Etnografinis muziejus turi išlikti

Etnografinis muziejus turi išlikti

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Etnografinis muziejus turi išlikti

Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriuje, kuris įsikūręs Budraičių kaime, glaudžiasi ir Jaunimo mokykla. Jaunimo mokykloje glaudžiasi etnografinis muziejus. Eksponatus jam surinko buvęs technikumo, vėliau profesinės mokyklos dėstytojas, rašytojas Ignas Viržintas drauge su mokiniais.

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva atidalijus Profesinio rengimo centro ir Jaunimo mokyklos patalpas, muziejui nebeliko vietos.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Eksponatų rinkimui skyrė labai daug laiko

Į redakciją paskambino Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Kaimalės kaimo gyventoja Renė Ulevičienė. Moteris piktinosi, sužinojusi, kad etnografinio muziejėlio eksponatams nėra vietos. „Prisimenu, kaip Ignas Viržintas kūrė muziejų. Eksponatus rinko nuo 1967 metų. Nešė portfelyje, samdė mašinas, kad parvežtų stambesnį daiktą. Pats mokyklos meistro padedamas darė spintas eksponatams laikyti. Surinko unikalių būtent Budraičių krašto eksponatų, kurie ateityje turės dar didesnę išliekamąją vertę. Pati esu dirbusi Kultūros skyriaus vedėja. Apie tai nusimanau. Nejaugi šiandien jaunimui viso to nereikia?

Negi dėl muziejėlio ir savo vyro atminimo išsaugojimo turi kovoti viena jo našlė Justina Viržintienė? Ši moteris daug dirba visuomeniniais pagrindais. Vadovauja „Austėjos“ klubui, organizuoja literatų konkursus. Gal jai užkrausime ir naujo muziejaus kūrimo reikalus?“

Galėtų skirti vieną kabinetą

Justina Viržintienė patvirtino, jog sulaukusi tokios žinios, kad iš Jaunimo mokyklos patalpų muziejėlį reikia iškelti. Prieš kelias dienas savo mamą palaidojusi moteris sakė esanti pasimetusi. Jaunimo mokyklą ir Profesinio rengimo centrą lanko ne patys tobuliausi vaikai. Autobuse auklėtojos ir mokytojos stovi, o mokiniai sėdi.

Gal parodymas, kaip žmonės gyveno praeityje, kokiais daiktais naudojosi, priverstų juos susimąstyti, kieno dėka pagerėjo gyvenimas? Galiausiai įdomu sužinoti, kaip gyveno jų seneliai ir proseneliai. Negi jiems nereikia tautinio auklėjimo?

Juk muziejėlis užima labai nedaug vietos. Užtvertas tik kampelis koridoriaus gale. Čia galima vesti istorijos, etnokultūros pamokas.

J. Viržintienė neslėpė, jog nori išsaugoti ir savo vyro atminimą. Dalį jo surinktų eksponatų moteris laiko paties vyro pastatytoje klėtelėje. Tačiau dar ir mokykloje esančių muziejėlio eksponatų tikrai nesutalpintų.

J.Viržintienės nuomone, jeigu jau Jaunimo mokykloje nėra vietos, profesinio rengimo centras galėtų skirti kokį kabinetą ir ten pernešti eksponatus. Juk mokinių mažėja. Laisvų patalpų turėtų būti.

Muziejėlis užstoja šviesą

Tytuvėnų jaunimo mokyklos direktorė Danutė Buivydienė redakcijai tvirtino, jog Švietimo ir mokslo ministerija pagal panaudos sutartį mokyklai atidavė visą trečiąjį profesinio rengimo centro pastato aukštą. Ji negalinti dar kam nors pernuomoti patalpų. Be to, užtvertas koridoriaus galas tamsina patalpas. Patalpos reikalingos Jaunimo mokyklai.

Žada ieškoti išeities

Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus vedėjas Sigytas Šlickus tvirtino, jog jų mokymo įstaiga tikrai neatsisako muziejėlio. Ieškosią variantų, kaip padaryti, kad jį pamatytų kuo daugiau žmonių. Juk Budraičiuose vyksta Lino šventė, kurios svečiams būtų pravartu pamatyti etnografinį muziejėlį. Be to, ir į Profesinio rengimo centrą atvyksta svečių iš kitų mokyklų ir kitų šalies kampelių. Čia vyksta sporto varžybos. Atvyksta paplaukioti baseine.

Direktorius svarsto – gal muziejėlį įrengti pirmojo aukšto fojė, kad vos įėjus į patalpas matytųsi.

Tik ar neišdaužys stiklų nedrausmingi moksleiviai?

„Etnografinis muziejus turi išliekamąją vertę, nes eksponatai surinkti būtent iš to krašto, – redakcijai sakė rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Algis Krutkevičius. – Ekspozicija būtų dar vertingesnė, jeigu turėtume eksponatų visumą. Dabar dalis eksponatų laikoma klėtelėje, dalis namuose, dalis muziejėlyje. Spręsim. Tik reikia šiek tiek laiko ir lėšų.“

Justinos VIRŽINTIENĖS asmeninės nuotr.

PAMOKA: Ignas Viržintas vesdavo pamokas savo įkurtame muziejuje.

EKSPONATAI: Per daugelį darbo metų sukaupta nemažai eksponatų.