Estijoje jautriai reaguojama į smurtą prieš vaikus

Estijoje jautriai reaguojama į smurtą prieš vaikus

Es­ti­jo­je jaut­riai rea­guo­ja­ma į smur­tą prieš vai­kus

Šią sa­vai­tę Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bė­je vie­šė­jo Nar­vos (Es­ti­ja) mies­to vi­ce­me­rė Tat­ja­na Pa­ca­novs­ka­ja ir Nar­vos sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nio dar­bo sky­riaus va­do­vė Tat­ja­na Stol­fat. Su Pak­ruo­jo ra­jo­no so­cia­li­nės ap­sau­gos ir pa­gal­bos sis­te­ma su­si­pa­ži­nu­si ir šią sri­tį sa­va­me mies­te pri­sta­čiu­si T. Pa­ca­novs­ka­ja „Pak­ruo­jo kraš­tui“ pa­pa­sa­ko­jo apie vai­kų tei­sių ap­sau­gą Es­ti­jo­je.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Ap­sau­ga vai­kams – dviem ly­giais

Vieš­nios iš Nar­vos ra­jo­no so­cia­li­nės ap­sau­gos dar­buo­to­jams ir ra­jo­no va­do­vams pri­sta­tė, kaip so­cia­li­nė ap­sau­ga vei­kia Es­ti­jo­je, kal­bė­jo apie pa­gal­bą ne­pa­si­tu­rin­tiems ir neį­ga­lie­siems, šei­moms, ku­ri yra vyk­do­ma vals­ty­bi­niu ir sa­vi­val­dos ly­giais, pri­klau­so­mai nuo fi­nan­sa­vi­mo ir pri­skir­tų funk­ci­jų.

Re­dak­ci­ja pa­si­do­mė­jo, kaip Es­ti­jo­je vei­kia vai­kų tei­sių ap­sau­gos sis­te­ma. T. Pa­ca­novs­ka­ja pa­pa­sa­ko­jo:

– Vai­kų tei­sių ap­sau­ga mū­sų ša­ly­je yra vals­ty­bės prio­ri­te­tas. Kaip ir vi­sa so­cia­li­nė ap­sau­ga, ji vyk­do­ma dviem ly­giais. Vals­ty­bi­niu ly­giu šią funk­ci­ją vyk­do So­cia­li­nės pa­gal­bos de­par­ta­men­tas. Šio­je ins­ti­tu­ci­jo­je esan­tis Vai­kys­tės gy­ni­mo sky­rius spren­džia vai­kų, li­ku­sių be tė­vų glo­bos, tu­rin­čių svei­ka­tos su­tri­ki­mų so­cia­li­nės ap­sau­gos klau­si­mus, bei prii­ma spren­di­mus dėl ri­zi­kos šei­mų.

Nar­vos sa­vi­val­dy­bė­je esan­tis Vai­kų tei­sių ap­sau­gos sky­rius šio­je sri­ty­je tu­ri kiek ki­to­kią veik­los sri­tį – nuo rea­ga­vi­mo į gau­tą pra­ne­ši­mą apie smur­tą prieš vai­kus ar­ba jų ne­prie­žiū­rą iki spren­di­mų priė­mi­mo, kaip smur­to au­koms pa­dė­ti.

– Kaip jū­sų ša­ly­je vei­kia pra­ne­ši­mų apie vai­kų tei­sių pa­žei­di­mus sis­te­ma ir kaip įsi­jun­gia ins­ti­tu­ci­jos vai­kui pa­dė­ti?

– Apie smur­tą prieš vai­kus ga­li pra­neš­ti bet kas ir bet ku­riuo pa­ros me­tu. Vi­sa­da bus ope­ra­ty­viai rea­guo­ja­ma. Ša­ly­je vei­kia vie­na pa­gal­bos vai­kams te­le­fo­no li­ni­ja. Ta­čiau ji nė­ra po­pu­lia­riau­sia. Dar­bo die­no­mis ir dar­bo va­lan­do­mis daž­niau­siai yra skam­bi­na­ma į mies­to So­cia­li­nio dar­bo sky­rių, o šven­čių ir ne­dar­bo die­no­mis – į po­li­ci­ją. Be­veik vi­sais at­ve­jais, ga­vus pra­ne­ši­mą apie smur­tą prieš vai­ką, įsi­jun­gia vals­ty­bi­niai vai­kų tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos spe­cia­lis­tai, ku­rie bu­di iš­ti­so­mis pa­ro­mis.

Spren­džiant smur­to prieš vai­kus klau­si­mus, Nar­vos sa­vi­val­dy­bė bend­ra­dar­biau­ja su So­cia­li­nės pa­gal­bos de­par­ta­men­to spe­cia­lis­tais, ta­čiau di­des­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo tra­di­ci­jos jau ket­ve­ri me­tai nu­si­sto­vė­jo su mies­to po­li­ci­ja. Kar­tą per mė­ne­sį mes ren­gia­me ap­skri­to­jo sta­lo dis­ku­si­jos, kur po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai, sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­niai ir vai­kų tei­sių ap­sau­gos dar­buo­to­jai da­li­ja­mės in­for­ma­ci­ja.

Mū­sų po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai yra kom­pe­te­tin­gi tin­ka­mai rea­guo­ti ga­vus pra­ne­ši­mą apie vai­kui iš­ki­lu­sį pa­vo­jų ar smur­tą prieš jį. Kai yra bū­ti­na paim­ti vai­ką iš šei­mos, jis ve­ža­mas lai­ki­nai glo­bai į vai­kų na­mus, kur ga­li lik­ti iki dvie­jų mė­ne­sių – kol ins­ti­tu­ci­jo­se bus iš­nag­ri­nė­tas ir priim­tas ga­lu­ti­nis spren­di­mas dėl jų grą­ži­ni­mo tė­vams ar­ba ap­gy­ven­di­ni­mo šei­my­no­se.

