Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa dau­giau ste­bi­ma, nei val­do­ma

Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa dau­giau ste­bi­ma, nei val­do­ma

Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa dau­giau ste­bi­ma, nei val­do­ma

Nuo pir­ma­die­nio Pak­ruo­jy­je pa­skelb­tas ekst­re­ma­lus įvy­kis dėl Pet­rai­čių tven­ki­nį pa­sie­ku­sių ter­ša­lų ir ja­me žūs­tan­čių žu­vų per sa­vai­tę ne­pa­si­kei­tė: tven­ki­nio van­duo, už­terš­tas po pju­ve­nų kal­no ge­si­ni­mo Rad­vi­liš­ky­je, ne­truk­do­mai te­ka link Mū­šos že­mu­pio, gru­pe­lė žve­jų mė­gė­jų trau­kia to­nas leis­gy­vių žu­vų.

Eko­lo­gi­ne ka­tast­ro­fa vir­tu­siam ekst­re­ma­liam įvy­kiui su­val­dy­ti Sa­vi­val­dy­bė iš Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos iš­si­kvie­tė eks­per­tus. Jie tu­rė­tų at­vyk­ti šian­dien. Aki­vaiz­dus fak­tas – eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa ste­bi­ma, bet nu­si­kals­ta­mai lė­tai val­do­ma, vi­suo­me­nė ofi­cia­liai nein­for­muo­ja­ma. Ne­sup­ran­ta­ma, ko­dėl žu­vis per­ke­lia tik gru­pe­lė žmo­nių? Ko­dėl ne­bu­vo mo­bi­li­zuo­ja­mi Sa­vi­val­dy­bės įmo­nių vy­rai, juk pa­skelb­tas ekst­re­ma­lus įvy­kis?

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Ty­ri­mų re­zul­ta­tų skelb­ti ne­sku­ba­ma

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bę ant­ra­die­nio pa­va­ka­re pa­ga­liau pa­sie­kė pir­mie­ji Obe­lės, pluk­dan­čios ter­ša­lus, van­dens ty­ri­mų re­zul­ta­tai. Re­zul­ta­tai pa­ro­dė: į Pet­rai­čių tven­ki­nį plau­kė už­terš­tas ir be­veik be de­guo­nies van­duo.

Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to (ŠRAAD) Vals­ty­bi­nės ana­li­ti­nės kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­jas Ra­mū­nas Špu­kas, ko­men­tuo­da­mas spa­lio 8-ąją paim­tų Obe­lės van­dens ty­ri­mų re­zul­ta­tus, kons­ta­ta­vo, kad pir­ma­sis ro­dik­lis – bio­lo­gi­nis de­guo­nies su­var­to­ji­mas (BDS) – nor­mą vir­ši­ja 400 kar­tų, kai nor­ma lai­ko­ma 6 mi­lig­ra­mai lit­re. Amo­nio azo­to kie­kiai 20 kar­tų vir­ši­ja nor­mą. Fos­fa­tų leis­ti­nas kie­kis –  0,4 mi­lig­ra­mo, o lit­re Obe­lės van­dens ap­tik­ta 14,2 mi­lig­ra­mo.

Ar prie to­kios tven­ki­nio tar­šos ga­li iš­gy­ven­ti žu­vys, R. Špu­kas pro­gno­zuo­ti ne­siė­mė, tik pa­mi­nė­jo, kad gė­la­van­de­nių žu­vų gy­vy­bei pa­lai­ky­ti de­guo­nies yra kri­tiš­kai ma­žai.

Va­kar re­dak­ci­ja krei­pė­si į R. Špu­ką in­for­ma­ci­jos apie spa­lio 10-ąją die­ną paim­tų ven­dens mė­gi­nių Obe­lės upe­ly­je ir Pet­rai­čių tven­ki­ny­je ty­ri­mų re­zul­ta­tus. Ta­čiau ve­dė­jas su­teik­ti in­for­ma­ci­ją at­si­sa­kė, nu­ro­dy­da­mas kreip­tis į de­par­ta­men­to at­sto­vą spau­dai.

Ta­čiau ten in­for­muo­ta, kad at­sto­vo spau­dai ne­bus, jis ser­ga. Vi­suo­me­nei svar­bios in­for­ma­ci­jos apie gy­vy­bei pa­vo­jin­gais ter­ša­lais at­mieš­tą tven­ki­nio vand­e­nį de­par­ta­men­tas re­dak­ci­jai va­kar ne­pa­tei­kė.

Kiek už­terš­tas van­duo pa­čia­me Pet­rai­čių tven­ki­ny­je, ty­ri­mo re­zul­ta­tų dar te­be­lau­kia­ma. Van­dens mė­gi­niai ty­ri­mui im­ti spa­lio 8, 10, 13,17 ir 19 die­no­mis.

