Dviračiais aplankė rajono bažnyčias

Dviračiais aplankė rajono bažnyčias

Dvi­ra­čiais ap­lan­kė ra­jo­no baž­ny­čias

Rad­vi­liš­kie­čių ren­gia­mas tra­di­ci­nis dvi­ra­čių žy­gis šie­met vin­gia­vo baž­ny­čių ke­liu. To­kia Vals­ty­bės die­nai skir­ta iš­vy­ka su­reng­ta šeš­tą kar­tą.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Su­ma­ny­mas – ap­lan­ky­ti ra­jo­no baž­ny­čias

Kaip jau ta­po įpras­ta, dvi­ra­čių spor­to mė­gė­jai ir šie­met lie­tu­viams svar­biai Min­dau­go ka­rū­na­vi­mo die­nai pa­sky­rė dvie­jų die­nų žy­gį.

Dve­jus me­tus iš ei­lės žy­gei­viai ke­lia­vo žy­miau­sių ra­jo­no vė­jo ma­lū­nų ke­liu, vė­les­niais me­tais ap­lan­kė žy­miau­sius dva­rus, pi­lia­kal­nius ir mi­to­lo­gi­nius ak­me­nis, o šie­met iš­si­ren­gė į žy­gį Pa­vel­do­sau­gos sky­riaus pa­siū­ly­tu marš­ru­tu – iš 17 ra­jo­ne esan­čių baž­ny­čių ap­va­žia­vo 11.

Apie 40 įvai­raus am­žiaus dvi­ra­ti­nin­kų kaip vi­sa­da rin­ko­si prie Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­ro, ku­ris taip pat yra vie­nas iš žy­gio or­ga­ni­za­to­rių.

Ne­be pir­mus me­tus į žy­gį iš­si­ren­gian­tys ke­liau­to­jai jau ži­no­jo, jog ir šie­met jie iš­ke­liaus ne tuš­čio­mis.

Or­ga­ni­za­to­riai tra­di­ciš­kai pa­si­rū­pi­no lanks­ti­nu­kais, ku­riuo­se – lyg ant del­no vi­sas žy­gio marš­ru­tas, ženk­le­liais, o į ke­lio­nę pa­siė­mė ir or­ga­ni­za­to­rių pa­rū­pin­to mi­ne­ra­li­nio van­dens.

Žy­gei­vius ne­be pir­mus me­tus iš­ly­din­tis VĮ „Šiau­lių re­gio­no ke­liai“ sau­gaus eis­mo vy­res­ny­sis spe­cia­lis­tas An­ta­nas Vai­do­na­vi­čius ir šį­kart ne tik pa­lin­kė­jo sau­gaus ke­lio, bet ir pa­do­va­no­jo žy­gei­viams švie­są at­spin­din­čių lie­me­nių.

Šie­met žy­gei­viams sėk­mės lin­kė­jo ir Rad­vi­liš­kio pa­ra­pi­jos kle­bo­nas Ta­das Ru­dys, pa­ts pir­ma­sis pa­si­ti­kęs smalsius dvi­ra­ti­nin­kus prie pir­mo­jo žy­gio ob­jek­to – Rad­vi­liš­kio Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Gi­mi­mo baž­ny­čios, zak­ris­ti­jo­je ap­ro­dęs šv. mi­šių ri­tua­lui rei­ka­lin­gas prie­mo­nes.

Žy­gio or­ga­ni­za­to­rius, Pa­vel­do­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Vy­tau­tas Si­me­lis pa­pa­sa­ko­jo žy­gei­viams 1876 me­tais sta­ty­tos var­pi­nės is­to­ri­ją. Vi­si no­rin­tys ga­lė­jo siau­rais var­pi­nės laip­te­liais už­lip­ti iki pat vir­šaus, ap­žiū­rė­ti ten lai­ko­mas baž­ny­ti­nes re­lik­vi­jas.

Nu­my­nė 130 ki­lo­met­rų

Iš 17 ra­jo­no baž­ny­čių 5 yra įtrauk­tos į Lie­tu­vos ne­kil­no­ja­mų­jų kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­ro sta­ti­nių komp­lek­sų są­ra­šą. Joms yra su­teik­ti sau­go­mi ir re­gist­ri­niai sta­tu­sai.