Tra­di­ci­ja – po ša­lį su­krė­tu­sio įvy­kio

Nar­vos vi­ce­me­rė pa­pa­sa­ko­jo apie įvy­kį, su­krė­tu­sį Es­ti­ją prieš ket­ve­ris me­tus, jai dar dir­bant ki­to­se pa­rei­go­se.

„Tuo­met lan­kė­me šei­mą, ku­ri tu­rė­jo nau­ja­gi­mį. At­ro­dė vis­kas ge­rai: tė­vai blai­vūs, mais­to yra, na­mai su­tvar­ky­ti, šva­ru. Bet po vie­no mū­sų ap­si­lan­ky­mo dvie­jų mė­ne­sių kū­di­kis stai­ga mi­rė. Paaiš­kė­jo, jog tė­vai, jį gir­dė al­ko­ho­liu, kad jis mie­go­tų, ne­verk­tų. Kū­di­kis mi­rė, ei­li­nį kar­tą už­gir­dy­tas al­ko­ho­liu.

Nuo to įvy­kio sten­gia­mės vi­sų ins­ti­tu­ci­jų pa­rei­gū­nai pa­lai­ky­ti ry­šį, nors anks­čiau su po­li­ci­ja sa­vi­val­dy­bės vai­kų tei­sių ap­sau­gos spe­cia­lis­tai bu­vo­me tar­si prie­šiš­ki vie­ni ki­tiems. Da­bar vie­ni ki­tus ge­rai pa­žįs­ta­me, pa­lai­ko­me ry­šį, jei rei­kia, as­me­ni­niais te­le­fo­nais“.

Vai­kai pai­ma­mi jei tė­vų konf­lik­to ir ne­ma­tė

Nar­vos vi­ce­me­rė T. Pa­ca­novs­ka­ja at­sklei­dė ir tai­syk­les, ku­rių Es­ti­jo­je lai­ko­ma­si sie­kiant vai­kų ge­ro­vės.

Jei apie tė­vų ar su­gy­ven­ti­nių konf­lik­tą pra­ne­ši­mą gau­na po­li­ci­ja, to­kio­je šei­mo­je au­gan­tys vai­kai bus lai­ki­nai paim­ti į sau­ges­nę ap­lin­ką, ne­žiū­rint to, kad jie to konf­lik­to gal ir ne­ma­tė, ar net tuo me­tu bu­vo pas mo­čiu­tę. To­kiu įsta­ty­mu ir­gi sie­kia­ma ap­sau­go­ti vai­kų ge­ro­vę, sau­gią vai­kys­tę.

Vi­ce­me­rė ne­ga­lė­jo tiks­liai pa­sa­ky­ti, kiek šie­met Nar­vo­je už­fik­suo­ta smur­to prieš vai­kus at­ve­jų. Ji at­sklei­dė, jog per­nai to­kių bū­ta apie 1000 – tiek vai­kų ga­vo so­cia­li­nę, vai­kų tei­sių ap­sau­gos spe­cia­lis­tų, o kai ku­riais at­ve­jais, ir psi­cho­lo­gi­nę pa­gal­bą.

Nar­vo­je gy­ve­na apie 60 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų, sta­tiš­kai tūks­tan­čiui gy­ven­to­jų skai­čiuo­ja­ma 16,7 smur­to prieš vai­kus at­ve­jų. Re­mian­tis Pak­ruo­jo ra­jo­no sta­tis­ti­ka, čia tūks­tan­čiui gy­ven­to­jų ( jei bend­rą gy­ven­to­jų kie­kį lai­ky­si­me apy­tik­riai 20 tūkst.) te­ko 0,7 at­ve­jo ( iš vi­so per me­tus buvo14 smur­to prieš vai­kus at­ve­jų).

Ar ga­li­ma teig­ti, kad es­tai la­biau lin­kę smur­tau­ti prieš sa­vo at­ža­las? At­sa­ky­mo rei­kė­tų ieš­ko­ti įver­ti­nus tai, kad Es­ti­jo­je vai­kai ga­li bū­ti paim­ti iš šei­mos vien dėl to, kad konf­lik­tuo­ja tė­vai ar glo­bė­jai. Nes, vieš­nios tei­gi­mu, li­kę su jais ga­li­mai bū­tų neap­sau­go­ti nuo stre­so ar ki­to­kių vai­ko as­me­ny­bę ža­lo­jan­čių po­vei­kių.

Mū­sų ša­ly­je apie vai­kų tei­sių ap­sau­gos sis­te­mos re­for­mą dar tik kal­ba­ma, ta­čiau po­li­ci­jos ir vai­kų tei­sių ap­sau­gos spe­cia­lis­tai pa­ste­bi: po ma­ža­me­čio tra­ge­di­jos Kė­dai­niuo­se ne tik vi­suo­me­nė, bet ir vals­ty­bė vai­kams ta­po ati­des­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Nar­vos vi­ce­me­rė Tat­ja­na Pa­ca­novs­ka­ja sa­ko, kad Nar­vos sa­vi­val­dy­bės ins­ti­tu­ci­joms glau­džiai bend­ra­dar­biau­jant su po­li­ci­ja už­tik­rin­ti vai­kų tei­sių ap­sau­gą ta­po leng­viau.

Nar­vos mies­to sa­vi­val­dy­bės at­sto­vės Pak­ruo­jo ra­jo­ne vie­šė­jo Lin­ku­vos so­cia­li­nės glo­bos na­mų di­rek­to­riaus Sau­liaus Ža­roms­kio ini­cia­ty­va.