
Naujausios
Gimtinės ąžuolas prišauks sugrįžti kelmiškius
Kelmės miestas laikomas vienu iš tvarkingiausių ir gražiausių rajono centrų Šiaulių apskrityje. Dar labiau jis nušvis, kai bus baigtas renovuoti Kelmės kultūros centras. Tačiau renovavus pastatą, sutvarkymo šaukiasi ir aikštė šalia kultūros centro, kuri yra ir viso miesto centrinė aikštė, pavadinta simboliškai – Atgimimo vardu.
Kultūros darbuotojai siūlo ją išplėsti, sutvarkyti ir papuošti originaliu iš Kelmės rajono kilusios skulptorės Vilniaus dailės akademijos profesorės Dalios Matulaitės sukurta skulptūrine kompozicija „Gimtinės ąžuolas“.
Apie tai kalbėta Kelmės kultūros centre surengtoje diskusijoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Aikštė, kuri suvienytų miestą
Po poros metų minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Rajone sudaryta šimtmečio minėjimo programa. Tačiau, pasak vieno iš diskusijos iniciatorių Kelmės kultūros centro direktoriaus Arno Arlausko, programoje nėra numatyti aiškūs prioritetai.
„Pasigendu esminio postūmio miestui, – sakė A. Arlauskas. – Tarp kraštų vyksta konkurencija. Rajono centras duoda toną visam krašto vystymuisi. Kad atsilaikytume privalome būti unikalūs, įdomesni už kitus. Miesto veidas, jo unikalumas turi įtakos čia gyvenančio žmogaus savijautai. Žmogaus savijautos neįrašysi Strateginio miesto vystymosi plane. Tai subtilūs dalykai, kurie reikalauja atskiro aptarimo.“
A. Arlausko nuomone, daugelyje miestų centru yra laikoma turgaus aikštė. Senosios Kelmės turgaus aikštės atstatyti jau nebeįmanoma. Todėl turi būti kita susibūrimams tinkama vieta. Ir tai galėtų būti Atgimimo aikštė, kurioje ir iki šiol vyko svarbiausios valstybės šventės ir miesto renginiai.
Ji turėtų būti išplėsta, sutvarkyta ir papuošta skulptūriniu akcentu. Dalios Matulaitės skulptūrinė kompozicija „Gimtinės ąžuolas“ čia labai tiktų. Tai daug poteksčių turinti skulptūrinė kompozicija. Joje užkoduota ir laisvė, ir gimtinės trauka, ir medžio, susijusio su nuo kelmo kilusiu Kelmės pavadinimu, kaip neatsiejamo lietuvio būties palydovo simbolis.
Nėra miestą vienijančios vizijos
Rajono meras Vaclovas Andrulis sutiko, jog Kelmės miestas neturi bendros, viską vienijančios miesto tvarkymo vizijos.
Kaip pavyzdį pateikė Telšius. Žemaitijos sostinė dar 1983 metais patvirtino miesto strateginio vystymosi planą. Miestas gali didžiuotis svariu architekto įdirbiu. Ten pritraukiama daug privačių lėšų.
Mero požiūriu, dabar svarbiausia pabaigti tvarkyti Kelmės dvaro parką ir jo prieigas, nes tai viena iš labiausiai lankomų Kelmės vietų. Šalia dvaro rengiamas viešbutis.
Kelmės mažojo teatro režisierius Algimantas Armonas priminė savo gimtuosius Varnius. Kažkada miestelis buvo labai netvarkingas, su išklypusiais šaligatviais. Tačiau užteko sutvarkyti Varnių kunigų seminarijos, bažnyčios pastatus, ir tas ansamblis davė postūmį sutvarkyti visą Varnių miestelį.
„Kelias į dvarą kaip tik eina pro kultūros centrą. Jeigu būtų sutvarkyta Atgimimo aikštė, joje pastatyta skulptūra – gal tai galėtų būti kultūros objektus vienijanti grandis. Juk šalia Atgimimo aikštės atnaujintas Kultūros centras, teatras. Viena iš jungčių galėjo būti ir malūnas. Deja, jis parduotas ir tik minimaliai tvarkomas,“ – svarstė Kelmės mažojo teatro vadovas.
Jo nuomone, net Dzūkijoje miesteliai įdomesni. Kiekvienas turi savo koncepciją.