Baž­ny­čios iš­si­ski­ria sa­vo ar­chi­tek­tū­ri­niais sti­liais: liau­dies ar­chi­tek­tū­ros, kla­si­ciz­mo, neo­go­ti­kos, ro­man­tiz­mo, is­to­riz­mo ir ki­tais.

Pa­sak V. Si­me­lio, svar­bu pa­mi­nė­ti, kad iš Lie­tu­vo­je iš­li­ku­sių 265 me­di­nių baž­ny­čių Rad­vi­liš­kio kraš­te yra 4. Vi­sos ki­tos  pa­sta­ty­tos iš ak­me­nų, ply­tų, mū­ro.

Vi­so­se žy­gei­vių ap­lan­ky­to­se ra­jo­no baž­ny­čio­se ke­liau­to­jus su­ti­ko dva­si­nin­kai, jie su­tei­kė įdo­mių ži­nių ne tik apie sta­ti­nius, bet ir su­pa­žin­di­no su sta­ti­nių is­to­ri­ja, baž­ny­čio­se dir­bu­siais ku­ni­gais, ap­ro­dė pa­tal­pas, ku­rios įpras­tai nė­ra priei­na­mos pa­pras­tiems lan­ky­to­jams.

Se­niū­ni­jo­se, pro ku­rias ­va­žia­vo dvi­ra­ti­nin­kų gru­pė, juos su sa­vo pro­gra­ma, vai­šė­mis pa­si­tik­da­vo kai­mo bend­ruo­me­nės.

Gra­žus šeš­ta­die­nio va­ka­ras ir­gi ne­bu­vo skir­tas pa­sy­viam poil­siui – į skir­tin­gas ko­man­das su­si­skirs­tę žy­gei­viai tu­rė­jo įvyk­dy­ti įvai­rias už­duo­tis, pa­ko­vo­ti, kad pel­ny­tų įvai­rias no­mi­na­ci­jas.

Pa­var­gę, bet ne­pra­ra­dę ge­ros nuo­tai­kos, ne­su­ga­di­nę dvi­ra­čių ir svei­ki žy­gei­viai sek­ma­die­nį fi­ni­ša­vo prie star­to vie­tos – Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­ro, kur bu­vo iš­kil­min­gai su­tik­ti.

Žy­gio va­do­vas V. Si­me­lis džiau­gė­si, kad ke­lio­nė bu­vo sėk­min­ga – be trau­mų ir svei­ka­tos pro­ble­mų, kad vi­si žy­gei­viai pa­sie­kė fi­ni­šą.

Iš vi­so dvi­ra­ti­nin­kai nu­my­nė apie 130 ki­lo­met­rų.

Žy­gių or­ga­ni­za­to­rius neatsk­lei­dė pa­slap­ties, ar ki­tą­met ir vėl bus ren­gia­mas pa­na­šus žy­gis, tik juo­ka­vo, jog jau dau­ge­lis svar­bių pa­vel­do­sau­gai vie­tų yra ap­ke­liau­ta.

Au­to­rės nuo­tr.

STAR­TAS: Min­ti pe­da­lus baž­ny­čių ke­liu pa­si­ry­žo apie ke­tu­rias de­šim­tis dvi­ra­čių spor­to en­tu­zias­tų.

VAR­PAS: Prie Rad­vi­liš­kio baž­ny­čios sto­vin­tis se­na­sis var­pas pa­ga­min­tas 1866 me­tais. Su jo is­to­ri­ja su­pa­žin­di­no žy­gio va­do­vas, ra­jo­no Pa­vel­do­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Vy­tau­tas Si­me­lis (prie­ky­je).

VAR­PI­NĖ: Žy­gei­viai – ša­lia du kar­tus de­gu­sios ir 1985 me­tais at­sta­ty­tos Rad­vi­liš­kio baž­ny­čios me­di­nės var­pi­nės.

RE­LIK­VI­JOS: Se­no­jo­je Rad­vi­liš­kio baž­ny­čios var­pi­nė­je ga­li­ma pa­ma­ty­ti baž­ny­ti­nių re­lik­vi­jų.