Folkloro kolektyvai pašlovino rugius ir duoną

Folkloro kolektyvai pašlovino rugius ir duoną

Folk­lo­ro ko­lek­ty­vai pa­šlo­vi­no ru­gius ir duo­ną

Tra­di­ci­nė­je Kir­nai­čiuo­se (Jo­niš­kio ra­jo­nas) su­reng­to­je Aukš­tai­ti­jos re­gio­no folk­lo­ro šven­tė­je „Su­ba­tos va­ka­rė­ly“, į ku­rią su­gu­žė­jo 12 ko­lek­ty­vų, šo­kiais, dai­no­mis, pa­sa­ko­ji­mais pa­šlo­vin­ti ru­giai ir duo­na.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pa­si­ro­dė 12 ko­lek­ty­vų

Ren­gi­nio pra­džio­je kul­tū­ros dar­buo­to­jas Ge­di­mi­nas And­ra­šiū­nas kar­tu su Kir­nai­čių folk­lo­ro an­samb­liu „Klė­čia“ at­li­ko giesmę–oraciją, skir­tą že­mei, žmo­gui, Die­vui ir ru­gio grū­dui. Neat­si­tik­ti­nai pa­mi­nė­tas ru­gio grū­das, nes bū­tent ru­giap­jū­tė, der­liaus nuė­mi­mas ir va­sa­ros dar­bų pa­baig­tu­vės bu­vo šios šven­tės te­ma.

Sce­no­je vie­nas ki­tą kei­tė dvy­li­ka ko­lek­ty­vų iš Ra­sei­nių, Prie­nų, Sin­tau­tų (Ša­kių ra­jo­nas), Lin­ku­vos (Pak­ruo­jo ra­jo­nas), Po­ciū­nė­lių, Bai­so­ga­los (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) bei Jo­niš­kio ra­jo­no: Ža­ga­rės, Ru­diš­kių, Mal­de­nių, Pli­kiš­kių, Skaist­gi­rio, Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro. Jie dai­no­mis, šo­kiais, pa­sa­ko­ji­mais ir žai­di­mais pri­mi­nė, koks svar­bus sė­ja­mas grū­das, ku­ris vi­sus iš­mai­ti­na.

Pa­tie­ka­lai ir ap­do­va­no­ji­mai

Gė­lių puokš­tė­mis, ru­gių pė­dais, spal­vin­gais kle­vo la­pais pa­puoš­to­je sce­no­je ir sa­lė­je lie­jo­si mu­zi­ka, o ant sta­lų gu­lė at­si­vež­ti pa­tie­ka­lai, pro­duk­tai iš ru­gių: juo­da na­mi­nė duo­na, duo­ni­niai sal­dai­niai, za­na­vy­kų kraš­to at­sto­vų at­vež­ti da­ly­vius nu­ste­bi­nę duo­nos ku­ku­liai su pa­da­žu, Ge­di­mi­no And­ra­šiū­no pa­gal Še­du­vos ba­ba va­di­na­mos Emi­li­jos Bra­jins­kie­nės re­cep­tą šu­tin­ta duo­nos ko­šė, ku­riai te­rei­kia duo­nos, van­dens ir cuk­raus, kir­nai­tiš­kės Lion­gi­nos Ma­li­naus­kie­nės kep­ta duo­nos an­tis. To­kį ru­gi­nės teš­los paukš­čio for­mos ke­pi­nį mo­te­rys ka­dai­se pa­ga­min­da­vo spe­cia­liai vai­kams, kad neat­si­bos­tų lauk­ti il­gai ke­pan­čios na­mi­nės duo­nos.

