Gimtadienio dovana – kultūros sostinės titulas

Gimtadienio dovana – kultūros sostinės titulas

Gim­ta­die­nio do­va­na – kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­las

Ki­tą­met 480-ąjį ju­bi­lie­jų švę­sian­tis Bai­so­ga­los mies­te­lis (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) jau ga­vo pir­mą­ją gim­ta­die­nio do­va­ną – kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja Bai­so­ga­lą pa­skel­bė 2019 me­tų ma­žą­ja Lie­tu­vos kul­tū­ros sos­ti­ne Šiau­lių ap­skri­ty­je.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Teks ge­ro­kai pa­plu­šė­ti

Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos ko­mi­si­ja, ver­ti­nu­si Ma­žų­jų kul­tū­ros sos­ti­nių pro­jek­tus, pa­skel­bė, kad 2019 me­tais Ma­žo­sio­mis Lie­tu­vos kul­tū­ros sos­ti­nė­mis ta­po: Aly­taus ap­skri­ty­je – Vei­sie­jai, Kau­no ap­skri­ty­je – Žiež­ma­riai, Klai­pė­dos ap­skri­ty­je – Mo­sė­dis, Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je – Liud­vi­na­vas, Pa­ne­vė­žio ap­skri­ty­je – Ado­my­nė, Šiau­lių ap­skri­ty­je – Bai­so­ga­la, Tau­ra­gės ap­skri­ty­je – Vadž­gi­rys, Tel­šių ap­skri­ty­je – Ku­liai, Vil­niaus ap­skri­ty­je – Ne­mė­žis, Ute­nos ap­skri­ty­je – Du­se­tos.

„No­rė­jo­me tap­ti kul­tū­ros sos­ti­ne, bet ja ta­pę – nu­ste­bo­me. Tie­są sa­kant, ne­la­bai ti­kė­jo­mės, kad po Še­du­vos, ku­ri ma­žą­ja kul­tū­ros sos­ti­ne bu­vo pa­skelb­ta 2016-ai­siais, bus pa­ste­bė­tas dar vie­nas ra­jo­no mies­te­lis. Mums tai – ir do­va­na, ir įpa­rei­go­ji­mas dar la­biau steng­tis, kad 480-asis gim­ta­die­nis mies­te­liui bū­tų įsi­min­ti­nas vi­so­mis pra­smė­mis“, – sa­ko Bai­so­ga­los se­niū­nas Ro­mas Kal­vai­tis.

Jam pri­ta­ria ir Bai­so­ga­los kul­tū­ros cent­ro va­do­vė Jus­tė Juš­kai­tė, bend­ruo­me­nės įga­lio­ta koor­di­nuo­ti ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės pro­jek­tą.

„Kul­tū­ros sos­ti­nės var­das su­tei­kia ga­li­my­bę ma­žų mies­te­lių žmo­nėms su­si­pa­žin­ti su pro­fe­sio­na­liuo­ju me­nu, bur­tis į nau­jas veik­las, puo­se­lė­ti tra­di­ci­jas“, – lai­mė­to­jų pri­va­lu­mus var­di­ja J. Juš­kai­tė ir čia pat pa­pil­do – o or­ga­ni­za­to­riams teks ge­ro­kai pa­plu­šė­ti, kad ki­ti me­tai bai­so­ga­lie­čiams bū­tų iš­skir­ti­niai ne tik ren­gi­nių gau­sa, bet ir jų ko­ky­biš­ku­mu, aukš­tes­niu lyg­me­niu.

Se­niū­nas R. Kal­vai­tis pa­si­džiau­gia – svar­biau­sia, kad Bai­so­ga­la jau tu­ri re­konst­ruo­tus kul­tū­ros na­mus, tad da­bar ir ruoš­tis ren­gi­niams yra kur, ir pa­si­ro­dy­ti.

Kol tre­jus me­tus vy­ko mies­te­lio cent­re sto­vin­čio pa­sta­to re­konst­ruk­ci­ja, Bai­so­ga­los bend­ruo­me­nė net ne­drį­so teik­ti pro­jek­to dėl ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės var­do – jau ir taip vi­są tą lai­ką ko­lek­ty­vams te­ko bur­tis ir re­pe­tuo­ti ka­ti­li­nės pa­tal­po­se, ko­kia čia dar sos­ti­nė.

