
Naujausios
Galvos skausmo dovanos – susidėvėję vandentiekio tinklai
Savivaldybė savo nuosavybėn perims dalį žemės ūkio bendrovės „Draugas“ dovanojamų apleistų vandentiekio tinklų, kurių ilgis – per 8 tūkstančius metrų. Tai jau nebe pirma tokia dovana, kuri vėliau tampa nauju rūpesčiu.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Dovana taps nauju rūpesčiu
Rajono Taryba nusprendė priimti dovaną iš Alksniupių kaimo – daugiau nei 8 tūkstančius metrų vandentiekio tinklų, kurie daugelį metų priklausė žemės ūkio bendrovei „Draugas“. Perimtieji tinklai atiteks rajono Savivaldybės žinion.
Visas Alksniupių kaime esančių vandentiekio tinklų ilgis – per 12 tūkstančių metrų.
Vėliau alksniupiškių vandentiekio tinklų priežiūra ir eksploatacija bus patikėta viešajam vandens tiekėjui rajone – UAB „Radviliškio vanduo“ ir taps jau šios Savivaldybės įmonės galvos skausmu.
UAB „Radviliškio vanduo“ pateikė išvadas dėl Alksniupių ir Radvilonių gyvenviečių (ŽŪB „Draugas“ rengia dokumentus, kad galėtų Savivaldybei perduoti ir šios gyvenvietės vandentvarkos ūkio turtą) vandens tiekimo infrastruktūros perėmimo.
Bendrovės specialistų duomenimis, Alksniupių kaimo vandentiekio tinklai ir vandens gerinimo įrenginiai yra stipriai apleisti, moraliai ir fiziškai susidėvėję.
Bendrovės išvadoje minimi ir kiti minusai – geriamojo vandens gręžiniams neatliktas vandens išteklių aprobavimas, nebuvo atliekamas požeminio vandens monitoringas, nesudarytas vandenviečių sanitarinių apsaugos zonų specialusis planas ir kiti.
Vandens tiekimas gyventojams neįeina į ŽŪB „Draugas“ veiklą. ŽŪB „Draugas“ neturi geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo licencijos, tad šios bendrovės teikiamos geriamojo vandens paslaugos neatitinka teisės aktų reikalavimų.
Todėl atsirado poreikis vandentiekio tinklus ir gręžinius perimti Savivaldybės nuosavybėn, kad Alksniupių ir Radvilonių gyvenvietėse nenutrūktų geriamojo vandens tiekimas.
Pasak sprendimo rengėjų, perėmus Alksniupių kaimo vandentiekio tinklus Savivaldybės nuosavybėn, atsiras galimybė pritraukti investicinių lėšų vandens gerinimo įrenginių statybai, vandentiekio tinklų plėtrai ir taip bus siekiama padidinti abonentų skaičių.
Šiuo metu Alksniupių gyvenvietėje geriamasis vanduo tiekiamas 380 gyventojų.
Kai ką griauna, kai ką –perstato
Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus Juozo Jučo, jų bendrovė turi perėmusi jau ne vieną panašaus pobūdžio apleistą objektą. Šias dovanas vėliau tenka tvarkyti ir investuoti didžiules sumas, kad įrenginiai normaliai veiktų.
Kad ir mechaninių dirbtuvių patalpose veikiantys Alksniupių vandens gerinimo įrenginiai, kurie nebuvo tinkamai prižiūrimi, susidėvėję, todėl anot J. Jučo, praktiškai jau visiškai nebevalo vandens. Todėl Alksniupių gyvenvietėje didžiausia problema – normas keliolika kartų viršijanti geležis, šiek tiek didesnis mangano kiekis.
„Jei Taryba skirs lėšų, senuosius nugriovę, statysime naujus vandens gerinimo įrenginius. Jiems radome ir labai gerą vietą – valstybinėje žemėje šalia mūsų nuotekų siurblinės. Reikės įrengti ir šulinius, sklendes, kad, įvykus kokiai avarijai, būtų galima vandens tiekimą sustabdyti tik toje teritorijoje. Visam tam reikės nemenkų lėšų. Vien vandens gerinimo įrenginiams – apie 67 tūkstančių eurų.
Perimdami vandentiekio tinklus, kartu perėmėme jau nebe vieną vandens bokštą, kuriuos vėliau sėkmingai griauname, nes jie yra ne tik kad nereikalingi, bet ir kelia grėsmę gyventojams“, – sakė J. Jučas.
Pasak jo, per metus yra susprogdinamas vienas-du vandens bokštai. Pernai buvo nugriautas vandens bokštas Raudondvaryje, artimiausiu metu bus susprogdintas bokštas Beinoravoje, po to – Daugėlaičiuose.
Bendrovė turi ir apie 40 nereikalingų vandens gręžinių, kuriuos reikia tamponuoti. Tam irgi reikia nemažų lėšų. Pastaruoju metu buvo perimti nudėvėti Miežaičių, Prastavonių, Pakalniškių, Arimaičių, Jonaitiškio tinklai, iš kurių dauguma yra visiškai nuostolingi, nes vandens realizacija siekia vos po kelis kubinius metrus vandens.
„Tai – didelis galvos skausmas mums. Gerai, kad turime geros technikos ir gerų specialistų reikiamiems priežiūros darbams atlikti. Šiuo metu didžiausia problema yra Sidabrave, nes ten esame perėmę tik vandens bokštą ir vandenvietę ir nė metro – tinklų“, – problemas vardijo „Radviliškio vandens“ vadovas.
UAB „Radviliškio vanduo“ nuotr.
BOKŠTAS I: Raudondvario gyvenvietės nepuošė aprūdijęs ir senas vandens bokštas.
BOKŠTAS II: Iš Raudondvario gyvenvietėje stovėjusio vandens bokšto pernai liko tik krūva nuolaužų – jis buvo sėkmingai nugriautas.