
Naujausios
Duodamas kitiems, gauni dešimteriopai
Žagarėje (Joniškio rajonas) gyvenantys Sandra ir Sigitas Budriai nuo praėjusių metų rudens iki šių metų sausio pabaigos tapo savanoriais Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centre. Kartu jie bendravo, užsiėmė įvairiais darbeliais, organizavo renginius. Atiduodama savo laiką pora sako gavusi dešimteriopai daugiau: šiltas emocijas, be tėvų meilės augančių vaikų prieraišumą ir pasitikėjimą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sujaudino berniuko klausimas
Sandra ir Sigitas Budriai apie Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupės organizuojamą ir koordinuojamą savanorystės projektą „Vaikai užauginti“, kuriame gali dalyvauti gyventojai nuo 55 metų, sužinojo iš Žvelgaičių kaimo bendruomenės pirmininkės Reginos Gužauskienės, – su ja kartu dalyvauja kapeloje. Išgirdę, kad Žagarėje, kur ir gyvena, reikalingi talkininkai Rajono vaiko ir šeimos gerovės centre (anksčiau vadinosi Žagarės socialinių paslaugų centru – aut. past.), ilgai nedvejojo.
Apsilankė, prisistatė, netrukus sudarė sutartį, pagal kurią savanoriškai veiklai turėjo skirti 40 valandų.
„Jau pirmąjį vakarą vienas berniukas apsikabino ir paklausė: „Dėde, ar tu dar ateisi?“ Prisipažinsiu – sujaudino“, – prisimena Sigitas Budrius. Pirmai pažinčiai su vaikais ir Centro darbuotojais jis iškepė tortą, vėliau remontavo vieno berniuko dviratį sprogus padangai, užsiėmė kitais darbais. Abu su žmona rudenį dalyvavo talkoje, su globos įstaigoje gyvenančiais vaikais grėbė lapus, vėliau padėjo organizuoti renginius.
Naujos vaikų patirtys ir bendri darbai
Helovino šventei šeima atgabeno aštuonis savo užaugintus ir dar vienos giminaitės dovanotus moliūgus, kuriuos susispietę vaikai noriai pjaustinėjo. Kai kuriems naujiena tapo moliūgų sėklos, kurių buvo matę tik prekybos centrų lentynose. Tad ir ragavo, ir džiovinti bandė. Daug džiaugsmo jiems kėlė į šventę Sandros atsineštas krepšelis su saldainiais – įvairių formų guminukais.
Lapkritį minima Tarptautinė draugo diena, tad Sandra sugalvojo kartu su vaikais sukurti draugystės medį, ant kurio lapų užrašė visų vardus, pynė draugystės apyrankes, paruošė specialią dėžutę, į kurią vaikai buvo raginami dėti ant atvirukų ar lapelių užrašytus palinkėjimus draugams, o šie išdalinti šventės dieną.
Artėjant didžiosioms metų šventėms nemažai laiko praleista gaminant papuošimus. Sigitas su Centro darbuotojais iš 450 plastikinių stiklinių ėmėsi kurti daugiau kaip metro aukščio besmegenį, kurį iš vidaus apšvietė girliandomis. Sandra su vaikais, kurie ją vadina ir auklėtoja, ir teta, karpė snaiges, angeliukus, iš spalvoto popieriaus juostelių klijavo girliandas. Dirbta su entuziazmu ir neapsieita be nuotykių: vienas berniukas sugebėjo ne tik popierių, bet ir savo šukuoseną pakarpyti.
„O suklijuotos girliandos iškeliavo tiesiai į vaikų kambarius, nes kiekvienas norėjo sau turėti. Tada darėme naujų girliandų salei papuošti. Vaikai su auklėtojomis paruošė vaidinimą pagal pasaką „Vilkas ir septyni ožiukai“, – pasakoja Sandra Budriuvienė.
Jie tokie pat vaikai
S. Budriuvienė pastebi, kad be tėvų nuolatinės priežiūros augantys vaikai nelabai linkę dalintis, tarsi baimintųsi, kad kažkas iš jų viską gali atimti. Jeigu artimiausių žmonių meilės iš dalies jau neteko, bent daiktus nuo kitų saugoja iš paskutiniųjų. Todėl ne kartą savanorių šeima nešė užsiėmimams pieštukų, flomasterių, žirklių, nors matė, kad jų Centre gyvenantys globotiniai turi, tačiau nenori naudoti. Kartą paprašė vienos mergaitės žirklučių, padėtų penale. Ji davė jas Sandrai, tačiau, kai kažkas iš kitų vaikų norėjo pasiskolinti karpiniui – čiupo atgal.
Centre gyvenantys paaugliai nenori būti pažeidžiami, tad jautrią sielą kartais slepia už „dygliuoto“ charakterio, kuriuo prisidengia lyg skydu.
„Bet apskritai jie tokie pat vaikai: nori patikti, būti vienas už kitą geresni, siekia dėmesio. Dar – jie labai mėgsta aktyvias veiklas, nesėdės susėdę ir ramiai nešnekės. Man irgi įdomu užsiimti visokiais darbeliais, taip pati naujų dalykų išmokstu. Žinodama, kad organizuosime renginį, pagal temą internete ieškau dekoracijų, žaidimų. Padėjo ir savanorystės programos organizatorių iš Vietos veiklos grupės surengti susitikimai ir skaitytos paskaitos“, – pasakoja S. Budriuvienė.
Be finansinio atlygio
Žagarietė atvirauja: neretam žmogui atrodo keista, kad ji su vyru savo laiką ir kantrybę atiduoda be finansinio atlygio. Net viena iš Centre gyvenančių paauglių kartą nustebusi paklausė: „Jūs tikrai ateinate nemokamai?“
S. Budriuvienė dirba Nacionalinės žemės tarnybos Joniškio skyriuje, o S. Budrius – UAB „Joniškio hidrostatyba“. Abu jie – ir saviveiklininkai: kartu dainuoja Žvelgaičių kaimo kapeloje, taip pat Sandra yra Žagarės kultūros centro moterų vokalinio kolektyvo narė, o Sigitas – kultūros centro dramos kolektyvo narys.
„Mums patinka su vaikais pabūti. Ir jie kažko naudingo, naujo išmoksta, ir mes įspūdžių pasisemiame, užmirštame problemas, kasdienius reikalus. Tai – abipusiai vertinga patirtis. Kai atiduodi dalelę savęs, gauni atgal dešimteriopai“, – sako Sandra ir Sigitas Budriai, pridurdami, kad ir daugiau žmonių galėtų įsitraukti į savanorystę; jau tada, kai jie prisijungė prie projekto „Vaikai užauginti“, Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centre buvo šešios laisvos vietos savanoriams.
Autorės nuotr.
Sandra ir Sigitas Budriai įsitikinę, kad savanoriaudami jie atiduoda dalelę širdies, bet atgal gauna dešimteriopai daugiau.
Sandra (antra iš dešinės) ir Sigitas (antras iš kairės) be savanorystės dar dalyvauja ir Žvelgaičių kaimo kapeloje bei kituose meno mėgėjų kolektyvuose.