
Naujausios
Dėmesio reikia ne vienai šeimai
Šiaulių rajono savivaldybėje surengtas pokalbis apie perėjimą nuo institucijų globos prie šeimoje, bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams. Dar daug jų pasigenda dėmesio.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Dirbama su šeimomis
Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Aldona Laukienė pasakojo, jog dabar Šiaulių rajone yra 167 socialinės rizikos šeimos, kuriose auga 361 vaikas. Taip pat yra vadinamųjų signalinių šeimų (jose – 36 vaikai), kurios lankomos bei stebimos. 200 vaikų – netekę tėvų globos. 103 vaikai globojami šeimose.
A. Laukienė supažindino, kaip Savivaldybėje dirbama su šeimomis, kad jų vaikai nepatektų į globos įstaigas.
Rajono vaikų teisių saugotojai džiaugiasi, kad yra susibūrusios trys šeimynos. Jos visos užpildytos, jose auga po 11-12 vaikų.
Pernai keturi globos netekę vaikai yra įvaikinti.
Kaip skatinti žmones globoti vaikus šeimose, kokios galimybės rajone pereiti nuo institucijų globos prie bendruomenės paslaugų, kad vaikai neatsidurtų globos įstaigose? A. Laukienė užsiminė apie tai, kad Savivaldybėje surengto pokalbio išvakarėse teko ketverių metų mergaitei ieškoti, kur jai augti. Kaip šiam vaikeliui padėti.
„Ačiū Dievui, šiaip ne taip suradome vaikui artimų giminaičių pagalbą“, – pasidžiaugė A. Laukienė. Bet būna atvejų, kad tokie giminaičiai yra tokie pat asocialūs, negali pasirūpinti vaikais.
Rūpesčių – visose seniūnijose
Šiaulių regiono pertvarkos procesų ekspertė Eglė Jurkutė supažindino su institucijų globos pertvarka 2014-2020 metais. Jos teigimu, svarbu vaikui, ir sveikam, ir neįgaliam, sudaryti visas sąlygas augti savo šeimoje, o jos netekus, – gauti pagalbą kitose šeimose, šeimynose.
Rūpesčių dėl šeimų Šiaulių kūdikių namai yra turėję kone visose rajono seniūnijose. Jų direktorė Audronė Kardašienė minėjo, kad visai neseniai su Meškuičių seniūnijos vadove Jolanta Baškiene rūpinosi viena šeima. Abi labai džiaugėsi, kad atsirado, kas tai šeimai galėtų padėti.
O kūdikių namai yra ta vieta, kurioje gali būti pasirūpinama sveikatos priežiūra, ugdymu ir socialine globa. Prireikus, padeda medikai.
A. Kardašienė pasakojo, kad norintieji pasiimti auginti kūdikius, jiems kelia daug reikalavimų, vos ne priekaištaujama, „kad dar nepridedame aukštojo mokslo diplomo“. Norėtų, kad vaikas būtų gabus, kad galėtų mokytis universitete. „Mes pačios gimdome, o ar žinome, ką turėsime ir kokie rezultatai bus?“
Anot Kūdikių namų direktorės, „mūsų mamos nėra tos, kurios nėštumo metu valgo tik vaisius, daržoves“. Būna nemažai atvejų, kai trijų mėnesių vaikams prasideda alkoholinė abstinencija. Ir dabar Šiaulių kūdikių namuose yra du berniukai, kuriems ji vyksta.
Įstaiga be iškabos
Kuršėnų vaikų globos namų direktorius Feliksas Rudzinskas teigia, kad šiuose namuose jau gyvenama šeimų principu.
Namų, pastatytų 1926 metais, paskirtis ir buvo – vaikų globos įstaiga. Tradicijos, joje buvusios kadaise, išliko: yra ūkelis, žemės, auginama įvairių gyvūnų. Vaikai gali jais rūpintis, įgyti buities įgūdžių. O prieš ateinančias Kalėdas vaikus sumanyta pradžiuginti dviem alpakomis.
Šiuose Vaikų globos namuose veltui ieškosi apie įstaigą informuojančios iškabos. Jos nėra. F. Rudzinskas šypsodamasis pasakojo, jog todėl kartą iš supykusių ministerijos valdininkų „vos negavau per kepurę“. Direktoriui teko įrodinėti, kad vaikų įstaigai to nereikia.
Kuršėnų vaikų globos namuose įkurta Paramos šeimai grupė. Šiemet čia buvo laikinai apgyvendintos dvi mamos su vaikais, negalėjusios gyventi šeimose. To priežastis – pomėgis alkoholiui, palaidas gyvenimas.
Su šeimomis dirbo seniūnijos ir Vaikų globos namų darbuotojai. Stengiamasi išlaikyti vaiką šeimoje, suteikiant galimybę pačiai mamai jį auginti arba ieškoti globėjų, įtėvių.
Taip pat yra numatytos galimybės bendruomenių paslaugų infrastruktūrai kurti Kuršėnų vaikų globos namuose.
Ragino nelikti abejingiems
Vasarą du Kuršėnų vaikų globos namų darbuotojai dalyvavo mokymuose. Rudenį jie atestuoti socialiniais darbuotojais, galinčiais ieškoti globėjų ir įtėvių, juos rengti. Atestuotieji socialiniai darbuotojai planuoja organizuoti susitikimus su globėjais, į šią veiklą įjungiant vietos bendruomenes.
Kuršėnų vaikų globos namų socialinė pedagogė Jolanta Mankuvienė kalbėjo apie būsimų įtėvių ir globėjų rengimą. Ji ragino nelikti abejingiems, palaikyti norinčius kurti šeimynas, globoti vaikus.
Ingrida Venciuvienė, Šiaulių rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, mano, kad žmonėms, ketinantiems globoti ar norintiems padėti be paramos likusiam žmogui, galėtų nurodyti, patarti seniūnijos. Pirmieji konsultantai turėtų būti seniūnai, socialiniai darbuotojai.
Autoriaus nuotr.
Šiaulių kūdikių namų direktorė Audronė Kardašienė (iš kairės), Kuršėnų vaikų globos namų direktorius Feliksas Rudzinskas, socialinė pedagogė Jolanta Mankuvienė, Šiaulių regiono pertvarkos procesų ekspertė Eglė Jurkutė neretai turi reikalų su žmonėmis, kuriems reikia pagalbos.
Šiaulių rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Aldona Laukienė ragino skatinti vaikus ugdyti šeimose.