Sa­vi­val­dy­bė lau­kia pa­gal­bos ir lie­taus

Tę­sia­si tven­ki­nio žu­vų gel­bė­ji­mo dar­bai. Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa fik­suo­ja­ma pli­ka aki­mi. Iš juo­do ir de­gė­siais at­si­duo­dan­čio van­dens vy­rai sė­mė prie kran­to su­si­spie­tu­sias žu­vis. Aki­vaiz­du, žu­vų gel­bė­ji­mui rei­kia ke­lis kar­tus dau­giau žmo­nių.

Pak­ruo­jo ga­vo Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­si­lie­pi­mą į pra­šy­mą at­siųs­ti eks­per­tų pa­gal­bą. Mi­nis­te­ri­jos ir pa­val­džių įstai­gų spe­cia­lis­tų ko­man­da į Pak­ruo­jį at­vyks­ta šian­dien.

Me­ro Sau­liaus Ge­giec­ko ma­ny­mu, lie­tus gel­bė­tų nuo tar­ša­lų kon­cent­ra­ci­jos ne tik tven­ki­nį, bet ir upe­lius, ku­rių in­ta­kas yra Obe­lė. Pa­si­girs­ta nuo­gąs­ta­vi­mų, jog ne­stab­dant tar­šos, nuo Rad­vi­liš­kio že­myn te­kan­tys už­terš­ti van­de­nys ga­li pa­siek­ti Lat­vi­jos te­ri­to­ri­ją ir su­kel­ti tarp­tau­ti­nį skan­da­lą.

Įs­pė­ja­ma žu­vų ne­val­gy­ti

Lie­tu­vos me­džio­to­jų žve­jų drau­gi­jos Pak­ruo­jo sky­riaus duo­me­ni­mis, per pa­sta­rą­sias die­nas iš tven­ki­nio iš­sem­ta apie 2,8 to­nos žu­vų. Drau­gi­jos at­sto­vo My­ko­lo Ar­ci­ma­vi­čiaus tei­gi­mu, vien tre­čia­die­nį graibš­tais su­rink­ta apie 1,7 to­nos ap­svai­gu­sių žu­vų.

Va­kar Sa­vi­val­dy­bės ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos po­sė­dy­je bu­vo skel­bia­mi pre­li­mi­na­rūs žu­vų ty­ri­mų re­zul­ta­tai.

Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Pak­ruo­jo sky­riaus va­do­vė Va­len­ti­na Sve­čiu­lie­nė gy­ven­to­jus pri­myg­ti­nai pra­šo ne­val­gy­ti Pet­rai­čių tven­ki­ny­je su­gau­tos žu­vies. Nors nu­sta­ty­ta, kad jos nė­ra už­krės­tos pa­ra­zi­tais ir ga­li bū­ti per­ke­lia­mos į ki­tus van­dens tel­ki­nius, val­gy­ti jas bū­tų ne­sau­gu – ty­rė­jai pa­ste­bė­jo žu­vų vi­daus or­ga­nų pa­žei­di­mų.

Kol ty­ri­mai ne­baig­ti, ne­pra­ne­ša­ma ar pa­žei­di­mai at­si­ra­do dėl ap­si­nuo­di­ji­mo ter­ša­lais ir ko­kį pa­vo­jų žmo­gaus svei­ka­tai kel­tų mais­tui pa­ruoš­ta to­kia žu­vis.

Kol nė­ra ga­lu­ti­nių ty­ri­mų, V.Sve­čiu­lie­nė ty­ri­mų re­zul­ta­tų ne­ko­men­ta­vo.

Už­va­kar sa­vi­val­dy­bė da­vė už­sa­ky­mą Na­cio­na­li­nei Vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros la­bo­ra­to­ri­jai at­lik­ti pa­pil­do­mus Pet­rai­čių tven­ki­nio van­dens ty­ri­mus. Re­zul­ta­tai tu­rė­tų po ke­lių die­nų.

Vy­tau­to Ruš­kio nuo­tr.

Petraičių tvenkinyje žūsta žuvys. Dalį jų pavyko perkelti. Specialistai nerekomenduoja sugautų žuvų valgyti.

My­ko­las Ar­ci­ma­vi­čius nuo ry­to iki va­ka­ro pra­lei­džia prie tven­ki­nio. Žūs­ta žu­vin­giau­sias ra­jo­no tven­ki­nys. Di­džio­ji da­lis iš­gel­bė­tų žu­vų – di­de­li ka­ro­sai, vie­nas ki­tas ly­nas, dar pa­si­tai­ko ly­de­kai­čių.

Suodinas Obelės vanduo prieš įtekant į tvenkinį. Fotografuota trečiadienį.

Kiekvienąkart į juodą vandenį panardinę samčius vyrai ištraukdavo žuvies.