
Naujausios
Ekologinė katastrofa daugiau stebima, nei valdoma
Nuo pirmadienio Pakruojyje paskelbtas ekstremalus įvykis dėl Petraičių tvenkinį pasiekusių teršalų ir jame žūstančių žuvų per savaitę nepasikeitė: tvenkinio vanduo, užterštas po pjuvenų kalno gesinimo Radviliškyje, netrukdomai teka link Mūšos žemupio, grupelė žvejų mėgėjų traukia tonas leisgyvių žuvų.
Ekologine katastrofa virtusiam ekstremaliam įvykiui suvaldyti Savivaldybė iš Aplinkos ministerijos išsikvietė ekspertus. Jie turėtų atvykti šiandien. Akivaizdus faktas – ekologinė katastrofa stebima, bet nusikalstamai lėtai valdoma, visuomenė oficialiai neinformuojama. Nesuprantama, kodėl žuvis perkelia tik grupelė žmonių? Kodėl nebuvo mobilizuojami Savivaldybės įmonių vyrai, juk paskelbtas ekstremalus įvykis?
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Tyrimų rezultatų skelbti neskubama
Pakruojo savivaldybę antradienio pavakare pagaliau pasiekė pirmieji Obelės, plukdančios teršalus, vandens tyrimų rezultatai. Rezultatai parodė: į Petraičių tvenkinį plaukė užterštas ir beveik be deguonies vanduo.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėjas Ramūnas Špukas, komentuodamas spalio 8-ąją paimtų Obelės vandens tyrimų rezultatus, konstatavo, kad pirmasis rodiklis – biologinis deguonies suvartojimas (BDS) – normą viršija 400 kartų, kai norma laikoma 6 miligramai litre. Amonio azoto kiekiai 20 kartų viršija normą. Fosfatų leistinas kiekis – 0,4 miligramo, o litre Obelės vandens aptikta 14,2 miligramo.
Ar prie tokios tvenkinio taršos gali išgyventi žuvys, R. Špukas prognozuoti nesiėmė, tik paminėjo, kad gėlavandenių žuvų gyvybei palaikyti deguonies yra kritiškai mažai.
Vakar redakcija kreipėsi į R. Špuką informacijos apie spalio 10-ąją dieną paimtų vendens mėginių Obelės upelyje ir Petraičių tvenkinyje tyrimų rezultatus. Tačiau vedėjas suteikti informaciją atsisakė, nurodydamas kreiptis į departamento atstovą spaudai.
Tačiau ten informuota, kad atstovo spaudai nebus, jis serga. Visuomenei svarbios informacijos apie gyvybei pavojingais teršalais atmieštą tvenkinio vandenį departamentas redakcijai vakar nepateikė.
Kiek užterštas vanduo pačiame Petraičių tvenkinyje, tyrimo rezultatų dar tebelaukiama. Vandens mėginiai tyrimui imti spalio 8, 10, 13,17 ir 19 dienomis.
Savivaldybė laukia pagalbos ir lietaus
Tęsiasi tvenkinio žuvų gelbėjimo darbai. Ekologinė katastrofa fiksuojama plika akimi. Iš juodo ir degėsiais atsiduodančio vandens vyrai sėmė prie kranto susispietusias žuvis. Akivaizdu, žuvų gelbėjimui reikia kelis kartus daugiau žmonių.
Pakruojo gavo Aplinkos ministerijos atsiliepimą į prašymą atsiųsti ekspertų pagalbą. Ministerijos ir pavaldžių įstaigų specialistų komanda į Pakruojį atvyksta šiandien.
Mero Sauliaus Gegiecko manymu, lietus gelbėtų nuo taršalų koncentracijos ne tik tvenkinį, bet ir upelius, kurių intakas yra Obelė. Pasigirsta nuogąstavimų, jog nestabdant taršos, nuo Radviliškio žemyn tekantys užteršti vandenys gali pasiekti Latvijos teritoriją ir sukelti tarptautinį skandalą.
Įspėjama žuvų nevalgyti
Lietuvos medžiotojų žvejų draugijos Pakruojo skyriaus duomenimis, per pastarąsias dienas iš tvenkinio išsemta apie 2,8 tonos žuvų. Draugijos atstovo Mykolo Arcimavičiaus teigimu, vien trečiadienį graibštais surinkta apie 1,7 tonos apsvaigusių žuvų.
Vakar Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo skelbiami preliminarūs žuvų tyrimų rezultatai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pakruojo skyriaus vadovė Valentina Svečiulienė gyventojus primygtinai prašo nevalgyti Petraičių tvenkinyje sugautos žuvies. Nors nustatyta, kad jos nėra užkrėstos parazitais ir gali būti perkeliamos į kitus vandens telkinius, valgyti jas būtų nesaugu – tyrėjai pastebėjo žuvų vidaus organų pažeidimų.
Kol tyrimai nebaigti, nepranešama ar pažeidimai atsirado dėl apsinuodijimo teršalais ir kokį pavojų žmogaus sveikatai keltų maistui paruošta tokia žuvis.
Kol nėra galutinių tyrimų, V.Svečiulienė tyrimų rezultatų nekomentavo.
Užvakar savivaldybė davė užsakymą Nacionalinei Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai atlikti papildomus Petraičių tvenkinio vandens tyrimus. Rezultatai turėtų po kelių dienų.
Vytauto Ruškio nuotr.
Petraičių tvenkinyje žūsta žuvys. Dalį jų pavyko perkelti. Specialistai nerekomenduoja sugautų žuvų valgyti.
Mykolas Arcimavičius nuo ryto iki vakaro praleidžia prie tvenkinio. Žūsta žuvingiausias rajono tvenkinys. Didžioji dalis išgelbėtų žuvų – dideli karosai, vienas kitas lynas, dar pasitaiko lydekaičių.
Suodinas Obelės vanduo prieš įtekant į tvenkinį. Fotografuota trečiadienį.
Kiekvienąkart į juodą vandenį panardinę samčius vyrai ištraukdavo žuvies.