
Naujausios
Emigrantai remia Lietuvoje likusius tėvus
Kelmės rajone, Kiaunorių kaime, gyvenančios Zitos Pavlovienės profesija zootechnikė-selekcininkė. Kaimo bendruomenėje ji žinoma kaip darbšti, daug gebėjimų turinti moteris. Tačiau pastaruosius kelerius metus negauna darbo. Vyras dirba už minimalų atlygį, iš 280 į rankas gaunamų eurų 100 pravažinėja, nes dirba Šiauliuose.
Jeigu ne emigranto sūnaus Renato parama, šeima vargu ar beišgyventų. Šeimoje dar auga mokyklą lankanti dukra.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
57 metų žmogus jau niekam nereikalingas
Didžiąją gyvenimo dalį Zita Pavlovienė dirbo zootechnike – selekcininke kolūkyje. Kai kolūkis išsiardė, neteko darbo. Tačiau rankų sudėjusi nesėdėjo. Įsidarbino baldų ceche. Šlifavo, klijavo, dirbo moteriškus ir vyriškus darbus. Tačiau ir baldų cecheliui nebuvo lemta ilgai gyvuoti. Po trejų metų ponia Zita neteko darbo ir čia.
Atsirado pašto viršininkės vieta. Trejetą metų vadovavo. Kai panaikino paštą, kaime jau nebebuvo kur įsidarbinti. Važinėti neapsimokėtų. Be to, neturi vairuotojo pažymėjimo.
Vyras važinėja dirbti į Šiaulius. Kol iš Kiaunorių į Šiaulius darbuotis važinėjo daugiau žmonių, Ponas Almutis nuveždavo ir juos. Vyrai „susimesdavo“ pinigų kurui. Dabar jis beliko vienas dar norintis sąžiningai pelnytis duoną. Galbūt kartu į kokią nors darbovietę važinėtų ir ponia Zita, tačiau vyras dirba pagal slenkantį grafiką – nebūtų įmanoma rasti tokio darbo, kad grafikai sutaptų.
Beje, ir vyrui iš minimalaus atlyginimo, atskaičius mokesčius, išlaidas kurui ir automobilio amortizacijai – ne kažkas belieka, tik šiek tiek daugiau negu socialinė pašalpa. Bet pašalpos Pavlovų šeima ir negautų. Mat, turi tris hektarus žemės, kurios nenusikratė kaip kai kurie kaimų gyventojai. Be to, turi ir namą, kuris kad ir kaime laikomas nemažu turtu.
Ponia Zita nesikrato jokio darbo, gražiai mezga, puikiai šeimininkauja. Tačiau 57 metų žmogus Lietuvoje jau nurašytas. Ypač jeigu gyvena kaime. Net, jei važinėtų į Šiaulius, ponios Zitos įsitikinimu, niekas jos į darbą jau nebepriimtų, per sena. Tenka laukti pensinio amžiaus. Iki tos laimingos dienos, kai pradės mokėti pensiją, dar daugiau kaip penkeri metai.
Tuo tarpu moteris darbuojasi savo ūkelyje, iš kurio nauda nedidelė, kai už pieno litrą gauna po 15 – 16 centų. Bet ūkelis apgina nuo bado, nereikia tiesti rankos į valstybės kišenę.
Dalyvauja kaimo bendruomenės veikloje. Nors čia jaučiasi reikalinga.
Emigracija – blogis, kuris gelbsti
Ponia Zita sako, jog šeima sunkiai verstųsi, jei nepadėtų Airijoje dirbantis ir gyvenantis sūnus Renatas. Jis remia ne tik tėvus, bet ir dvyliktokę seserį Karoliną. Veikiausiai, rems ją ir tuomet kai studijuos.
Vaikinas gimtąjį kaimą palilko būdamas vos 22 metų. Dabar Renatui jau 31. Per devynerius emigracijos metus pabuvojo ne vien Airijoje. Emigranto dalią pradėjo nuo Ispanijos. Čia dirbo statybose. Lietuvoje įgijęs statybininko restauratoriaus specialybę darbo negavo arba siūlė juokingai mažą atlyginimą, iš kurio jaunas žmogus galėtų tik skurdžiai prasimaitinti.
Tačiau Ispanijoje irgi nerado aukso kalnų. Uždirbo neblogai, tačiau teko labai daug ir sunkiai dirbti.
Išvyko į Airiją. Gyvena nedideliame Langfordo miestelyje. Dirba paukštienos fabrike, prižiūri pakavimo liniją, kontroliuoja pakuotojų darbą.
Savo uždarbiu dalijasi su Lietuvos kaime likusia šeima. Paremia mamą ir sesę.
Ponia Zita pasakoja, jog sūnus buvo nupirkęs bilietą, pakvietęs mamą į svečius. Labai nejauku buvę vienai keliauti. Anglų kalbos nemoka. Nebuvo nė karto skridusi lėktuvu. Tačiau sūnus Renatas pasitiko Dubline, kelionė vyko sklandžiai. Sūnus parodė šalį, kurioje gyvena. Poniai Zitai dar ir dabar prieš akis iškyla nuostabūs Airijos gamtos vaizdai.
„Labai trūksta sūnaus. Tokių motinų, dienas ir naktis nerimaujančių dėl užsienyje gyvenančių vaikų, Lietuvoje tūkstančiai. Emigracija nėra gerai, – svarsto ponia Zita. – Bet kaip LIetuvoje pragyventi? Išvažiavę vaikai dažniausia gelbsti čia likusiems tėvams ir kitiems artimiesiems.“
Z. Pavlovienė džiaugiasi, kad bent dukros kol kas Lietuvoje. Karolina dar mokinė. Ilona jau sukūrusi savo šeimą, gyvena Šiauliuose. Tačiau jos vyras taip pat važinėja uždarbiauti į užsienį. Be užsienio pragyventi būtų sunku.
Autorės nuotr.
Zita Pavlovienė, turėdama valandėlę laisvo laiko, užsuka į kaimo bendruomenės namus. Čia pabendrauja, padeda suorganizuoti kokį renginį. Tuomet jaučiasi reikalinga.