Dvynių pomėgis – origamiai

Dvynių pomėgis – origamiai

Dvynių pomėgis – origamiai

Penkiolikmečiai Vidas ir Vytautas Stasyčiai iš Dargužių kaimo iš popieriaus lanksto gyvūnus, augalus, lėktuvėlius ir kitokias grožybes. Šiuo pomėgiu dvynius dar ankstyvojoje vaikystėje užkrėtė mama.

Stanislava VIČAITĖ

stanislava@skrastas.lt

Lankstiniai keliauja

Su Vidu ir Vytautu susitikome Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje. Broliai – šios ugdymo įstaigos pirmokai.

Gimnazijos skaitykloje eksponuojami vaikinukų išlankstyti origamiai: įvairūs gyvūnai, paukščiai, japoniškos dėžutės, lėktuvėliai, gėlės. Šie darbeliai tik iš pirmo žvilgsnio primena tuos, kuriuos vaikai paprastai lanksto pradinėse klasėse. Vido ir Vytauto origamiai išlankstyti ypač kruopščiai: lėktuvėlis yra su ratais, gyvūnai, vabzdžiai – su kojomis, ausimis.

Dauguma brolių lankstinių – iš vieno popieriaus lapo, nenaudojant žirklių. Yra ir tokių, kurie susideda iš kelių atskirų detalių, viena su kita sutvirtintų klijais.

Skaitykloje eksponuojama tik menkutė dalis dvynių darbelių. Jų išlankstytų origamių galima pamatyti ir kai kuriuose gimnazijos kabinetuose, klasės draugų namuose. Broliai jų mėgsta dovanoti ir be jokios progos – ne tik bendraamžiams, bet ir pedagogams.

Moksleivių darbeliai eksponuoti ir anksčiau. Juos matė bendramoksliai „Salduvės“ pagrindinėje mokykloje, kur Vidas ir Vytautas mokėsi, kai šeima gyveno Šiauliuose. Paskui – Stačiūnų, Šukionių Jono Noreikos pagrindinėse mokyklose.

Darbelis – per kelias minutes

Čia pat skaitykloje Vidas ir Vytautas iš kuprinės išsitraukia popieriaus lapus ir pradeda lankstyti. Lenkia, nuplėšia dalį lapo, vėl lanksto. Pirštai dirba taip mikliai, kad per kelias minutes popieriaus lapas Vido rankose virsta sparnus išskleidusia gerve, o Vytauto – šokuojančia varle.

Dvyniai sunaudoja ir nuplėštąją popieriaus lapo dalį. Taip gimsta jau gerokai mažesnė peteliškė, gulbė.

Iš dar mažesnių popieriaus likučių vaikinai išlanksto japoniškas dėžutes su kojelėmis. „Stengiamės sunaudoti visą popieriaus lapą“, – aiškina Vytautas. „Taupiai“, – broliui antrina Vidas.

„Paprastą lėktuvėlį išlankstom per dešimt sekundžių, o sudėtingesniam darbeliui prireikia ir dviejų dienų, – lankstymo iš popieriaus patirtimi dalijasi broliai. – Geriausia lankstyti iš kopijavimo popieriaus – plono, bet tvirto. Toks ir pirštų galiukų nedžiovina, ne taip, kaip sąsiuvinio lapas"– apie popieriaus ypatumus sako moksleiviai.

Lankstyti išmokė mama

Origami (ori – „lankstyti“, kami – „popierius") – japoniškas popieriaus lankstymo menas – brolius Stasyčius užvaldė dar ankstyvojoje vaikystėje. Kai dvyniams tebuvo treji metukai.

„Darželio nelankėme. Mama mus augino namuose. Kad turėtų kuo mus užimti, pradėjo mokyti lankstyti iš popieriaus. Mokė pagal močiutės dovanotą knygą“, – mena Vidas.

„Jei mums kas neišeidavo, mama padėdavo“, – brolio pasakojimą papildo Vytautas.

Mamos pamokos truko kokius metus. Jau ketverių metų sulaukę berniukai lankstė savarankiškai. Iš atminties, kartais pasižiūrėdami į išspausdintus paveiksliukus knygoje. Ir dabar, jei sugalvoja išlankstyti naują sudėtingesnį darbelį, žvilgteli į knygą, kol perpranta visas subtilybes.

Taip origami tapo jų pomėgiu, kuris lydi iki šiol. Kaip pasakojo vaikinai, anksčiau iš popieriaus lankstydavo po tris – keturias valandas per dieną. Dabar – porą valandų per savaitę.

Ne dėl to, kad pradėjo pabosti: tiesiog daugiau dėmesio reikia skirti pamokoms. Tačiau origamiams laiko broliai suranda ir per pertraukas, ir bendrabutyje po pamokų ruošos.

Šio pomėgio berniukai neapleidžia ir savaitgaliais, grįžę į namus, nors kaime dvyniams pakanka ir darbų, ir laisvalaikio pramogų gamtoje.

Autorės nuotr.

ORIGAMIAI: Paprastesnius origamius Vidas (kairėje) ir Vytautas Stasyčiai išlanksto per kelias minutes, ar net sekundes.

KRUOPŠTUMAS: Origamiai išlankstyti itin detaliai.