
Naujausios
Geležinkelininkų atlyginimai – pagal sporto klubų kainas?
Radviliškio geležinkelininkus aplankęs AB „Lietuvos geležinkeliai“ vadovas Mantas Bartuška visus ramino: be Radviliškio įmonių geležinkeliai neliks, o įmonė nebus privatizuota.
Vis dėlto susitikime radviliškiečiai pajuto ir nuoskaudų, kai išgirdo: atlyginimai provincijoje gali būti mažesni – juk sostinėje ir sporto klubai brangesni.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Geležinkeliai ir toliau priklausys valstybei
Išgyvenantys reformų laiką, Radviliškio rajono geležinkelio įmonių darbuotojai vis dar baiminasi dėl savo ateities. Todėl ir į Radviliškį atvykusiam AB „Lietuvos geležinkeliai“ direkcijos desantui turėjo nemažai klausimų.
Bene svarbiausi iš jų – įmonių išlikimo klausimai bei jų pačių likimas reformų laikotarpiu.
Antrą kartą Radviliškyje apsilankęs bendrovės generalinis direktorius Mantas Bartuška darbuotojų nerimą sklaidė remdamasis Konstitucija.
„Lietuvos Respublikos Konstitucijoje parašyta: geležinkelių struktūra 100 procentų priklauso tik valstybei. Taškas. Kol nepakeista Konstitucija, kitaip būti negali“, – paaiškino.
Pasak M. Bartuškos, geležinkeliuose numatoma veiklų valdymo modelio optimizacija – holdingo įgyvendinimas, perkeliant veiklas į antrines įmones. Tai yra, geležinkelių infrastruktūra, keleivių vežimas bei krovinių infrastruktūra bus perkelti į antrines bendroves.
Vadovo aiškinimu, praėjusių metų viduryje Radviliškyje iš viso dirbo 1781 darbuotojas. Kovo viduryje jų dirbo 1673. Didžiausias pakitimas tas, kad apie 500 darbuotojų perėjo į Vilniaus lokomotyvų remonto depo priklausomybę. Iš 100-o išėjusių darbuotojų dalis išėjo į pensiją, todėl pasikeitimai, M. Bartuškos teigimu, nebuvo dideli.
Premijos nebebus velykinės ar kalėdinės
Radviliškiečius domino ir darbo užmokesčio, paskatinimų klausimai. Anot naujoves pristačiusios Atlygio ir veiklos skyriaus vadovės Ingos Žutautaitės, jau balandį visi „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojai sulauks paskatinimų už darbą.
„Anksčiau būdavo mokamos kalėdinės, velykinės premijos, dabar darbuotojai bus skatinami ne dėl to, kad ateina šventės. Paskatinimai bus susieti su pasiektais rezultatais“, – sakė I. Žutautaitė.
Anot jos, praėjusių metų bendrovės rezultatai buvo geri, todėl nutarta jais pasidalyti su visais: šiemet visų gamybininkų paskatinimui bus skiriamas vienodas procentas ir jis sudarys kiek daugiau nei 80 procentų nuo rugsėjo mėnesį buvusio atlyginimo. Paskatinimų negaus tik tie, kurie padarė darbo pažeidimų.
Apie atlyginimus ir diskriminaciją
I. Žutautaitė supažindino ir su keičiama darbo užmokesčio sistema, kuri iki šiol buvo gana paini. Dabar, anot jos, atlyginimai bus išgryninti ir palyginti su rinka. Gegužės mėnesį bus įgyvendintas paskutinis bazinių atlyginimų subalansavimo etapas.
„Ar vienodoms pareigybėms, bet dirbantiems skirtinguose regionuose, pavyzdžiui, specialistui Šiauliuose ar Radviliškyje ir specialistui Vilniuje, perskaičiuoti atlyginimai bus vienodi?“ – teiravosi geležinkelininkai.
„Pati rinka sureguliuoja atlyginimų dydžius ir atlyginimai regionuose tikrai skiriasi“, – atsakė finansininkė.
„Ar nebus demotyvacijos dirbantiems regione ir už tokį pat darbą gaunantiems mažesnį atlyginimą? Patirties turintys radviliškiečiai darbus neretai atlieka geriau, negu vilniečiai. Negali būti taip: Vilnius ir likusi Lietuva. Dėl to pajusime diskriminaciją“, – nerimo susitikimo dalyviai.
Į tai jiems buvo atsakyta kitu vienos viešnios klausimu: „O jūs žinote, kiek kainuoja sporto klubas Šiauliuose, Radviliškyje ir Vilniuje?“.
Radviliškiečiai šios replikos tylomis nepraleido ir pavadino ją netaktiška – kodėl tuomet neatsižvelgiama į tai, kad provincijos žmonėms išvykos į renginius Vilniuje kainuoja daugiau nei vilniečiams?
„Reformos metu optimizuojami valdymo kaštai, tačiau viskas centralizuojasi Vilniuje. Radviliškyje yra daug laisvų patalpų ir gerų specialistų – kodėl bent kai kurių atliekamų funkcijų necentralizuoti Radviliškyje? Ar darbo vieta, pavyzdžiui, buhalteriui, negalėtų būti Radviliškyje?“ – siūlė radviliškietė.
Autorės nuotr.
„Radviliškis yra ir ateityje išliks svarbiausiu „Lietuvos geležinkelių“ gamybos centru“, – radviliškiečiams žadėjo AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius Mantas Bartuška (priekyje dešinėje).
„Turime judėti į priekį ir išdirbęs 20 metų nereiškia, kad jis dirba efektyviai“, – sakė personalo departamento vadovė Irena Balkūnė.
Lietuvos geležinkelininkų profsąjungų federacijos pirmininką, buvusį radviliškietį Vilių Ligeiką domino socialinis paketas darbuotojams.
„Lietuvos geležinkeliai“ turi ambicijų šiemet padidinti krovinių pervežimo apimtis. Ir prie to prisidės radviliškiečiai geležinkelininkai.