Už­tat da­bar vi­si ko­lek­ty­vai tu­ri ir kur re­pe­tuo­ti, ir kur lai­ky­ti mu­zi­kos inst­ru­men­tus, dra­bu­žius, ki­tą at­ri­bu­ti­ką.

„Tik tu­rėk no­ro rink­tis“, – ran­ka į at­nau­jin­tas erd­ves mos­te­li jau­na kul­tū­ros cent­ro va­do­vė.

Kiek­vie­ną mė­ne­sį – te­mi­niai ren­gi­niai

Nors dar daug kas ga­li keis­tis, pro­jek­to vyk­dy­to­jai pa­grin­di­nius ak­cen­tus jau mė­gi­na dė­lio­ti. Pa­sak J. Juš­kai­tės, ki­tą­met bus ir tra­di­ci­nių, ir nau­jų ren­gi­nių.

480-ąjį ju­bi­lie­jų ki­tą­met šven­čian­čiam mies­te­liui bus skir­tas me­džio dro­žė­jų ir me­ta­lo ap­dir­bė­jų ple­ne­ras, ke­ti­na­ma iš­leis­ti šiai šven­tei skir­tą lei­di­nu­ką, reng­ti su­si­ti­ki­mus su nu­si­pel­niu­siais kraš­tie­čiais.

Kiek­vie­ną mė­ne­sį vyks te­mi­niai ren­gi­niai. Pa­vyz­džiui, ko­vą gal­vo­ja­ma skir­ti teat­rui: bus kvie­čia­mi pro­fe­sio­na­lūs ko­lek­ty­vai, ren­gia­mi kū­ry­bi­niai se­mi­na­rai, imp­ro­vi­za­ci­niai už­siė­mi­mai, gal­būt su­si­ti­ki­mai su žy­miais ak­to­riais.

Ba­lan­dis bus bal­so mė­ne­siu, to­dėl tą mė­ne­sį ke­ti­na­ma reng­ti mė­gė­jų ir pro­fe­sio­na­lių cho­rų pa­si­ro­dy­mus. Bir­že­lis bus mies­to ju­bi­lie­jaus mė­nuo ir vi­si ren­gi­niai bus skir­ti mies­te­lio ju­bi­lie­jui. Lie­pa – pro­fe­sio­na­laus me­no sklai­dos mė­nuo. Gruo­dis bus ra­my­bės, ad­ven­to mė­nuo ir pa­na­šiai.

„Ren­gi­nių gau­są ga­ran­tuo­ja­me. Jie bus įvai­res­ni, pro­fe­sio­na­les­ni ir ti­ki­mės, kad bus pa­trauk­lūs bend­ruo­me­nei. Ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­las mums su­tei­kia to­kią ga­li­my­bę – pri­trauk­ti dau­giau pro­fe­sio­na­laus me­no. Steng­si­mės kuo dau­giau įtrauk­ti į veik­las mies­te­lio gy­ven­to­jus“, – sa­kė J. Juš­kai­tė.

Bai­so­ga­lą gar­si­na ir me­no ko­lek­ty­vai

Bai­so­ga­lą gar­si­na ne tik čia dir­ban­tys moks­li­nin­kai, įmo­nės, bet ir ne vie­nas me­no ko­lek­ty­vas – 45-me­tį šie­met šven­čian­ti liau­dies ka­pe­la „Žvan­gu­lis“, va­do­vau­ja­ma maest­ro Vi­li­mo Ma­li­naus­ko, folk­lo­ro an­samb­lis „Dai­no­riai“ (va­do­vai As­ta Ju­re­vi­čie­nė, Pau­lius Kab­lys), 10-me­tį dai­nuo­jan­tis mo­te­rų vo­ka­li­nis an­samb­lis (va­do­vė Ne­rin­ga Ber­na­dic­kie­nė) – la­bai veik­lus, vyks­tan­tis į įvai­rius kon­kur­sus, daug pa­si­ro­dan­tis, ne­tra­di­ci­nė ka­pe­li­ja „Dai­no­riai“, va­do­vau­ja­ma Pau­liaus Kab­lio.

