
Naujausios
Gimnazistų mažėja, specialiųjų poreikių vaikų daugėja
Dėl emigracijos, mažo gimstamumo, socialinių ir kitų priežasčių rajono pagrindinėse mokyklose ir gimanazijose mažėja mokinių. Didesnės gimnazijos kasmet praranda po du klasių komplektus. Visame rajone kiekvienais mokslo metais dingsta po mokyklą.
Tačiau Kelmės specialiajai mokyklai išnykimas negresia. Nuo 2011 – ųjų iki 2015 – ųjų joje padaugėjo visa klase – 22 mokiniais.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokinių sumažėjo
Nuo 1921 metų kaip švietimo įstaiga veikianti Kelmės J. Graičiūno gimnazija kiekvieną pavasarį rengia atvirų durų dienas ir iš tiesų turi ką parodyti. Tai moderni puikius pedagogus ir geras sąlygas ugdymui turinti švietimo įstaiga, turinti sveikas tradicijas, pastebinti ir skatinanti gabiausius mokinius. Tačiau demografinės problemos neaplenkia ir jos.
Rajono tarybos posėdyje pristatytoje veiklos ataskaitoje J. Graičiūno gimnazijos direktorius Rimas Bielskis pastebėjo, jog šiais mokslo metais gimnazijoje sukomplektuota dviem klasėmis mažiau negu 2014 – 2015 mokslo metais. Praėjusiais mokslo metais gimnazijoje mokėsi 478 mokiniai, šiais – tik 419. Per mokslo metus iš gimnazijos išėjo dar 18 mokinių. Dauguma į profesinio rengimo centrą, nes gimnazijoje mokytis, matyt, buvo per sunku. Keletas su tėvais išvažiavo į užsienį, pora nebesimokė dėl ligos.
Daugiau kaip trečdalis mokinių į gimnaziją vežiojami. Tačiau gimnazijos geltonasis autobusėlis – vienas iš seniausių rajone. Jis gautas 2001 metais. Mokinių pavėžėjimui per mokslo metus išleidžiama per 50 tūkstančių eurų.
Nemokamai maitinami 84 gimnazijos moksleiviai. Maitinimui išleidžiama 16 431 euras.
Nė vieno pensinio amžiaus mokytojo
J. Graičiūno gimnazijoje dirba 39 mokytojai. Visi jie turi aukštąjį pedagoginį išsilavinimą. Nė vieno mokytojo nėra pensinio amžiaus. Amžiaus vidurkis – 47 metai.
Dauguma mokytojų yra aukštos kategorijos: 1 mokytojas – ekspertas, 18 mokytojų – metodininkų, 15 vyresniųjų mokytojų ir tik 5 kol kas neturintys aukštesnės kvalifikacijos.
Pavyzdžiui, praėjusiais mokslo metais šimtukus už valstybinius egzaminus gavo informacinių technologijų mokytojos I. Petrauskienės mokiniai G. Lipnevičius ir D. Norvaišas, lietuvių kalbos mokytojos V. Paulauskienės mokinė M. Tallat – Kelpšaitė, anglų kalbos mokytojų I. Leščiauskienės ir G. Rudzevičiūtės mokiniai D. Norvaišas ir G. Lipnevičius, biologijos mokytojos D. Butkuvienės mokinė G. Jagminaitė.
Mokiniai puikiai pasirodo ir olimpiadose, varžybose, konkursuose. Per praėjusius mokslo metus laimėta 110 prizinių vieų, iš jų pusšimtis pirmų.
Gimnazijos mokiniai dalyvauja penkiuose tarptautiniuose ir keliuose vietiniuose projektuose.
Siekiant gerinti ugdymo kokybę, turtinti mokymosi aplinką, nupirkta aktyvaus dalyvavimo pamokoje ir apklausos sistema ActivExpression, atnaujinti 5 mokytojų darbo vietų kompiuteriai.
Pagal Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projektą „Ugdymo karjerai infrastruktūros bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme sukūrimas ir plėtra“ gimnazija gauna 28 planšetinius kompiuterius Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 (376,37 Eur) ir du nešiojamus kompiuterius.
