Fondo dovana Šeduvai – nauja „greitukė“

Fondo dovana Šeduvai – nauja „greitukė“

Fondo dovana Šeduvai – nauja „greitukė“

Šeštadienį Šeduvos miesto šventės metu šeduviai sulaukė itin vertingos dovanos – Šeduvos žydų memorialinis fondas miestui padovanojo greitosios pagalbos automobilį su naujausia įranga.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Džiaugėsi fondo dovanomis

Kaip šeduvių padėkos ženklas miestą sudrebino naujojo keturių varomų ratų greitosios pagalbos automobilio „Ford Transit“ sirena. Automobilio vidų apžiūrinėję Greitosios pagalbos posto vairuotojai stebėjosi, kiek patobulinimų, palengvinančių personalo darbą bei paciento kelionę iki ligoninės, palyginti su senaisiais automobiliais, įrengta naujame automobilyje.

Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centro direktorė Irena Palionienė džiaugėsi, kad automobilis su tokia modernia įrangos komplektacija, jos žiniomis, šalyje yra dovanojamas pirmą kartą. Be automobilio, greitosios medikai aprūpinti vasarine bei žiemine aprangomis.

Fondas parėmė ir Šeduvos ambulatoriją, ją aprūpinęs elektroninėmis svarstyklėmis kūdikiams sverti, kraujo tyrimų aparatu bei kompiuterine technika. Bendra Šeduvos žydų memorialinio fondo paramos suma – beveik 150 tūkstančių eurų.

Šeduvos žydų memorialinio fondo, inicijuojančio Šeduvos žydų bendruomenės atminimo išsaugojimo ir įamžinimo projektą „Dingęs Štetlas“, steigėjas ir kuratorius Sergejus Kanovičius palinkėjo, kad fondo dovanos – greitosios pagalbos automobilio – šeduviams prireiktų kuo rečiau.

Įamžins Šeduvos žydų atminimą

Šeduvos žydų memorialinis fondas finansavo ir Šeduvos žydų kapinių restauracijos darbus.

Per dvejus metus pagal užrašus buvo identifikuota apie 400 kapų iš beveik 800. Seniausias datuojamas 1832 metais. Kapinėse rasta apie 1300 paminklų arba jų dalių. Fragmentai, kurių nebuvo įmanoma atstatyti, buvo sudėti į Dovydo žvaigždės formos skulptūrinę kompoziciją.

Projektas jau sulaukė tarptautinio pripažinimo – jis yra įtrauktas į Europos lankytinų memorialų žemėlapį, taip pat į Lietuvos žydų paveldo kelią.

Fondas ruošiasi Šeduvoje įrengti ir Žydų muziejų, planuojama apie Šeduvos žydus sukurti ir filmą bei parašyti knygą.

Šventės metu taip pat atidaryta ir paroda „Žydai Šeduvoje“ iš asmeninių šeduvio Vidmanto Vingelio rinkinių.

Pasak žinomo kolekcininko ir kraštotyrininko V. Vingelio, 1939 metais Šeduvoje gyveno apie 3,9 tūkstančio gyventojų, iš kurių apie 2 tūkstančius sudarė žydai.

„Dabar mieste neliko nė vieno žydo, tačiau labai džiugu, kad imtasi įamžinti jų atminimą, ieškoma eksponatų, primenančių žydų klestėjimo laikotarpį“, – sakė V. Vingelis.

„Metas į Lietuvos žydų – litvakų – paveldą žiūrėti plačiau ir kalbėti ne tik apie masines žudynes ir jų aukų įamžinimą, tačiau naujai visiems atrasti ir susipažinti su jų įdomia istorija ir kultūra“, – sakė S. Kanovičius.

Šeduvos žydų memorialiniam fondui įteikta Šeduvos seniūnijos padėka už neįkainojamą indėlį į Šeduvos istoriją, dabartį ir ateitį.

Miesto šventėje „Šeduva draugiška tautoms“ šeduvius ir miesto svečius linksmino ne tik vietiniai ansambliai „Šeduvos bernai“, „Bongo“ ir „Dža-da“, koncertą taip pat dovanojo baltarusių ansambliai „Kupalinka“ ir „Lad“, romų ansamblis „Konsuela“, Panevėžio „Vanilinis“ ir Šiaulių choras „Chameleonas“. Šventei besibaigiant, dangų nušvietė ugnies ir pirotechnikos šou.

Autorės nuotr.

DOVANA: Šeduvos žydų memorialinio fondo atstovai Sergejus Kanovičius (priekyje kairėje) ir Jonas Dovydaitis šeduviams įteikė dovaną – greitosios pagalbos automobilį su modernia įranga.

ĮRANGA: Moderni automobilio įranga palengvins darbą medikams bei kelionę į ligoninę – pacientams.

PARODA: Šventėje atidaryta fotografijų paroda „Žydai Šeduvoje“.

DAINA: Šeduvos miesto šventėje skambėjo ir mažųjų šeduvių dainos.