
Naujausios
Garbingo jubiliejaus proga – du garbės piliečiai
Šeduva 640-ąjį gimtadienį pasitiko padovanodama ne tik su Joninėmis sutapusią puikią šventę. Jubiliejiniame renginyje garbės piliečių regalijos įteiktos dviem seniūnijos garbiems žmonėms – geradariui ūkininkui Kazimierui Masilioniui ir pedagogui Kęstučiui Meškauskui.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Šventė kartu su Jonais
Garbingą istoriją turinti Šeduva šiemet švenčia 640-ies metų jubiliejų: suvokietintas Šeduvos vardas rašytiniuose šaltiniuose – Livonijos riterių žygių į Lietuvą aprašyme – pirmą kartą paminėtas 1378 metais.
Jubiliejinėje miesto šventėje priminti svarbiausi Šeduvos istoriniai faktai.
Tarp jų – 1654 metų birželio 25 dieną Šeduvai suteiktos Magdeburgo miesto teisės. Todėl šeduviai savo miesto gimtadienį ir švenčia kartu su Joninėmis.
Iki baudžiavos panaikinimo Šeduva buvo vienintelis Lietuvos miestelis, išsikovojęs miesto teises ir pagal įstatymus prilygstąs apskrities miestams.
Šeduva mena ir skaudų savo istorijos tarpsnį – kai mieste, kurio daugumą sudarė žydai, Antrojo pasaulinio karo metais buvo išžudyti kone visi štetlo gyventojai.
Anot Šeduvos seniūno Justino Pranio, šeduviai visada švenčia du jubiliejus – kai miestui buvo suteiktos Magdeburgo teisės ir miesto įkūrimo datą. Šiemet yra pastarasis jubiliejus. Per jubiliejines datas ir yra skelbiami miesto garbės piliečiai.
Dėl šiųmečių kandidatų esą buvo sutarta vienbalsiai.
Garsėja gerais darbais
Šventės metu garbės piliečio regalijos buvo įteiktos Rokonių kaimo ūkininkui Kazimierui Masilioniui. Ponas Kazimieras ūkininkauja savo gimtinėje ir čia garsėja savo gerais darbias.
Visada besišypsantis, puikios nuotaikos kaimo šviesuolis yra pagelbėjęs daugeliui seniūnijos žmonių. Jo gerų darbų kraitis kasmet sunkėja: ūkininkas nuolat padeda sunkiau gyvenančioms šeimoms, įsteigė piniginę premiją geriausiai besimokančiam Sidabravo gimnazijos abiturientui.
K. Masilionio iniciatyva Butėnuose įsteigta bendruomenė. Jis – daugybės renginių rėmėjas. Rokonių kaimą puošia Masilionio statytas kryžius, nuo tolo šviečia nauja bažnyčia. Atgaivintos ir giedamos gegužinės pamaldos. Įgyvendinta svajonė skraidyti nuosavu ultra lengvuoju lėktuvu. K. Masilionis yra apdovanotas Gerumo angelo statulėlėmis.
„Kažkodėl jausmas toks, kad dar per mažai padariau, – gavęs garbės piliečio regalijas, redakcijai sakė nominantas. – Aš gyvenu pagal a.a. senelio gyvenimo taisyklę, kuri sako: jei nori gerai gyventi, turi būti sąžiningas ir 10 procentų pelno atiduoti biedniems žmonėms arba bažnyčiai. Aš taip ir darau. Ir man aruodai pilnėja. Gyvenu senelio žemėje, jo žemėje pastačiau bažnyčią ir esu labai laimingas“.
Visus pono Kazimiero gerus darbus sunku ir suskaičiuoti. Anot jo paties, vien automobilių padovanota gal koks 30, nupirkta apie 10 karvių sunkiai gyvenančioms šeimoms, daugeliui žmonių pagelbėta piniginėmis lėšomis, padėta ne vienam padegėliui.
„Pasiskaičiuoju 10 procentų pelno ir dalinu. Aišku, nešvaistau į kairę ir į dešinę, lėšų skiriu tik rimtiems reikalams“, – redakcijai sakė geradaris.
Orkestrui vadovauja 33 metus
Garbės piliečiu nominuotas ir muzikos mokytojas, ilgametis vienintelio Radviliškio rajone gyvuojančio pučiamųjų orkestro vadovas Kęstutis Meškauskas.
Vadovas sako turintis vienintelį ir nepakartojamą savo orkestrą, kuriam vadovauja daugiau nei tris dešimtmečius. Jo orkestre groja ir moksleiviai, ir suaugusieji. Orkestras atrenkamas ir dalyvauja visose pasaulio lietuvių, respublikinėse ir moksleivių dainų šventėse, yra ir šių metų pasaulio lietuvių dainų šventės „Vardan tos....“ dalyvis.
K. Meškauską, diriguojantį savo orkestrantams, gali pamatyti dažname rajono renginyje, įvairiose šventėse, eitynėse.
Anot K. Meškausko, kiekviename renginyje būna grojančių muzikantų, kurie jau išėję iš orkestro.
„Jei tik gali ir nebūna kur išvažiavę, visada mums pagelbėja“, – gerus išlikusius ryšius su buvusiais kolektyvo nariais giria vadovas.
Kiek per 33 metus jo vadovaujamame orkestre grojo muzikantų, K. Meškauskas sako neskaičiavęs ir šiandien dėl to kažkiek gailisi. O neskaičiavo dėl to, kad pats netikėjo tiek metų išlaikysiąs orkestrą.
„Kasmet orkestrą papildo apie 10 naujų narių. Būna, pasirenka groti 25 vaikai, o lieka kokie penki. Ne visi išlaiko, nes pučiamieji yra toks dalykas: jei tu nepapūtei kelias dienas, turi viską pradėti iš naujo“, – sako vadovas.
Autorės nuotr.
Šeduvos garbės piliečių regalijos šiemet įteiktos ilgamečiam muzikos pedagogui Kęstučiui Meškauskui (kairėje) ir gerais darbais garsėjančiam ūkininkui Kazimierui Masilioniui.
Ilgametis Šeduvos gimnazijos pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas Kęstutis Meškauskas – šių metų Šeduvos Garbės pilietis.
Šeduvos globos namų kolektyvas jubiliejinės šventės dalyvius vaišino tradiciniais lietuviškais valgiais.