Išnykimas negresia
Mokymo bazę nuolat gerina ir Kelmės specialioji mokykla, ugdanti intelekto spragų ir kitų specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Nors prastėjanti demografinė situacija atsiliepia visoms rajono mokykloms, specialiajai mokyklai ji neturi jokios įtakos. Čia beveik kasmet padaugėja mokinių.
Teikdama ataskaitą rajono Tarybai mokyklos direktorė Dalia Viliūnienė pateikė duomenis, kaip keitėsi mokinių skaičius nuo 2011 metų. 2011 metais specialiojoje mokykloje mokėsi 61, 2012 metais – 78, 2013 – ais – 74, 2014 metais – 79, 2015 – 83 mokiniai.
Nors mokinių penkis kartus mažiau negu gimnazijoje, juos ugdo ne ką mažiau pedagogų negu gimnazistus. Dirba 29 pedagoginiai darbuotojai, ir dar būrelis aptarnaujančio personalo – iš viso 36,25 etato. Darbo užmokesčiui per metus išleidžiama 335 638 eurai.
Vieniems mokiniams suteikiami tik socialiniai įgūdžiai, kiti lavinami, priklausomai nuo jų gebėjimų.
Kiekvieną pirmadienį 74 specialiųjų poreikių vaikai atsivežami dviem mokyklos geltonaisiais autobusėliais, penktadienį išvežami namo.
5 mokiniai į mokyklą atvyksta ir išvyksta maršrutiniais autobusais, 2 mokinius vežiojo tėvai, 2 mokiniai buvo mokomi individualiai namuose.
„Nuo rugsėjo mėnesio ypatingą dėmesį skyrėme mokinių pavėžėjimui, kadangi išsiplėtė mokyklą lankančių mokinių geografija, ne visada spėjome vaikus atvežti laiku iki pamokų pradžios, nes vienas iš autobusų yra labai blogos techninės būklės, dažnai teko remontuoti, – tvirtino mokyklos direktorė D. Viliūnienė. – Kreipėmės pagalbos į Kelmės rajono savivaldybės administraciją ir gavome leidimą nuomoti Socialinių paslaugų skyriaus autobusą atsivežti mokinius iš Lykšilio, Vaiguvos ir Pakėvio.“
Nemokamus pietus pagal rajono savivaldybės patvirtintą kainą gavo 20 specialiosios mokyklos mokinių.
36 mokiniai, gyvenantys mokyklos bendrabutyje, gavo pilną nemokamą maitinimą 5 kartus per dieną: pusryčius, priešpiečius, pietus, pavakarius ir vakarienę. Dienos maistui priklausomai nuo vaiko amžiaus skirta 3,74 ir 4 eurai. Kitų mokinių tėvai maitinimą perka apmokėdami 10 procentų gaminimo išlaidų.
Nauji baldai ir televizoriai
Specialiųjų poreikių vaikams gražinama ir aplinka gerinamos sąlygos.
Pakeisti mokyklos valgyklos baldai, įsigyta indaplovė, atnaujintas valgyklos inventorius.
Bendrabutyje pakeistos lovos, nupirktos rakinamos individualios spintelės, rūbų ir batų spintelės, nauja patalynė, languose įdėti roletai, berniukų ir mergaičių kambariuose pakabinti nauji televizoriai.
Mokykloje veikė 12 būrelių. Per užsiėmimus daugiausia dėmesio skiriama meninių, technologinių, muzikinių, sportinių, socialinių gebėjimų lavinimui ir įgūdžių įtvirtinimui bei kūrybinei raiškai.
Autorės nuotr.
PASTANGOS: J. Graičiūno gimnazijos direktorius Rimas Bielskis stengiasi, kad gimnazija būtų kuo patrauklesnė jaunimui ir pasiūlytų kuo geresnį išsilavinimą. Pastangos atsiperka. Brandos egzaminų rezultatai – vieni iš geriausių tarp rajono mokyklų.
MAŽĖJIMAS: Kelmės J. Graičiūno gimnazija yra viena iš seniausių tačiau šiuo metu moderniausių ugdymo įstaigų. Tačiau ir joje sparčiai mažėja mokinių.