
Naujausios
„Gerviki“ atšventė keturiasdešimtmetį
Raudėnuose šventiškai paminėtas plačiai išpopuliarėjusio etnografinio ansamblio „Gerviki“ keturiasdešimtmetis. Ansamblį įkūrė žmonės, kurie, slapstydamiesi nuo sovietinio saugumo, šiame miestelyje gyveno svetima pavarde.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Gyveno pakeitęs pavardę
Folkloro ansamblį Raudėnuose 1972-aisiais įkūrė Danutė ir Vladislovas Lankaičiai.
Raudėniškiai tada ir neįtarė, kad jų miestelio medicinos felčeris V. Lankaitis – tai čekistų 1940-aisiais už antisovietinę veiklą buvęs suimtas, o 1942 metais ir vokiškiesiems okupantams neįtikęs buvęs Štuthofo koncentracijos stovyklos kalinys Vladislovas Telksnys. Netikėtai paleistas iš Štuthofo, bet vėl dominantis gestapą, jis pakeitė pavardę ir pabėgo iš Kauno.
Gyvendami ir dirbdami Raudėnuose, Lankaičiai organizavo meno saviveiklą.
Julijona Ansevičienė, vienintelė visus 40 metų dalyvaujanti Raudėnų folkloro ansamblio veikloje, mena, kad D. Lankaitienė į ansamblį sukvietė 15 moterų, kiek vėliau prisijungė ir vyrų. V. Lankaitis porindavo visokiausius pasakojimus bei sukdavosi šokėjų būrelyje.
Dainų mokėsi iš raudėniškių
Jau tada raudėniškių folkloro ansamblis, anot J. Ansevičienės, „apvažiavo visus pašalius“.
D. ir V. Telksniams-Lankaičiams atvykti į jų suburto ansamblio 40-mečio šventę sutrukdė sveikata.
Saugumui išsiaiškinus, kas Lankaičiai yra iš tikrųjų, 1977-ųjų pabaigoje jie išsikėlė į Kauną, jau tradicijų turintį kolektyvą patikėję iš Kuršėnų į Raudėnus dirbti važinėjusiai jaunai kultūros darbuotojai Birutei Jarošienei.
„Tai buvo mano dainų mokytojos arba, kaip aš vadinu – dainų motinos“, – šiltai B. Jarošienė prisimena raudėniškes, iš kurių mokėsi šio krašto dainų. Jos netrukus atsirasdavo ansamblio repertuare.
Jubiliejaus šventėje šiltai metus, prabėgusius vadovaujant šiam folkloro ansambliui, minėjo ir Genutė Vaitiekaitienė, Birutė Lazdauskytė, Birutė Klapatauskienė.
Nuo 1996-ųjų ansambliui vadovauja Jovita Lubienė.
Vardą rinko iš dviejų
Miestelio mokyklos lietuvių kalbos mokytoja J. Lubienė į folkloro ansamblį ėmė kviesti moksleivius.
Prieš penketą metų buvo sumanyta suteikti ansambliui vardą. J. Lubienė mena, kad buvo du pasiūlymai: pavadinti arba „Raudiki“ – nuo miestelio pavadinimo, arba „Gerviki“. Dėl pirmojo varianto vaikai protestavo.
Netrukus visi įsitikino, kad „Gervikės“ vardas ansambliui labai tinka – pelkėse šalia Raudėnų šių paukščių skraido labai daug.
J. Lubienė jubiliejaus šventėje juokdamasi perpasakojo vieno ūkininko žodžius, kad jam, vos išgirdus ansamblio pavadinimą, darosi negera. Mat gervės jo laukuose pridaro daug nuostolių.
Dabar etnografinio ansamblio veikloje dalyvauja apie trečdalis Raudėnų mokyklos mokinių. Į daugelį kelionių koncertuoti leidžiasi vien jaunimas.
„Gervikės“ pilna visur
Ansamblis dalyvauja koncertuose, kalendorinėse šventėse, proginiuose, teminiuose, jubiliejiniuose renginiuose, konkursuose, varžytuvėse, festivaliuose, amatų šventėse, folklorinių šokių vakaruose, susitikimuose, stovyklose, seminaruose, konferencijose ir kituose renginiuose. „Gervikės“ pilna visur.
„Šis žmogus – Dievo dovana Raudėnams“, – ansamblio 40-mečio šventėje apie jo vadovę J. Lubienę tarė Raudėnų mokyklos direktorė Zita Bezarienė, pasidžiaugdama, kad „Gerviki“, skraidydama tolimais maršrutais, garsina ir mokyklą.
Savojo krašto dainas atliekantis ansamblis buria apie 50 raudėniškių, 12 iš jų – vyresnio amžiaus.
„Gervikės“ jubiliejaus šventėje kiekvienas, pasveikinęs ansamblį, ėjo prie čia pat besidarbuojančios juostos audėjos – Kuršėnų etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorės Birutės Poškienės, sėdo šalia jos, kad taip pat nors kiek paaustų šventės juostą, simboliškai vienijančią etninės kultūros puoselėtojus.
Autoriaus nuotr.
KOLEKTYVAS: Raudėnų etnografinis ansamblis „Gerviki“ atlieka savo krašto dainas.
MINTIS: Ansamblio vadovės Jovitos Lubienės netolimuose planuose yra į ansamblį įtraukti daugiau vyrų.
POTRAUKIS: Julijona Ansevičienė, etnografinio ansamblio veikloje dalyvaujanti nuo pat įkūrimo, dabar jau į jo renginius atvyksta iš Šiaulių.
TRADICIJA: Raudėnų etnografiniam ansambliui yra vadovavusios (iš kairės) Birutė Klapatauskienė, Birutė Lazdauskytė, Genutė Vaitiekaitienė, Birutė Jarošienė.