
Naujausios
Europos jaunimas diskutavo apie klimato pokyčius
Savaitgalį Joniškio rajone viešėjo Europos mažųjų miestelių chartijos, kuriai priklauso Žagarė, jaunimo atstovai, diskutavę apie klimato pokyčius ir savo indėlį, stengiantis tuos procesus pristabdyti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Paprasti patarimai tausojant aplinką
Į Žagarę atvyko beveik 40 jaunimo atstovų ir koordinatorių iš 11 Europos šalių: Danijos, Airija, Latvijos, Vengrijos, Suomijos, Vokietijos, Rumunijos, Belgijos, Austrijos, Kipro, Portugalijos. Surengtame seminare jauni žmonės dalinosi patirtimi, kaip ir kuo jie prisideda, stabdydami klimato pokyčius ir kas juos motyvuoja.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Lapinskienė savo pranešimu „Kaip įtikinti jaunimą dalyvauti klimato kaitos pokyčių stabdyme mažose Europos kaimiškosiose bendruomenėse?“ sukėlė diskusijas. Tarnybos atstovė pasakojo, kad pagal blogiausią scenarijų, klimato temperatūra per artimiausią šimtmetį gali pakilti 2–4 laipsniais, dėl ko pasaulyje daugės kataklizmų, žmonėms vis labiau reikės rūpintis, kaip išgyventi.
Todėl kiekvienas asmuo turėtų gyventi sąmoningai – taupyti elektros, šilumos energiją, neprisidėti prie vis labiau įsigalinčio visuomenės vartotojiškumo.
Pasak R. Lapinskienės, pakanka pradėti nuo mažų dalykų: išjungti kompiuterį, kai juo nesinaudoji, nelaikyti atidarytų šaldytuvo ar šaldiklio durų ilgiau nei reikia pasiimti norimą produktą, išjungti šviesą išeinant iš kambario, naudoti energiją taupančias lemputes.
Einant į prekybos centrą vertėtų pasiimti savo maišelį, dažniau pirkti produktus be pakuočių, rinktis produktus, pagamintus savo šalyje, regione, nes jiems atvežti sunaudojama mažiau degalų, įsigyti daiktus iš perdirbtų medžiagų. Taip pat vertėtų dažniau važinėti dviračiu, visuomeniniu transportu, vaikščioti pėsčiomis.
Jaunimui trūksta idėjų patrauklumo
Danijos atstovas Lasas Zurbrugas sakė, kad patarimai suprantami, bet kaip lektorė jaunus žmones paskatins elgtis būtent pagal nurodytą pavyzdį, kodėl tai turėtų būti patrauklu. Juk jis, eidamas maudytis į dušą, negalvoja, kad reikia taupyti, leisti vėsesnį vandenį, nes jam sušildyti reikia mažiau energijos, bet daro, kaip yra patogu, kaip įpratęs.
Lektorė Rūta Lapinskienė teigė, kad kiekvienas žmogus prieš tam tikrą veiksmą turėtų susimąstyti, kiek tai kainuos, ar tai naudinga aplinkai, ar tausoja ją, ar ne. Sąmoningumas neatsiranda iškart, staiga, jis yra ugdomas.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pavaduotoja kvietė kitų šalių jaunimą, studijuojantį aplinkosaugos mokslus, atlikti praktiką Lietuvoje, nes Tarnyba tokias galimybes suteikia.
Jaunuoliai pasakojo savo šalių gerus pavyzdžius, kaip rūšiuoja atliekas, taupo energiją, dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose.
Išvyka į rezervatą
Antra viešnagės diena buvo skirta išvykai į Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą (Akmenės rajonas), kur svečiai supažindinti su gerąja šios įstaigos patirtimi, stebėti išskrendantys migruojantys paukščiai.
Jaunimo delegacijų atstovams taip pat surengtas tradicinis lietuviškas vakaras.
2015 metais Žagarėje turėtų vykti didysis Europos mažųjų miestelių chartijos susitikimas, kuriame dalyvaus po 10 atstovų iš 27 šalių.
Autorės nuotr.
ATSTOVAI: Į Joniškio rajoną kalbėtis apie klimato kaitą ir pasidalinti gerąja patirtimi suvažiavo 11 Europos šalių mažų miestelių jaunimo atstovai.
UŽDUOTIS: Jaunuoliai turėjo ir linksmų užduočių: iš pradžių Joniškio parke išmėtė šiukšlių, iš kurių turėjo sukurti motyvacinį kūrinį, raginantį neteršti aplinkos.
NUOMONĖ: Danijos atstovas Lasas Zurbrugas sakė, kad jis, eidamas maudytis į dušą, negalvoja, kad reikia taupyti, leisti vėsesnį vandenį, nes jam sušildyti reikia mažiau energijos, bet daro, kaip yra patogu, kaip įpratęs.
MOTYVACIJA: Lektorė Rūta Lapinskienė teigė, kad kiekvienas žmogus prieš tam tikrą veiksmą turėtų susimąstyti, kiek tai kainuos, ar tai naudinga aplinkai, ar tausoja ją, ar ne.