Trūksta pagrindinio simbolio
Seimo narė Alma Monkauskaitė tvirtino, jog Kelmėje yra daug simbolių. Dvaras, kirchė, bažnyčia. Tačiau trūksta pagrindinio simbolio, pagrindinės idėjos, kuri sujungtų į visumą, būtų būdinga tik Kelmei. Mieste per daug eklektikos.
Būtų apie ką pamąstyti rajono architektui. Gal iš tiesų Lietuvos valstybės šimtmetis galėtų duoti impulsų Kelmę įprasminti originaliai, per rajonui nusipelniusius žmones ar šiandien čia dirbančių idėjas.
A. Arlauskas peteikė Žagarės pavyzdį. Kaip paprasta. Užteko, kad į regioninį parką atvažiuotų kūrybinga specialistė ir sugalvotų rengti Žagarės vyšnių festivalį. Tai tradicijos ir komercijos lydinys. Tačiau jis suteikia Žagarei unikalumo. Garsina miestelį.
Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė taip pat sakė Kelmėje pasigendanti jungties. Akmentašių dovanotas skulptūras išmėtėme po visą miestą. Galbūt jas reikėtų eksponuoti vienoje vietoje, nors, antra vertus, Kelmę ateityje bus galima vadinti skulptūrų miestu.
A. Armonas mažas po miestą išsibarsčiusias skulptūras pavadino „šašiukais“. Tačiau kiti diskusijos dalyviai ramino: svarbu, kad tos skulptūros yra. Jas bet kada bus galima sunešti į vieną vietą.
Ar samdyti specialistai pajus Kelmę?
Direktorė siūlė pasamdyti specialistus, kurie, atsižvelgdami į kelmiškių pasiūlytas idėjas, parengtų miesto tvarkymo projektą.
Seimo narė A. Monkauskaitė suabejojo, ar žmogus iš šalies pajaus Kelmę. Ar projektas nebus valdiškas?
Pavyzdžiui, miesto visiškai nepuošia jam tarsi primestas Laisvės paminklas, pastatytas tarp bažnyčios ir autobusų stoties. Mažas, nepatrauklios aliuminio spalvos. Vargu, ar kas nors iš prašalaičių suvokia jo pagrindinę mintį?
Rajono meras patikino, jog Laisvės paminklas turėjo būti bronzinės spalvos. Tuomet daug patraukliau atrodytų. Kad projektuose paminklas buvo visiškai kitoks, tvirtino ir Kelmės seniūnas Romas Atkočaitis, buvęs vertinimo komisijoje.
Seniūnas sutiko su Savivaldybės administracijos direktorės siūlymu užsakyti bendrą miesto tvarkymo planą: „Sodindami gėlynus, remiamės tik nuojauta. Dažnai pakalbame, jog reikėtų profesionalų pagalbos.“
Kad įstrigtų kuo daugiau talentų
Diskusijos dalyviai džiaugėsi, jog Kelmėje „įstringa“ kūrybingų talentingų asmenybių. Tokių kaip pavyzdžiui, dailininkas Andrius Seselskas. Kartais vienas talentingas žmogus gali labai daug nuveikti miesto labui. Drauge apgailestavo, jog iš Kelmės yra išėjusių daug talentingų mokslus baigusių žmonių, tačiau į provinciją jie nenori grįžti.
Kelmiškius ir išeivius iš Kelmės, neabejingus savo miesto likimui, diskusijos dalyviai prašo savo idėjas ir Kelmės miesto viziją pateikti internetiniam Savivaldybės tinklapiui arba „Kelmės krašto“ redakcijai elektroniniu paštu: kelme@skrastas.lt
Autorės nuotr.
DISKUSIJA: Diskusiojos dalyviai išsakė daug prasmingų minčių ir siūlymų, kaip tvarkyti Kelmės miestą.
Kelmės kultūros centro nuotr.
JUNGTIS: Profesorės Dalios Matulaitės skulptūrine kompozicija „Gimtinės ąžuolas“ siūloma papuošti sutvarkytą Atgimimo aikštę. Manoma, jog skulptūra galėtų tarnauti kaip jungtis, burianti miesto bendruomenę ir jungianti po visą miestą išdėliotas skulptūras.