Dėmesio reikia ne vienai šeimai

Dėmesio reikia ne vienai šeimai

Dė­me­sio rei­kia ne vie­nai šei­mai

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­tas po­kal­bis apie pe­rė­ji­mą nuo ins­ti­tu­ci­jų glo­bos prie šei­mo­je, bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų neį­ga­lie­siems ir li­ku­siems be tė­vų glo­bos vai­kams. Dar daug jų pa­si­gen­da dė­me­sio.

Al­gi­man­tas BRI­KAS

brikas@skrastas.lt

Dir­ba­ma su šei­mo­mis

Sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Al­do­na Lau­kie­nė pa­sa­ko­jo, jog da­bar Šiau­lių ra­jo­ne yra 167 so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos, ku­rio­se au­ga 361 vai­kas. Taip pat yra va­di­na­mų­jų sig­na­li­nių šei­mų (jo­se – 36 vai­kai), ku­rios lan­ko­mos bei ste­bi­mos. 200 vai­kų – ne­te­kę tė­vų glo­bos. 103 vai­kai glo­bo­ja­mi šei­mo­se.

A. Lau­kie­nė su­pa­žin­di­no, kaip Sa­vi­val­dy­bė­je dir­ba­ma su šei­mo­mis, kad jų vai­kai ne­pa­tek­tų į glo­bos įstai­gas.

Ra­jo­no vai­kų tei­sių sau­go­to­jai džiau­gia­si, kad yra su­si­bū­ru­sios trys šei­my­nos. Jos vi­sos už­pil­dy­tos, jo­se au­ga po 11-12 vai­kų.

Per­nai ke­tu­ri glo­bos ne­te­kę vai­kai yra įvai­kin­ti.

Kaip ska­tin­ti žmo­nes glo­bo­ti vai­kus šei­mo­se, ko­kios ga­li­my­bės ra­jo­ne pe­rei­ti nuo ins­ti­tu­ci­jų glo­bos prie bend­ruo­me­nės pa­slau­gų, kad vai­kai neat­si­dur­tų glo­bos įstai­go­se? A. Lau­kie­nė už­si­mi­nė apie tai, kad Sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­to po­kal­bio iš­va­ka­rė­se te­ko ket­ve­rių me­tų mer­gai­tei ieš­ko­ti, kur jai aug­ti. Kaip šiam vai­ke­liui pa­dė­ti.

„Ačiū Die­vui, šiaip ne taip su­ra­do­me vai­kui ar­ti­mų gi­mi­nai­čių pa­gal­bą“, – pa­si­džiau­gė A. Lau­kie­nė. Bet bū­na at­ve­jų, kad to­kie gi­mi­nai­čiai yra to­kie pat aso­cia­lūs, ne­ga­li pa­si­rū­pin­ti vai­kais.

Rū­pes­čių – vi­so­se se­niū­ni­jo­se

Šiau­lių re­gio­no per­tvar­kos pro­ce­sų eks­per­tė Eg­lė Jur­ku­tė su­pa­žin­di­no su ins­ti­tu­ci­jų glo­bos per­tvar­ka 2014-2020 me­tais. Jos tei­gi­mu, svar­bu vai­kui, ir svei­kam, ir neį­ga­liam, su­da­ry­ti vi­sas są­ly­gas aug­ti sa­vo šei­mo­je, o jos ne­te­kus, – gau­ti pa­gal­bą ki­to­se šei­mo­se, šei­my­no­se.

Rū­pes­čių dėl šei­mų Šiau­lių kū­di­kių na­mai yra tu­rė­ję ko­ne vi­so­se ra­jo­no se­niū­ni­jo­se. Jų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė mi­nė­jo, kad vi­sai ne­se­niai su Meš­kui­čių se­niū­ni­jos va­do­ve Jo­lan­ta Baš­kie­ne rū­pi­no­si vie­na šei­ma. Abi la­bai džiau­gė­si, kad at­si­ra­do, kas tai šei­mai ga­lė­tų pa­dė­ti.

O kū­di­kių na­mai yra ta vie­ta, ku­rio­je ga­li bū­ti pa­si­rū­pi­na­ma svei­ka­tos prie­žiū­ra, ug­dy­mu ir so­cia­li­ne glo­ba. Pri­rei­kus, pa­de­da me­di­kai.

A. Kar­da­šie­nė pa­sa­ko­jo, kad no­rin­tie­ji pa­siim­ti au­gin­ti kū­di­kius, jiems ke­lia daug rei­ka­la­vi­mų, vos ne prie­kaiš­tau­ja­ma, „kad dar ne­pri­de­da­me aukš­to­jo moks­lo dip­lo­mo“. No­rė­tų, kad vai­kas bū­tų ga­bus, kad ga­lė­tų mo­ky­tis uni­ver­si­te­te. „Mes pa­čios gim­do­me, o ar ži­no­me, ką tu­rė­si­me ir ko­kie re­zul­ta­tai bus?“

Anot Kū­di­kių na­mų di­rek­to­rės, „mū­sų ma­mos nė­ra tos, ku­rios nėš­tu­mo me­tu val­go tik vai­sius, dar­žo­ves“. Bū­na ne­ma­žai at­ve­jų, kai tri­jų mė­ne­sių vai­kams pra­si­de­da al­ko­ho­li­nė abs­ti­nen­ci­ja. Ir da­bar Šiau­lių kū­di­kių na­muo­se yra du ber­niu­kai, ku­riems ji vyks­ta.

