Ekspozicijoje sukaupta apie 1600 daiktų

Ekspozicijoje sukaupta apie 1600 daiktų

Ekspozicijoje sukaupta apie 1600 daiktų

Žagarės senovinių daiktų ekspozicijoje, vietinių vadinamoje muziejumi, per penkerius metus sukaupta apie 1600 įvairių dokumentų, namų apyvokos daiktų, baldų. Ekspozicijos įkūrėjo visuomenininko Juozo Kazlausko pagrindinis tikslas dabar – rasti talkininkų, kurie sugebėtų kiekvieno daikto paskirtį ir istoriją aprašyti.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Daiktai iš apylinkių

Senovinių daiktų ekspozicija Žagarėje seniūnijos pastato antro aukšto salėje duris atveria du kartus per savaitę – trečiadieniais ir penktadieniais nuo 11 iki 14 valandos. Muziejėlio įkūrėjo, Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo „Švėtė“ vadovo Juozo Kazlausko pastangomis daiktai čia keliauja iš Žagarės, Gaižaičių, Gražaičių, Daukšių, Stungių ir kitų artimesnių apylinkių arba ir iš kitų miestų, tačiau turintys sąsajų su Žagare.

Taip čia atsidūrė gamtos puoselėtojos, Joniškio garbės pilietės, kadaise gyvenusios Žagarėje, Paulinos Arūnienės knygos, žurnalai, kočėlai, masyvios svarstyklės, metaliniai Gediminaičių stulpai, puošę įvažiavimo į Žagarę vartus. Užėjus sovietų valdžiai šie ženklai buvo nuimti.

Vilnietis Arvydas Tamošaitis, kartą apsilankęs ekspocizijoje, kitą sykį į senelių gimtąjį kraštą atvažiavo su dovana. Valstybiniame archyve jis surado ir atgabeno seneliui, buvusiam Žagarės gimnazijos direktoriui Petrui Batisai saugumiečių sukurptos bylos kopiją.

Eksponatų įvairovė

Juozas Kazlauskas džiaugiasi iš seniūnijos vyriausiojo specialisto Kęstučio Virbalo gavęs daugiau kaip 100 metų sulaukusių spaudinių: maldaknygių, rusiškų caro laikų taupomųjų knygelių, didelę sąskaitų ar skolų knygą. Minėta knyga užminė mįslę: vienoje jos dalyje tūlas žagarietis Stasys Šidlauskas surašęs kelias sutartis, pagal kurias įsipareigojo atlikti statybos darbus, pavyzdžiui, uždengti namo stogą. Didesnę dalį knygoje užima hebrajų kalba surašyti tekstai ir pinigų sumos. J. Kazlauskas spėja, kad tai Žagarėje tarpukariu parduotuvę turėjusio kurio nors žydo surašytos gyventojų skolos už „ant bargos“ duotas prekes.

Ekspozicijoje gausu verpimo ratelių, stovi kelios senovinės spintos, lova, kraičio skrynios, sovietinių laikų kino demonstravimo aparatūra, radijo aparatai, patefonas. Akį traukia Laimos Mačerinskienės atiduotas 1930 metų Vytautui Didžiajam skirto servizo puodelis su kunigaikščio atvaizdu, kavos malūnėlis, laboratorinės svarstyklės, senelių fotografija, puikiai išsilaikęs iš per miestą pratekančios upės Švėtės nendrių nupintas krepšys, dovanotas Ernos Ginaitienės. Saulius Muntrimas vis praplečia smulkių senovinių monetų kolekciją, Pranas Rakickas pasiūlė neįprastai ilgus tarsi žvejo batai veltinius, medinį piltuvą, seną telefoną.

Vienas naujausių daiktų – Inos Morkūnienės dovanotas medinis varstotas, prieš gerą šimtmetį priklausęs Žiuriuose gyvenusiam dievdirbiui Vincui Uogelei.

Lankytojų geografija

Iš viso muziejinėje ekspozicijoje sukaupta apie 1600 daiktų. Per penkerius metus ją aplankė žmonės ne tik iš Žagarės ar Joniškio apylinkių, bet ir Vilniaus, Kauno, kitų Lietuvos miestų, Latvijos. Atsiliepimų knygoje padėkos žodžius įrašė „rusas nuo Volgos“. Jis keliavo per Lietuvą ir pravažiuodamas užsuko pas pažįstamą į Žagarę. Ta proga aplankė muziejėlį, kuriame, anot J. Kazlausko, praleido apie 3 valandas, klausinėjo, domėjosi.

Juozo Kazlausko pagrindinis šiandienos rūpestis – rasti, kas galėtų surašyti kiekvieno eksponato paskirtį, jo istoriją. Kol kas žurnale daiktai tik registruoti, iš kur gauti, kieno dovanoti. O juk kai kurių jų paskirties nebežino net vyresnio amžiaus žmonės, nekalbant apie mokinius, kurie kartais ekspozicijos prižiūrėtojo teiraujasi, kur į sovietinį vadinamąjį radijo „tašką“ dedama kasetė.

Autorės nuotr.

LANKYTOJAS: Juozo Kazlausko (kairėje) muziejinę ekspoziciją apžiūrėti užsuko Naujosios Akmenės miesto bendruomenės „Berželis“ pirmininkas Česlovas Kristinis.

ENTUZIASTAS: Juozas Kazlauskas muziejine ekspozicija nemokamai rūpinasi jau penkerius metus, nes jam pačiam įdomi krašto istorija.

KREPSYS: Puikiai išsilaikęs iš per Žagarę pratekančios upės Švėtės nendrių kadaise nupintas krepšys, dovanotas Ernos Ginaitienės.

VIETA: Ekspozicijoje gausu įvairių buičiai reikalingų daiktų, kurie sudėti ir ant kitų eksponatų, pavyzdžiui, ratų, nes trūksta vietos.

ĮRANKIS: Tokiu paprastu įrankiu močiutės iš tešlos gamindavo naminius makaronus.

SENUMAS: Įspaudas liudija, kad šio replės pagamintos 1888 metais.