
Naujausios
Gausios šeimos – ne našta
Šviesti daugiavaikes šeimas bei ginti jų interesus užsimojusi rajono gausių šeimų asociacija „Šeimos židinys“ turi ir kitų tikslų. Vienas iš jų – siekti, kad visuomenė gausias šeimas vertintų kaip sektiną pavyzdį.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Burs gausias šeimas
Praėjusiais metais rajone įsikūrusi gausių šeimų asociacija „Šeimos židinys“ kol kas tik pradeda aktyvesnę veiklą, tačiau jau turi aktyvių šeimų branduolį, kurių atstovai dalyvauja asociacijos renginiuose, konferencijose, turi savo nuomonę ir idėjų veiklai tobulinti.
Pasak penkis vaikus auginančios asociacijos direktorės Kristinos Černomorec, jų organizacijos tikslas – suburti gausias šeimas bendrai veiklai, jas šviesti, vykdyti edukacines programas, o prireikus – ir ginti jų interesus.
Asociacija teikia projektus ir už gautas lėšas vykdo įvairiapusišką veiklą: gausių šeimų vaikai ilsėjosi prie jūros, iškylavo su palapinėmis, rengė seminarus skirtingose seniūnijose. Susikooperavusios kelios gausios šeimos neseniai dalyvavo teatrų festivalyje „Atspindžiai“, prieš šventes rengs kalėdinę vakaronę, vyks į kalėdinį spektaklį.
Anot K. Černomorec, asociacija pagal galimybes stengsis išpildyti daugiavaikių šeimų vaikų svajones poilsiauti ne namuose, pamatyti gerą spektaklį, nuvykti į ekskursiją, pasijausti visaverčiais visuomenės nariais, nes daugelis gausių šeimų daug ko negali leisti dėl sunkios materialinės situacijos.
Šeima – aktyvi visuomenės ląstelė
Asociacijos „Šeimos židinys“ gausioms šeimoms surengtoje konferencijoje ir pranešėjai, ir pasisakiusieji stengėsi parodyti daugiavaikės šeimos privalumus ir paneigti stereotipą, kad gausių šeimų vaikai auga neprižiūrimi, padaro daugiau įvairių nusikaltimų, kad tokios šeimos gana dažnai yra socialinės rizikos šeimų sąrašuose.
Šešių puikių vaikų, kaip ji pati sakė, mama iš Sidabravo Audronė Beresnevičienė linkėjo visiems patirti vaikų teikiamą palaimą ir sakė, jog reikia siekti, kad visuomenė gausias šeimas vertintų kaip sektiną pavyzdį, nes gausi šeima nėra našta, ji – aktyvi visuomenės ląstelė. Todėl ir reikia skleisti informaciją apie darnias, pavyzdingas ir daug pasiekiančias gausias šeimas.
Sidabraviškei pritarė ir konferencijoje dalyvavusi Lietuvos gausių šeimų asociacijos vadovė Angelė Kostogrizienė, padėti rūpimais klausimais žadėjo Radviliškio rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Migracijos grupės vyresnioji specialistė Lina Laužadienė.
„Draugai ir kaimynai ateina ir išeina, o broliai ir seserys lieka visą gyvenimą“, – teigta gausių šeimų susibūrime.
Gausi šeima turi daug privalumų
Konferencijos pranešėja, Panevėžio vyskupijos Šeimos centro direktorė Jūratė Šaumanienė, išvardino 10 privalumų, kodėl verta turėti gausią šeimą. Kadangi konferencijoje daugiausia ir dalyvavo gausių šeimų atstovai, jie ir patys tai galėjo patvirtinti ne teoriškai, o praktiškai.
Pasak J. Šaumanienės, gausių šeimų vaikai išmoksta dalintis ir sutarti su kitais, jaučia didesnę atsakomybę ir yra labiau empatiški, turi didesnį žodyną, labiau padeda namų ruošoje, labiau pasitiki savo jėgomis, daug ką dirba lyg komanda, išmoksta labiau duoti, negu imti.
Anot pranešėjos, tėvų meilė „pasidaugina“ su kiekvieno vaiko atėjimu, tad jos pakanka visiems vaikams, be to, gilėja ir meilė vienas kitam, vaikai padeda tėvams išvengti santuokos „šiltnamio efekto“.
Gausioje šeimoje, anot 6 vaikus auginančios J. Šaumanienės, žvalgytis į kairę nebėra kada, gal todėl pagal statistiką skyrybų dažnumas yra atvirkščiai proporcingas vaikų skaičiui šeimoje.
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro psichologė Vaida Vaivadaitė taip pat pastebėjo, jog vienturčiai vaikai jaučiasi vieniši, jaučia didesnę emocinę įtampą, nes yra nuolat lydimi aukštų tėvų reikalavimų. Gyvenimas dėl savęs, anot psichologės, yra tik saugumo iliuzija.
Konferencijoje aptartos ir gausių šeimų mažėjimo tendencijos, analizuotos šio proceso priežastys, aptarti šeimos planavimo klausimai, apibendrinti trijose Radviliškio rajono seniūnijose vykę seminarai, kuriuos vedė lektorės Jolanta Lipkevičienė bei Indrė Pavinkšnienė.
Viešnios kalbėjo apie blaivybės skatinimą, patyčias mokykloje, bendruomenės bei mokyklos svarbą ugdant jaunus žmones, padedant spręsti juos užgulusias problemas.
Autorės nuotr.
TEIGINYS: Gausių šeimų asociacijos „Šeimos židinys“ direktorė, penkių vaikų mama Kristina Černomorec (dešinėje) ir asociacijos narė, šešių vaikų mama Audronė Beresnevičienė (stovi): „Gausi šeima – nėra našta“.
VEIKLA: Asociacija „Šeimos židinys“ užsiima įvairia veikla. Neseniai keli jos nariai susikooperavo ir atvežė vaikus į teatrų festivalį „Atspindžiai“.