Ren­gi­ny­je ne­trū­ko do­va­nų bei ap­do­va­no­ji­mų. Kul­tū­ros dar­buo­to­jui Ge­di­mi­nui And­ra­šiū­nui už puo­se­lė­ja­mas lie­tu­viš­kas tra­di­ci­jas, kas­met kas­met vis au­gan­tį ren­gi­nį Lie­tu­vos šimt­me­čio ženk­le­lį įtei­kė Sei­mo na­rys Vi­ta­li­jus Gai­lius, pa­ts tą­dien vil­kė­jęs tau­ti­niu kos­tiu­mu. O štai Kir­nai­čių folk­lo­ro ko­lek­ty­vo, ku­rį lan­ko na­riai iš sep­ty­nių kai­mų – Ro­pi­nin­kų, Ber­ži­nin­kų, Ja­kiš­kių, Mai­ro­nių, Ga­tau­čių, Gas­čiū­nų, Kir­nai­čių – vy­rus sa­vo dar­bo vel­to­mis še­šio­mis skry­bė­lė­mis pa­puo­šė ser­ti­fi­kuo­ta tau­to­dai­li­nin­kė Bi­ru­tė Dargytė–Kybartienė. Šie­met jai bu­vo pa­skir­ta sti­pen­di­ja už in­di­vi­dua­lią pro­gra­mą. Iš vi­so ji nu­vė­lė 13 tau­ti­nių skry­bė­lių. Ki­tos skry­bė­lės ati­te­ko Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro Ru­diš­kių sky­riaus folk­lo­ro ko­lek­ty­vui „Rud­ba­la“ ir Ža­ga­rės kul­tū­ros cent­ro ka­pe­liu­kei.

Ru­gių pė­dus ve­žė iš Bai­so­ga­los

„Jau ne­be­sus­kai­čiuo­ju, kiek kar­tų vy­ko tra­di­ci­nis „Su­ba­tos va­ka­rė­lis“, tik­rai 15 bus. Kas­met at­va­žiuo­ja daug sve­čių. Šie­met no­rė­jo at­vyk­ti dar 6 ko­lek­ty­vai iš Pas­va­lio, Pa­ne­vė­žio, ki­tų ra­jo­nų, bet jau at­si­pra­šė­me, ne­be­ga­lė­jo­me priim­ti, nes ir taip šven­tė tę­sė­si pen­kias va­lan­das. Esu la­bai dė­kin­gas sa­vo duk­rai Ai­gus­tei, ku­ri pa­dė­jo šven­tę or­ga­ni­zuo­ti, ir gar­baus am­žiaus mo­čiu­tei, gy­ve­nan­čiai ne­to­li Bai­so­ga­los ge­le­žin­ke­lio sto­ties, iš ku­rios ga­vau ru­gių pė­dų sce­nai pa­puoš­ti. Juk kaip be ru­gių, jei apie juos pa­si­rink­ta te­ma? O jų ūki­nin­kai la­bai re­tai kur beau­gi­na, bu­vo ne­leng­va ras­ti“, – pa­sa­ko­jo Ge­di­mi­nas And­ra­šiū­nas.

Ri­tos MA­ČIU­KIE­NĖS nuo­tr.

Pa­si­ro­do dai­ni­nin­kė iš kai­my­ni­nio Pak­ruo­jo ra­jo­no, Lin­ku­vos mies­te­lio.

„Dai­no­riai“ iš Bai­so­ga­los (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) or­ga­ni­za­to­riui Ge­di­mi­nui And­ra­šiū­nui, kad be­dirb­da­mas nuo ko­jų ne­nu­si­va­ry­tų, at­ve­žė pa­si­stip­rin­ti „ko­še­lie­nos“ (šal­tie­nos – aut. pa­st.).

Pli­kiš­kie­čiai pa­kvie­tė į šo­kį „Ku­rap­kė­lė ru­giuos...“

Pa­si­ro­do gau­sus Skaist­gi­rio folk­lo­ro ko­lek­ty­vas.

Ge­rą nuo­tai­ką sklei­dė ir jau­nat­viš­kas Ru­diš­kių „Rud­ba­los“ ko­lek­ty­vas.