
Naujausios
Gamta bitėms palanki, bet medus nepinga
Bitininkai džiaugiasi pavasario medunešiu. Bitės prinešė gerokai daugiau medaus negu pernai ir užpernai. Tačiau piginti medaus neskuba. Nežinia, kaip baigsis vasaros medunešis. Kai kurių bitininkų teigimu, dėl sausros bitelės jau buvo pradėjusios badauti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Rezultatai paaiškės po Oninių
Kelmės rajone Pakražančio seniūnijos Orkių kaime gyvenantis Ričardas Visockas dalį bičių laiko šalia namų. Kitos šeimos apgyvendintos pamiškėse ir upės pakrantėse. Turi per 30 avilių.
Po pavasarinio medunešio bitininkas prisuko apie pusę tonos medaus. Taigi, pavasarinio medunešio rezultatai – geri. Ankstyvas pavasaris ir šilti, saulėti orai davė vaisių.
„Medaus kiekis priklauso ne tik nuo gamtos, oro sąlygų, bet ir nuo šeimų stiprumo, – pasakoja ponas Ričardas. – Stiprios šeimos prineša daugiau medaus. Jeigu spiečius pabėga, lieka silpnesnė šeima. Savaime suprantama, medaus – mažiau.“
Bitininkystės sėkmę lemia ir daugiau veiksnių: bitininko rūpestingumas ir gebėjimai, aplinka, kurioje įkurdintos šeimos. Pavasario „derlių“ paprastai pagausina rapsų laukai. Jeigu rapsų aplink nėra, bitės prineša mažiau medaus. Šalia jo avilių buvo bendrovės rapsų laukas, pievose ir pamiškėse žydėjo daug augalų.
Vasaros medunešio rezultatai paaiškės po Oninių. Iki to laiko bitės suneša medų šeimininkams. Ką suneša po Oninių, užtenka tik joms pačioms.
Daugiau kaip mėnesį užsitęsusi sausra, pasak bitininko, dar nespėjo padaryti didelių nuostolių. Laiku pradėjo lyti.
Jau įnešta nemažai medaus. O aktyviam bitelių darbymečiui dar likęs visas mėnuo. Žydi liepos, pupų laukai. Pamiškėse ir paupiuose dar daug žydinčių ir žiedus kraunančių augalų.
Bitininkas medų atiduoda perpardavinėtojams ar į turgų dažnai važiuojantiems žmonėms. Parduoda pigiau, todėl nežino, už kiek jo bitelių medų perka vartotojai.
Bitės jau buvo pradėjusios badauti
Kiek atsargesnis dėl vasaros medunešio prognozių Kukečių seniūnijoje 80 bičių šeimų laikantis Juozas Neniškis. Jis tvirtina, jog bitės paskutiniąją sausros savaitę jau buvo pradėjusios badauti. Lietus išgelbėjo. Atsigavo augalai.
Viena bičių šeima per metus suvalgo 90 kilogramų maisto. Kas lieka nuo jų, atitenka bitininkui. Kai kurias silpnesnes šeimas tenka išlaikyti stipresnėms.
Pastarosiomis dienomis oras buvo palankus bitininkystei. Tačiau jeigu prasidėtų lietingas periodas, bitės negalėtų išskristi į darbą.
Ponas Juozas džiaugiasi pavasario medunešiu. Jis žymiai geresnis už praėjusių ir užpraėjusių metų. Medaus kol kas nepigina. Jo klientai džiaugiasi ekologišku produktu, gera kokybe. „Realizavimo sėkmė priklauso nuo įdirbio. Aš turiu nuolatinius klientus. Kilogramą medaus parduodu už šešis eurus. Klientus tai tenkina“, – sako ponas Juozas. Jo klientai – šiauliečiai.
Beje, Kelmės turgelyje kilogramas medaus pardavinėjamas ir po 7 eurus.
Mirė penkios šeimos
Kiek liūdnesnis šis pavasaris kelmiškiui bitininkui Jonui Kmitai. Neišžiemojo penkios bičių šeimos. Gegužės pabaigoje pavasarinį medų kelmiškis ėmė iš devynių avilių. Džiaugiasi iš kiekvieno gavęs beveik po pilną kibirą.
„Pavasaris buvo palankus bitininkystei. Orai šilti, bet nepernelyg karšti, – sako J. Kmita. – Bitelės skraidė po pienių pievas, rapsų laukus. Šalia bityno turiu prisodinęs medingųjų augalų. Šiltnamyje išauginau apie 500 lafantų daigų. Dabar persodinau į lauką. Jų žiedai papildys vasaros medunešio aruodus.“
Kelias dešimtis bičių šeimų turinti tytuvėniškių Maziukų šeima apgailestauja, jog medunešis jų krašte šiuo metu stoja.
„Vadinamos veislinės liepos pražydo jau birželio 16-ąją. Šiuo metu kelios laukinės dar žydi. Tačiau apie pusė medžių iš viso liko be žiedų. Matyt, dėl sausros jie nudžiūvo, – svarsto Edita Maziukienė. – Pavasarinis sezonas buvo gana geras. Vasaros medunešis, matyt, bus prastesnis. Daugelis augalų labai staigiai nužydėjo. Žinoma, dar bus tokių, kurie pražys ir nektaru maitins biteles, tačiau darbymetis nebus intensyvus – tik pasirankiojimas.“
Pernai bitininkų Maziukų namuose kilo gaisras. Ugnis sunaikino daug edukacinėms programoms naudojamų senovinių bitininko įrankių ir šiuo metu naudojamos įrangos. Pavyko išsaugoti tik pagrindinę patalpą, kur sukamas medus, ir pačią brangiausią įrangą.
Tad šiuo metu šeima visą dėmesį skiria bitininkavimui. Anksčiau iš vaško lieję daugybę grožybių, dabar lieja tik tai, kas geriausiai perkama. Reikia namus atstatyti.
Autorės nuotr.
Dėl užsitęsusios sausros bitelių vos neištiko badas.
Orkių kaime gyvenantis bitininkas Ričardas Visockas gyvena tik iš ūkio ir bitininkystės.
Kelmiškis bitininkas Jonas Kmita patenkintas pavasario medunešiu.
Lafantų pievelės praturtins vasaros medunešį.