
Naujausios
Duobėtas keliukas pro dvarą liko tik istorija
Prie pat Pakruojo esantį Pakruojo dvarą iš pietinės pusės juosianti Žemdirbių gatvelė – buvęs duobėtas keliukas – po rekonstrukcijos tapo bene gražiausia visame rajone. Ja netrukus važinės ne tik vietos gyventojai, bet ir turistai, lankantys Šiaurės Lietuvos kultūros paveldo perlą – Pakruojo dvarą.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Gatvelė tapo neatpažįstama
Artėjat prie dvaro keliu nuo Pakruojo į Linkuvą, akį traukia moderniai rekonstruota gatvelė palei centrinę dvaro sodybos dalį. Buvusi duobėta Žemdirbių gatvė sušvito nauju plytelių grindiniu, o jos pakraščiuose lauko akmenų grindinio juostos darniai suskambėjo su visu architektūros ansambliu, kurio pagrindinė statybinė medžiaga – irgi lauko akmenys.
Pakruojo rajono savivaldybės Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjas Gintaras Makauskas sako, kad ES paramos lėšomis atlikta gatvelės rekonstrukcija buvo vykdoma laikantis paveldosaugos reikalavimų. Siekta išlaikyti ansamblio vientisumą, nes gatvelė skiria centrinę dvaro dalį nuo buvusios pagalbinės dvaro sodybos dalies ir yra nekilnojamojo kultūros paveldo objekto teritorijoje.
Ruošiant gatvės rekonstrukcijos projektą, archeologai ištyrinėjo teritoriją ir nustatė, kad ji iki šiol niekada nebuvo tokia puošni. Archeologų teigimu, dvaro klestėjimo metais ji nebuvo laikyta svarbia, todėl niekada nebuvo grįsta.
Beveik metro gylyje po buvusiu žvyro sluoksniu, kuriuo kažkada buvo užpiltas sulūžinėjęs kolūkinių laikų asfaltas, buvo aptikti akmenimis užpilti kelio fragmentai. Manoma, kad dvaro klestėjimo amžiuje taip buvo bandoma lyginti duobes, atsiradusias šlapiuoju metų laiku, kai pagrindinė transporto priemonė tebuvo arklių traukiami vežimai.
Dabar į dvarą atvykti patogiau ir važiuotiems, ir pėstiems. Gatvė praplatinta iki pusšešto metro, o dešinėje jos pusėje įrengtas šaligatvis su klasikinio stiliaus parko žibintais.
Investicija – gyventojams ir verslui
Vietiniai gyventojai jau pastebėjo, kad Pakruojo dvaras traukia ne tik turistus, bet ir investicijas. Rekonstravus dvaro sodybą čia ketinama įkurti turizmo traukos centrą, rekonstruotą dvaro pastatų ansamblį pritaikyti rekreacijai.
„Dvaro pastatų, aplinkinių gatvių rekonstrukcija planuojama etapais. Be abejo, Žemdirbių gatvės rekonstrukcija pagerins vietos gyventojams privažiavimo prie savo zonų sąlygas, sumažins dulkėtumą ir pagerins sąlygas turizmo plėtrai“, – apie projekto reikšmę sako G. Makauskas.
Gatvių ir kelių rekonstrukcija – ilgalaikę išliekamąją vertę turinti investicija, teikianti ir ekonominę naudą. Šiems projektams įgyvendinti rajonų savivaldybės savo lėšomis prisideda tik nedidele dalimi.
Pavyzdžiui, apie 345,6 tūkst. litų kainavusiai Žemdirbių gatvės rekonstrukcijai Savivaldybė turėjo skirti vos 15,6 tūkst. litų. Didžioji išlaidų dalis – 330 tūkst. litų – finansuojama Europos regioninės plėtros fondo ir valstybės biudžeto lėšomis.
Paprastai tokių projektų įgyvendinimas ekonominę naudą teikia ir gatvių bei kelių rekonstrukcijos darbų pirkimo konkursus laimėjusioms įmonėms: sunkmečiu jos turi darbo ir išlaiko darbo vietas, dažniausiai naudoja vietines kelių statybai tinkančias medžiagas, mokesčiais papildo biudžetą.
Parama – kiekvienai savivaldybei
Pakruojo kaimo Žemdirbių gatvės rekonstrukcija – tik vienas iš ES remiamų projektų Pakruojo savivaldybės vietinės reikšmės transporto infrastruktūrai gerinti.
Pakruojo rajone šiuo metu yra įgyvendinami arba jau įgyvendinti ne vienas projektas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonę „Savivaldos transporto infrastruktūros modernizavimas ir plėtra“.
2007–2013 metų laikotarpiu Lietuvoje iš viso numatoma įvykdyti daugiau kaip 200 savivaldos transporto projektų, jiems numatyta 428,1 mln. litų. Europos regioninės plėtros fondo paramos. Daugiau kaip 120 šių projektų jau įgyvendinta.
Susisiekimo ministerijos ES paramos koordinavimo skyriaus vedėja Zita Dubickienė teigia, kad minėtojo finansinio laikotarpio parama pasiekė kiekvieną šalies savivaldybę, o kur ji yra reikalingiausia, sprendžia pačios savivaldybės bei regionų plėtros tarybos. Jos geriausiai žino vietos žmonių gyvenimo sąlygas ir poreikius.
Janinos VANSAUSKIENĖS nuotr.
REKONSTRUKCIJA: Buvusi dulkėta ir duobėta Žemdirbių gatvelė po rekonstrukcijos tapo Pakruojo dvaro sodybos puošmena.
Užs. Nr. 156063