Festivalis tryško ir tautiškumu, ir egzotika

Festivalis tryško ir tautiškumu, ir egzotika

KULTŪROS IR ŠVIETIMO ŽIDINIAI PROVINCIJOJE

Festivalis tryško ir tautiškumu, ir egzotika

Radviliškio miesto centriniame stadione surengtas tarptautinis garbaus amžiaus žmonių liaudiškų šokių festivalis „Ir ne tik iš Lietuvos“ tryško ne tik tautiškumu, bet ir egzotika, kurios suteikė originalūs egiptiečių, danų šokėjų pasirodymai.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Pasirodė keliolika kolektyvų

Devintą kartą rajone surengtas tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Ir ne tik iš Lietuvos“ sukvietė 15 šokių kolektyvų iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos.

Šventė prasidėjo bendru visų kolektyvų šokiu, kurį pakeitė festivalio šeimininkų sušoktas šokis – pora už poros sukosi Radviliškio kultūros centro pagyvenusių žmonių tautinių šokių kolektyvo „Patrepsėlis“ šokėjai. Kolektyvo pasirodymą ir visą šventę akylai stebėjo jo vadovė ir viena iš festivalio sumanytojų Vida Gilienė.

Be radviliškiečių, smagių ir lyrinių liaudiškų šokių žiūrovams dovanojo raseiniškiai, kelmiškiai, kėdainiškiai, panevėžiečiai, šiauliečiai, telšiškiai, vilniečiai, tauragiškiai.

Džiugino užsieniečių pasirodymai

Į festivalio šokių pynę įsijungė ir kolektyvai iš Latvijos – Cėsių miesto kultūros centro senjorų šokių kolektyvas „Dzirnas“ (vadovė Rūta Paulsonė) ir Salacgrivos kultūros namų liaudies šokių senjorų grupė „Saiva“ (vadovė Valentina Kalnina) bei Estijos Marjamos miesto kultūros namų tautinių šokių kolektyvas „Laaberjalg“ (vadovė Lilli Teesaly).

Festivalio metu žiūrovams buvo pristatyti ir 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto visiems žaidynių „Šiauliai 2012“ dalyvių iš užsienio šalių nacionaliniai pasirodymai.

Jaunieji Danijos šokėjai radviliškiečiams šokiu papasakojo šiuolaikišką kareivišką meilės ir neapykantos istoriją. Izraelio šokėjai sužavėjo optimizmu ir energija trykštančiais tautiniais šokiais.

Bene didžiausią įspūdį visiems paliko egiptiečių pasirodymas. Šokėjas iš Egipto radviliškiečiams padovanojo kvapą gniaužiantį „Faraono šokį“. Kone pusę valandos sukdamasis aplink save į vieną pusę, solistas sugebėjo žongliruoti lėkštėmis ir sijonais, išskleisti Lietuvos vėliavą, o po savo šokio – dar ir pamokyti šokti vieną iš žiūrovų.

Vakare festivalio žiūrovus, dalyvius ir svečius linksmino liaudiškos muzikos kapela „Daumantų muzikantai“. Šventę užbaigė įspūdinga ugnies misterija.

Tautinius kostiumus pristatė choristai

Savotiška tautiškumo pamoka tapo festivalio svečių – Lietuvos edukologijos universiteto choro „Ave vita“ (vadovas ir dirigentas Kastytis Barisas) ir Lietuvos liaudies kultūros centro parengta programa.

Choro „AVE VITA“ narių demonstruojamus penkių etnografinių Lietuvos regionų – Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir Klaipėdos krašto – tautinius kostiumus išraiškingai pristatė dizainerė Danutė Keturakienė.

Pristatydama aukštaičių drabužius, dizainerė sakė, jog jie dažnai vadinami pačiais archajiškiausiais Lietuvoje. Čia vilkėta senoviškesnio kirpimo drabužiais.

Žemaičių moterų kostiumai išsiskyrė spalvingumu, skarų ir karolių gausa.

Suvalkiečių moterų tautiniai rūbai – ryškūs ir spalvingi kaip povo uodega. Ryškiausia suvalkietės kostiumo dalis buvo prijuostė.

Dzūkių drabužių audinių ornamentai dažniausiai smulkūs. Marškiniai siuvinėti baltu kiauraraščiu, vadinamuoju anglišku siuvinėjimu. Prie dzūkės kostiumo buvo būtina juosta. Vyrų sermėgos siūtos iš pilko milo, puoštos apvadais, jas sujuosdavo plačiomis rinktinėmis juostomis.

Ankstyvas Klaipėdos krašto kostiumas – itin spalvingas, nestokojantis egzotiškų senovinių elementų.

Pasak D. Keturakienės, šiandien tautiniai kostiumai daugeliui yra žinomi tik iš nuotraukų ar liaudies kolektyvų pasirodymų. Būtent todėl ir buvo sukurta etnografinių šalies regionų tautinių kostiumų kolekcija – ir saviems pasižiūrėti, ir užsieniečiams parodyti.

Autorės nuotr.

ŠEIMININKAI: Šoka šventės šeimininkai – Radviliškio kultūros centro pagyvenusių žmonių tautinių šokių kolektyvas „Patrepsėlis“.

KOLEKCIJA: Tautinių kostiumų kolekciją pristatė choro „Ave vita“ nariai.

PADĖKA: „Patrepsėlio“ vadovei Vidai Gilienei padėkota už pastangas organizuojant festivalį.

KAIMYNAI: Festivalyje pasirodę šiauliečiai buvo išlydėti plojimais.

PALAIKYMAS: Daugiausia aplodismentų sulaukė žiūrovus nustebinęs Egipto šokėjas.

ŠOKĖJAI: Keliolika šokių kolektyvų susibūrė bendram šokiui.

SVEČIAI: Savo šalies tautinius šokius pristatė Izraelio šokėjai.