Dviračiais aplankė rajono dvarus

Dviračiais aplankė rajono dvarus

Dviračiais aplankė rajono dvarus

Daugiau nei pusšimtis entuziastų, sukorę bemaž 150 kilometrų, per dvi dienas aplankė 10 Radviliškio rajono dvarų, sužinojo jų istoriją.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Žygyje – ir jauni, ir vyresni

Į žygį Radviliškio rajono dvarų keliais susirinko 54 dviratininkai. Be radviliškiečių, susipažinti su rajono dvarais panoro ir šeši šiauliečiai bei trys vilniečiai.

Radviliškietis Augustinas Mitkus į žygį vyko kartu su dviem sūnumis – trylikamečiu Danieliumi ir aštuonmečiu Astijumi. Astijus – jauniausias šio žygio dalyvis. Vyriausiam žygeiviui – Virgilijui Baltrušaičiui iš Šiaulių – 73-eji. Prieš kelionę paklaustas, ar nesibaimina atstumo, kurį reikės įveikti ir to, kad didžiąją maršruto dalį teks važiuoti vieškeliu, V. Baltrušaitis sakė, jog panašūs žygiai jam ne naujiena.

Pažintinį žygį organizavę Savivaldybės Paveldosaugos skyrius bei Radviliškio kultūros centro jaunimo klubas „Mix“ bei jų atstovai Vytautas Simelis ir Vaida Norkevičienė žygeiviams išdalijo parengtus lankstinukus su maršruto aprašymu, žygį atspindinčius ženkliukus, vėliavėles. Pasirūpinta, kad visi žygeiviai dėvėtų liemenes ir šalmus.

Toks žygis rajone surengtas ketvirtą kartą. Prieš tai tris kartus jo dalyviai važiavo malūnų keliais ir susipažino su rajone esančiais vėjo malūnais, ketvirtą kartą nuspręsta plėsti akiratį, pasirenkant naują maršrutą.

Dvarai – ir pavyzdiniai, ir griūvantys

Prie kiekvieno dvaro žygeiviai sužinojo apie jų istoriją. Prie Radvilonių dvaro dviratininkus pasitiko UAB „Radvilonių dvaro amatinė“ įkūrėja Irena Rainčė, prie Maldžiūnų dvaro – jo savininkas radviliškietis verslininkas Vytautas Pranys.

Burbiškio dvare keliauninkus priėmė Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio kolektyvas, maloniai visi buvo sutikti ir Baisogalos, Pakiršinio dvaruose. Žygeivius maloniai priėmė ir vietos bendruomenės.

Pasak Paveldosaugos skyriaus vedėjo V. Simelio, deja, ne visi dvarai yra tokie kaip Burbiškio, kuris po rekonstrukcijos tapo pavyzdiniu ne tik šalyje, bet ir platesniuose vandenyse. Sutvarkytas ir Pakiršinio dvaras, europinių investicijų panaudota tvarkant Baisogalos dvarą, kuriame įsikūręs Gyvulininkystės institutas.

Anot V. Simelio, verkiant tvarkymo darbų prašosi Šiaulėnų, Diktariškio dvarai. Kelerius metus besitęsiantis bylinėjimasis kol kas nepriverčia tvarkyti Raudondvario dvaro, kurio pagrindinis pastatas yra sudegęs. Galvos skausmu tapo Savivaldybės žinioje esantis Grinkiškio dvaras.

Žygeiviai tikslus įgyvendino

„Šiuo savo žygiu, be kitų tikslų, norėjome atkreipti visuomenės dėmesį ne tik į sutvarkytus ar pradėtus tvarkyti, bet į griūvančius ir apleistus dvarus“, – sakė V. Simelis.

Žygyje visų keliautojų vardu buvo padėta gėlių prie Pergalės deivės Nikės paminklo, skirto pirmiesiems savanoriams, žuvusiems kovose su bermontininkais atminti, Radviliškyje, prie Prisikėlimo apygardos partizanams skirto paminklo – Šeduvoje bei prie Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos paskelbimo memorialo Mėnaičiuose.

V. Simelio teigimu, žygyje buvo įgyvendinti keli tikslai – sveikatingumo, patriotiškumo, kolektyviškumo, saugaus eismo, taip pat parengti maršruto aprašymai, kuriais galės pasinaudoti ir kiti žygeiviai.

Žygio organizatoriai, vos pasibaigus šiam žygiui, jau audžia mintį apie kita. Kol kas neaišku, koks tai bus žygis. Vienas iš galimų maršrutų – dviračių žygis rajono piliakalnių keliais. Ateityje, anot V. Simelio, būtų galima parengti ir pilkapynų ar rajone esančių mitologinių akmenų lankymo maršrutus, parengiant ir jų aprašymus.

Autorės nuotr.

DALYVIAI: Į šiųmetį dviračių žygį dvarų keliais išvyko 54 žygeiviai.

ŠEIMA: Augustinas Mitkus į žygį vyko su sūnumis – Danieliumi ir Astijumi. Aštuonmetis Astijus (kairėje) – jauniausias žygio dalyvis.

DRĄSA: Vyriausiam žygio dalyviui – Virgilijui Baltrušaičiui iš Šiaulių – 73-eji, tačiau kelionė jo neišgąsdino.

Juliaus JASIAUS nuotr.

DVARAS: Privatų Maldžiūnų dvarą žygeiviams buvo leista apžiūrėti ir iš išorės, ir viduje.