyta eiti į Nakvynės namus,“ – „Krašto žinias“ informavo Socialinės paramos skyriaus vyresnioji specialistė Rita Tamašauskienė.

Vaikų atimti neskubama

Pasak Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos O. Vaičiūnienės, vaikams geriausia augti šeimoje, todėl atimti jų iš tėvų neskubama. Per praėjusius metus iš viso buvo surašyti šeši ieškiniai teismui, siekiant apriboti arba atimti teises iš tėvų. O. Vaičiūnienės darbo praktikoje yra buvę, kai tokių ieškinių teko surašyti net 30 per vienerius metus.

Joniškio seniūnijoje socialinės rizikos šeimų yra daugiau kaip 40. Socialinė darbuotoja Sonata Sidikevičienė sakė, kad sąrašas kartais per mėnesį pasipildo keliais įrašais, o kartais jų nebūna. Kai kurias šeimas tenka prižiūrėti iki vaikai sulaukia pilnametystės, bet yra ir pasitaisančių. Štai, vien praėjusiais metais iš socialinės rizikos šeimų sąrašo seniūnijoje išbrauktos 8 šeimos. Tiesa, dalis jų ne susitvarkė, bet išvyko gyventi į užsienį ar kitą rajoną.

Asociatyvinė autorės nuotr.

VAIKAI: Vaikams šeimose reikia rūpesčio, šilumos, bet ne visada jie tai gauna.