Didžiosios Užgavėnės Naisiuose

Didžiosios Užgavėnės Naisiuose

Di­džio­sios Už­ga­vė­nės Nai­siuo­se

Va­sa­rio 26-osios ry­tą vi­si – va­žiuos­ti ir pės­ti, so­tūs ir al­ka­ni, ma­ži ir di­de­li – pa­trau­kė Nai­sių link. Vie­tos bend­ruo­me­nė su rė­mė­jais ir pa­gal­bi­nin­kais kvie­tė į di­džių­jų Už­ga­vė­nių siau­tu­lį.

Ry­to vė­jas bei snie­gas ža­dė­jo tik­rą žie­mos ir be­siar­ti­nan­čio pa­va­sa­rio ko­vą, bet šven­tės da­ly­vių tai neiš­gąs­di­no: į Nai­sių sta­dio­ną rin­ko­si blyn­ke­pių ko­man­dos, per­si­ren­gė­liai, šven­ti­nės mu­gės pre­kei­viai, žiū­ro­vai.

Tie, ku­rie at­vy­ko be kau­kių, bu­vo lau­kia­mi „Nai­sių va­sa­ros“ teat­ro ir bend­ruo­me­nės kul­tū­ros rū­muo­se vei­kian­čio­se kau­kių dirb­tu­vė­se. Nai­sių mo­kyk­los dai­lės ir tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­ja Ri­ma Šim­ku­vie­nė su pa­gal­bi­nin­kais pa­dė­jo pa­si­ga­min­ti pa­gei­dau­ja­mą Už­ga­vė­nių kau­kę. Ypač mie­lai tai da­rė ma­žie­ji šven­tės da­ly­viai ir jų tė­ve­liai. Vė­liau kul­tū­ros rū­mų sa­lė­je me­di­nių Už­ga­vė­nių kau­kių dro­žy­bos me­ną de­monst­ra­vo skulp­to­rius Jo­nas Vai­ce­kaus­kas.

Di­dy­sis Už­ga­vė­nių su­ju­di­mas ir šur­mu­lys pra­si­dė­jo vi­du­die­nį. Vos blyn­ke­pių ko­man­dos už­kū­rė ug­nį ir pra­dė­jo kep­ti pir­muo­sius bly­nus, vė­jas tuoj pat dū­mų bei gar­džiau­sių bly­nų kva­pus pa­sklei­dė vi­so­je ren­gi­nio te­ri­to­ri­jo­je.

Ke­pė­jai iki pa­sku­ti­nio alie­jaus la­šo run­gė­si bly­nų, ku­riuos ska­na­vo išal­kę žiū­ro­vai, ke­pi­mo var­žy­bo­se. Su­ge­bė­ji­mus, iš­mo­nę jiems te­ko de­monst­ruo­ti ir puo­šiant sa­vo kie­me­lius bei šmaikš­čiai ir iš­ra­din­gai bend­rau­jant su bly­nų ra­gau­to­jais, ku­rie, lauk­da­mi sa­vo­jo bly­no, kant­riai sto­vė­jo ei­lė­se.

Kad žiū­ro­vai ne­su­šal­tų, Nai­sių mo­kyk­los kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jas Al­bi­nas Klum­bys su gau­siu bū­riu jam tal­ki­nu­sių sa­va­no­rių kvie­tė pa­mik­lin­ti ko­je­les ir ran­ke­les spor­ti­nė­se var­žy­bo­se, žai­di­muo­se. Vie­ni vaikš­čio­jo ko­jū­kais, ant­ri trau­kė vir­vę, tre­ti dvit­rau­kiais pjūk­lais pjo­vė mal­kas. O kur dar su­pi­ma­sis tra­di­ci­nė­mis me­di­nė­mis sū­py­nė­mis, šo­ki­nė­ji­mas mai­šuo­se, va­ži­nė­ji­mas ro­gė­mis pa­vir­tu­siais did­mai­šiais, puo­dy­nių dau­žy­mas už­riš­to­mis aki­mis ir ki­tos links­my­bės.

Ats­ki­rai įreng­to­je te­ri­to­ri­jo­je bu­vo ga­li­ma pa­jo­di­nė­ti R. Kar­baus­kio žir­gy­no že­mai­tu­kais. Ki­to­je vie­to­je sa­vo au­gin­ti­nius pri­sta­tė al­pa­kų ūkio šei­mi­nin­kai.

