Genėjimas – neįprastas akiai. Ar tiktai?

Genėjimas – neįprastas akiai. Ar tiktai?

Genėjimas – neįprastas akiai. Ar tiktai?

Akmenėje, netoli Kaštonų ir A. Puškino gatvių esančiame skverelyje, spygliuočių genėjimo būdą barbarišku vadina šio miesto gyventoja Irena Meškauskienė. Pritaria kai kurie specialistai.

Įvertinimo paprašyti aplinkosaugos ir savivaldybės tarnautojai tvirtina: viskas normalu.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Akmeniškė iki šiol nebuvo mačiusi augančių tokių spygliuočių, kokie po genėjimo liko mieste. Šakos išpjaustytos žmogaus ūgio aukštyje.

I. Meškauskienės įsitikinimu, maždaug iki pusės nugenėtas medis, kurio kamienas nesiekia nė dešimties centimetrų storumo, augs skursdamas, gali imti džiūti.

Moteris paprašė Akmenės rajono aplinkos apsaugos agentūros atsakymų. Tačiau nesulaukė informacijos, kiek aukštai leidžiama nugenėti spygliuočių šakas.

Apie aplinkosaugininkų poziciją išspausdinus publikaciją „Krašto žiniose“ internetinį komentarą parašė Lietuvai pagrąžinti draugijos ir Lietuvos miško savininkų asociacijos Akmenės skyrių pirmininkas Vladas Beniušis.

Jis teigė: „Spygliuočiai genimi tik ypatingais atvejais – jeigu aplaužomos ar kitaip pažeidžiamos šakos, nulaužta viršūnė ar išaugo keletas viršūnių arba atliekamas lajos pakėlimas. Be žalos medžiui galima išpjauti 2-4 menturius apatinių šakų arba vieną trečdalį lajos.

Akmenėje lajos pakėlimas atliktas neproporcingai aukštai, t.y. pašalinta apie pusė lajos. Nors medžiai nežus, tačiau praranda savitus bruožus, estetinį vaizdą“.

I. Meškauskienė paprašė Savivaldybės tarnybų įvertinti, ar tinkamai genėta, o jei paaiškėtų, kad blogai, tai nurodyti kaltininkus ir kaip jie turės atsakyti.

Raštus atsiuntė Akmenės seniūnijos ir Akmenės rajono savivaldybės administracijos vadovai. Atsakė panašiai: kad kvietė patikrinti aplinkosaugininkus, kurie nenustatė pažeidimų.

I. Meškauskienė sakė „Krašto žinioms": „Pakartotinai kreipiausi į Akmenės rajono aplinkos apsaugos agentūrą, kad atsakytų, ar teisingai nugenėti spygliuočiai. Vėl aiškina nekonkrečiai, o aplinkui: kaip atlikti šie darbai. Esą, vadovaujantis medžių genėjimo taisyklėmis. Bet nepasakė, ar pažeistas Lietuvos Respublikos Želdynų įstatymas“.

Specialistų komentarai

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento atstovas spaudai Artūras Konderauskas:

„Želdynų specialistai ir piliečiai gali turėti savo nuomonę, tačiau aplinkosaugininkai vadovaujasi įsakymais, kurie numato medžių genėjimo tvarką.

Šiuo konkrečiu atveju – medžių genėjimo urbanizuotose teritorijose taisyklėmis. Jose nurodoma, kad lajų pakėlimas turi būti atliekamas taip: palaipsniui nuo stiebo apačios išpjaunamos žemutinės šakos, kol bešakis kamienas pasieks 3,2–3,6 metro (atskirais atvejais – iki 7–8 metrų) ilgį, išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę. Nėra nurodomas ar kitaip išskiriamas medžio tipas ar rūšis. Akmenėje medžių laja kelta palaipsniui.

Šiuo metu medžių pakelta laja nesiekia maksimalaus leistino aukščio. Toks medžių genėjimas atliktas, nepažeidžiant Lietuvos Respublikos želdinių įstatymą“.

Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento kraštovaizdžio skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Ulkienė:

„Į įstatymą neįmanoma visko surašyti, pavyzdžiui, ar medį apeiti ir kairės ar iš dešinės. Tad genėjimo darbus atliekantys specialistai ir jų kontrolieriai nėra akli įstatymų vykdytojai. Dėl to jiems organizuojami mokymai, kuriuose ir aiškinama, kaip turi būti atliekami darbai. Tokiuose pat mokymuose turi dalyvauti ir Savivaldybės specialistai, atsakingi už kraštovaizdžio tvarkymą ir galintys bausti pažeidėjus. Kontrolieriai taip pat turi prisiimti atsakomybę dėl netinkamo medžių genėjimo.

Jei Akmenės rajono aplinkos apsaugos agentūros, Šiaulių apskrities aplinkos apsaugos departamento darbuotojai nenustatė pažeidimų ir toks įvertinimas kelia abejonių, tada galima kreiptis į Aplinkos ministerijos Teisės ir personalo departamento kontrolės skyrių“.

Autoriaus nuotr.

GENĖJIMAS. Akmenės miesto gyventoja Irena Meškauskienė stebisi, kad normalu tapo nugenėti spygliuotį medį maždaug iki pusės.