Ir „Žvan­gu­lis“, ir folk­lo­ro an­samb­lis „Dai­no­riai“ yra „Auk­so paukš­tės“ lau­rea­tai.

„Ta­čiau dar ga­lė­tu­me tu­rė­ti jau­ni­mo, vai­kų gal ko­kį ne­tra­di­ci­nio me­no ko­lek­ty­vą. Apie tai kaip tik tar­si­mės ar­ti­miau­siu me­tu ir, ma­nau, jog po­rą nau­jų ko­lek­ty­vų tu­rė­tu­me įsteig­ti“, – vi­lia­si J. Juš­kai­tė.

Pa­sak cent­ro va­do­vės, ko­lek­ty­vų na­riams sten­gia­ma­si su­teik­ti ga­li­my­bę iš­vyk­ti kon­cer­tuo­ti ki­tur. Esą tai ne tik su­ce­men­tuo­ja ko­lek­ty­vus, bet ir iš­lai­ko ko­lek­ty­ve jo na­rius.

J. Juš­kai­tė var­di­jo: pa­gal ga­li­my­bes sten­gia­ma­si, kad ko­lek­ty­vai tu­rė­tų ne­nud­remž­tą ap­ran­gą, kad ne­trūk­tų inst­ru­men­tų, ta­čiau pri­rei­kia ir ki­tų pa­gal­bos. Ypač vai­kų ko­lek­ty­vams. Tuo­met ten­ka kreip­tis į tė­ve­lius.

Ki­ta ver­tus, ne vi­sa­da kul­tū­ros dar­buo­to­jų pa­stan­gos bū­na ap­do­va­no­tos pui­kiu re­zul­ta­tu – ne vi­si ren­gi­niai su­ren­ka vie­no­dą bū­rį žiū­ro­vų. Pa­sak va­do­vės, leng­viau­sia su­bur­ti bai­so­ga­lie­čius į ro­do­mus ki­no fil­mus – gal to­dėl, kad ki­no teat­rai nuo Bai­so­ga­los yra to­li. Ta­čiau sa­vo žiū­ro­vą esą tu­ri ir kla­si­ki­nės mu­zi­kos ren­gi­niai, ir po­pmu­zi­kos.

„Per vie­ne­rius ma­no dar­bo Bai­so­ga­los kul­tū­ros cent­re me­tus dėl ma­žo nu­pirk­tų bi­lie­tų kie­kio pir­mą kar­tą, ko ge­ro, neį­vyks Na­cio­na­li­nio Kau­no dra­mos teat­ro spek­tak­lis vai­kams „La­bas, la­pe“. Bus la­bai gai­la, nes de­ry­bos su kau­nie­čiais dėl šio spek­tak­lio vy­ko be­maž pu­sę me­tų – nė­ra taip pa­pras­ta vis­ką su­de­rin­ti kaip gal kam ir at­ro­do“, – ap­gai­les­ta­vo di­rek­to­rė.

J. Juš­kai­tė vy­lė­si, kad kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­las bus ne­men­kas spy­ris vi­siems bai­so­ga­lie­čiams (ne tik Kul­tū­ros cent­rui) su­si­bur­ti ir pa­tiems pri­si­dė­ti prie or­ga­ni­zuo­ja­mos veik­los.

Au­to­rės nuo­tr.

Mu­zi­ki­niu trau­kos cent­ru yra ta­pęs ir Bai­so­ga­los dva­ras, ku­ria­me vyks­ta ka­me­ri­nės mu­zi­kos po­pie­tės, tarp­tau­ti­nių fes­ti­va­lių kon­cer­tai.

Bai­so­ga­los kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė Jus­tė Juš­kai­tė: „Ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­las bus spy­ris mums vi­siems su­si­bur­ti, pri­si­jung­ti prie bend­ros veik­los“.

Re­konst­ruo­ta­me Bai­so­ga­los kul­tū­ros cent­ro pa­sta­te su­tel­pa vi­si vie­tos me­no ko­lek­ty­vai.