Įs­tai­ga be iš­ka­bos

Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Fe­lik­sas Ru­dzins­kas tei­gia, kad šiuo­se na­muo­se jau gy­ve­na­ma šei­mų prin­ci­pu.

Na­mų, pa­sta­ty­tų 1926 me­tais, pa­skir­tis ir bu­vo – vai­kų glo­bos įstai­ga. Tra­di­ci­jos, jo­je bu­vu­sios ka­dai­se, iš­li­ko: yra ūke­lis, že­mės, au­gi­na­ma įvai­rių gy­vū­nų. Vai­kai ga­li jais rū­pin­tis, įgy­ti bui­ties įgū­džių. O prieš atei­nan­čias Ka­lė­das vai­kus su­ma­ny­ta pra­džiu­gin­ti dviem al­pa­ko­mis.

Šiuo­se Vai­kų glo­bos na­muo­se vel­tui ieš­ko­si apie įstai­gą in­for­muo­jan­čios iš­ka­bos. Jos nė­ra. F. Ru­dzins­kas šyp­so­da­ma­sis pa­sa­ko­jo, jog to­dėl kar­tą iš su­py­ku­sių mi­nis­te­ri­jos val­di­nin­kų „vos ne­ga­vau per ke­pu­rę“. Di­rek­to­riui te­ko įro­di­nė­ti, kad vai­kų įstai­gai to ne­rei­kia.

Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­muo­se įkur­ta Pa­ra­mos šei­mai gru­pė. Šie­met čia bu­vo lai­ki­nai ap­gy­ven­din­tos dvi ma­mos su vai­kais, ne­ga­lė­ju­sios gy­ven­ti šei­mo­se. To prie­žas­tis – po­mė­gis al­ko­ho­liui, pa­lai­das gy­ve­ni­mas.

Su šei­mo­mis dir­bo se­niū­ni­jos ir Vai­kų glo­bos na­mų dar­buo­to­jai. Sten­gia­ma­si iš­lai­ky­ti vai­ką šei­mo­je, su­tei­kiant ga­li­my­bę pa­čiai ma­mai jį au­gin­ti ar­ba ieš­ko­ti glo­bė­jų, įtė­vių.

Taip pat yra nu­ma­ty­tos ga­li­my­bės bend­ruo­me­nių pa­slau­gų inf­rast­ruk­tū­rai kur­ti Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­muo­se.

Ra­gi­no ne­lik­ti abe­jin­giems

Va­sa­rą du Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų dar­buo­to­jai da­ly­va­vo mo­ky­muo­se. Ru­de­nį jie ates­tuo­ti so­cia­li­niais dar­buo­to­jais, ga­lin­čiais ieš­ko­ti glo­bė­jų ir įtė­vių, juos reng­ti. Ates­tuo­tie­ji so­cia­li­niai dar­buo­to­jai pla­nuo­ja or­ga­ni­zuo­ti su­si­ti­ki­mus su glo­bė­jais, į šią veik­lą įjun­giant vie­tos bend­ruo­me­nes.

Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų so­cia­li­nė pe­da­go­gė Jo­lan­ta Man­ku­vie­nė kal­bė­jo apie bū­si­mų įtė­vių ir glo­bė­jų ren­gi­mą. Ji ra­gi­no ne­lik­ti abe­jin­giems, pa­lai­ky­ti no­rin­čius kur­ti šei­my­nas, glo­bo­ti vai­kus.

Ing­ri­da Ven­ciu­vie­nė, Šiau­lių ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, ma­no, kad žmo­nėms, ke­ti­nan­tiems glo­bo­ti ar no­rin­tiems pa­dė­ti be pa­ra­mos li­ku­siam žmo­gui, ga­lė­tų nu­ro­dy­ti, pa­tar­ti se­niū­ni­jos. Pir­mie­ji kon­sul­tan­tai tu­rė­tų bū­ti se­niū­nai, so­cia­li­niai dar­buo­to­jai.

Au­to­riaus nuo­tr.

Šiau­lių kū­di­kių na­mų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė (iš kai­rės), Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Fe­lik­sas Ru­dzins­kas, so­cia­li­nė pe­da­go­gė Jo­lan­ta Man­ku­vie­nė, Šiau­lių re­gio­no per­tvar­kos pro­ce­sų eks­per­tė Eg­lė Jur­ku­tė ne­re­tai tu­ri rei­ka­lų su žmo­nė­mis, ku­riems rei­kia pa­gal­bos.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vai­kų tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Al­do­na Lau­kie­nė ra­gi­no ska­tin­ti vai­kus ug­dy­ti šei­mo­se.