
Naujausios
Didžiąsias atliekas – geriau į gatvę negu į aikštelę
Akmenės rajone ketinama uždaryti atliekų priėmimo punktus Kruopiuose, Papilėje, Akmenėje. Jei liktų, esą kiekvienam rajono gyventojui metinė rinkliava už šiukšles padidėtų mažiausiai 2,5 euro. Taip suskaičiuota Savivaldybės tarybos Aplinkosaugos ir kaimo plėtros komiteto posėdyje.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Posėdyje Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorė Jolita Šalkauskienė teigė, kad visos apskrities savivaldybės tokių punktų skaičių jau sumažino, kadangi per brangu įvykdyti Aplinkos ministerijos nustatytus naujus reikalavimus atliekų priėmimo punktų veiklai.
Dėl jos vienam punktui pertvarkyti reikėtų 18 tūkstančių eurų, o paskui išlaikyti – po 16 tūkstančių eurų kiekvienais metais. Dabar vieno punkto išlaikymas yra daugiau beveik dvigubai mažesnis.
Anot J. Šalkauskienės, jei Akmenės savivaldybė vienintelė apsispręstų neuždaryti atliekų priėmimo punktų, tai ŠRATC-ui turėtų mokėti nebe 46 eurų vadinamąjį „vartų mokestį“ už vieną atvežtą atliekų toną, o beveik 20 eurų didesnį. Todėl, kad kitos savivaldybės atsisakytų solidarumo paskirstyti rinkliavą už šiukšles.
Komiteto posėdyje įžvelgta, kad gyventojams taps per brangu didesnes šiukšles gabenti toli. Kai kam susidarys po 20 kilometrų iki išliekančios aikštelės Naujojoje Akmenėje ar ruošiamos įrengti Ventoje.
Akmenės, Kruopių seniūnai prognozavo, kad padaugės šiukšlynų pamiškėse. Seniūnai siūlė: gal geriau leisti ir toliau vežti atliekas į punktus, nors ir oficialiai uždaromus. Savivaldybė pasirūpintų kaip išgabenti į sąvartyną. Juk už Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas įrengta bazė per 11 eksploatavimo metų nenusidėvėjo. ŠRATC direktorė J. Šalkauskienė kirto kategoriškai: „Neleidžiama, tvoras išmontuosime“.
Pasak Akmenės rajono savivaldybės vyriausiojo ekologo Svajūno Vilko, geriausia išeitis – nustatytu laiku UAB „Naujosios Akmenės komunalininkas“ transportas važinėtų po kaimus ir surinkinėtų šalia namų sukrautas didelių gabaritų atliekas.
„Gyventojams turėtų būti patogiau už savo kiemo vartų gatvės pakraštyje sukrauti, tarkim, nebereikalingus baldus, negu tąsytis iki punkto su kokiu nudėvėtu klozetu“, – sakė Aplinkosaugos ir kaimo plėtros komiteto pirmininkė Jadvyga Dunauskaitė.
Rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo vertinimu, gyventojai ne itin dažnai sukaupia buities atliekų vežti į atliekų priėmimo punktus. Jais labiau naudojasi ūkininkai ar verslininkai. Jų atliekų kroviniai viršija nustatytas normas, todėl reikia sumokėti, tačiau to vengia.
Autoriaus nuotr.
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorė Jolita Šalkauskienė (kairėje) įtikinėjo Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorę Aromedą Laucienę ir vyriausiąjį ekologą Svajūną Vilką, kad neapsimoka investuoti į atliekų priėmimo punktus.