Už­ga­vė­nės neį­si­vaiz­duo­ja­mos be mu­zi­kos, to­dėl šven­ti­nė­je sce­no­je kon­cer­ta­vo ir kar­tu dai­nuo­ti, šok­ti ar bent pa­trep­sė­ti kvie­tė net trys ko­lek­ty­vai. Pra­dė­ti mu­zi­ki­nę pro­gra­mą Vel­niu vir­tęs ren­gi­nio ve­dė­jas Do­vy­das Pet­kus pa­kvie­tė apei­gi­nio folk­lo­ro an­samb­lį „Rė­da“. Su­si­rin­ku­siesiems ko­lek­ty­vas pri­mi­nė Už­ga­vė­nių tra­di­ci­jas ir at­li­ko šiai šven­tei skir­tas dai­nas. Po jų links­mai mu­zi­ka­vo pa­šė­lę „Še­du­vos ber­nai“, o bai­gė­si šven­tė kar­tu su šiau­lie­čių gru­pe „Ki­ta­va“.

Žie­mą ge­ro­kai pa­va­ri­nė­jus ir kai­lį jai iš­va­no­jus, atė­jo me­tas di­džiau­siai ir pa­čiai svar­biau­siai La­ši­ni­nio ir Ka­na­pi­nio dvi­ko­vai. La­bai sten­gė­si ir lie­jo pra­kai­tą La­ši­ni­nis, bet ir šiais me­tais srip­res­nis bu­vo Ka­na­pi­nis. Kad žie­ma tik­rai iš­ke­liau­tų iš vi­sų kie­mų, šios ko­vos bū­tų ma­ža. Pas­ku­ti­nis ak­cen­tas – Mo­rės de­gi­ni­mas. Nuo se­no ti­ki­ma, kad at­si­svei­ki­nant su šia pa­mėk­le tu­ri pa­si­baig­ti ne tik žie­ma, bet ir vi­sos me­tų bė­dos bei rū­pes­čiai.

Šios di­džio­sios Už­ga­vė­nės Nai­siuo­se su­reng­tos jau tre­čią­jį kar­tą. Šven­tės šur­mu­ly­je ir vėl la­bai svar­bios bu­vo blyn­ke­pių ko­man­dos. Jų bly­nus bei kū­ry­biš­ku­mą at­sa­kin­gai ver­ti­no „Bly­nų kaš­ta­vo­ji­mo ko­mi­si­ja“, ku­ri kar­tu su Nai­sių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­ke Ri­ta Žu­kaus­kie­ne įtei­kė ap­do­va­no­ji­mus.

Ge­riau­sia šių­me­te ko­man­da ta­po Nai­sių mo­te­rų klu­bo „Aus­tė­ja“ ko­lek­ty­vas, su­si­bū­ręs į „Nuo­ta­kų tur­gų“. Ori­gi­na­liau­sius bly­nus ke­pė Gruz­džių bib­lio­te­kos dar­buo­to­jai, sto­riau­sius – Nai­sių mo­kyk­los mo­ky­to­jai ir mo­ki­niai. Ska­niau­siais bly­nais vai­ši­no ir pa­ti dai­nin­giau­sia bu­vo Mi­cai­čių kai­mo bend­ruo­me­nė. Nai­sių že­mės ūkio bend­ro­vė ap­do­va­no­ta už gra­žiau­sius ("čir­vi­nius") bly­nus bei gra­žiau­siai įreng­tą kie­me­lį. Pa­ti šau­niau­sia ir di­džiau­sius bly­nus ke­pu­si ko­man­da – Nai­sių mo­te­rų kū­ry­bos stu­di­ja „Ie­va“.

Už­ga­vė­nes or­ga­ni­za­vu­si aso­cia­ci­ja „Nai­sių bend­ruo­me­nė“ dė­ko­ja šven­tės glo­bė­jui LR Sei­mo na­riui Ra­mū­nui Kar­baus­kiui. Šven­tę su­reng­ti pa­dė­jo gau­sus bū­rys drau­gų, rė­mė­jų, sa­va­no­rių.

Dien­raš­tis „Šiau­lių kraš­tas“ vi­soms ko­man­doms do­va­no­jo lei­di­nio elekt­ro­ni­nės ver­si­jos (PDF for­ma­tu) pre­nu­me­ra­tą, o mė­ly­nie­ji „Šiau­lių kraš­to“ ba­lio­nai pra­džiu­gi­no ma­žuo­sius Už­ga­vė­nių da­ly­vius ir šven­tei su­tei­kė pa­pil­do­mo at­spal­vio.

Šian­dien da­ly­va­vu­sius Nai­sių di­džių­jų Už­ga­vė­nių šven­tė­je kvie­čia­me už­suk­ti į „Šiau­lių kraš­to“ Fa­ce­book pa­sky­rą – ieš­ko­ki­te sa­vo šyp­se­nos ir pa­siim­ki­te „Šiau­lių kraš­to“ puo­de­lį. Vi­sos są­ly­gos www.fa­ce­book.com/­Siau­liuk­ras­tas

Ali­na Ša­la­vė­jie­nė

V. Ša­la­vė­jaus ir  V. Ruš­kio nuo­tr.