
Naujausios
Dėl įdarbintų šeimos narių problemos nemato
Specialiųjų tyrimų tarnyba nustatė, jog penktadalis Lietuvos savivaldybėse dirbančių žmonių yra susiję giminystės ryšiais.
Giminių situacija Kelmės rajono savivaldybėje atitinka šalies vidurkį.
Neseniai atlikus auditą keliose rajono biudžetinėse įstaigose nustatyta viešųjų ir privačių interesų supainiojimo atvejų dėl į darbą priimtų įstaigų vadovų dukrų ir kitų šeimos narių. Dėl kai kurių atvejų pranešta Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Direktorė priėmė į darbą savo dukrą
Kelmės rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba nustatė, jog Kelmės Algirdo Lipeikos meno mokyklos direktorė Asta Barčiauskienė nesilaikė Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 7 str. 2 d., 3 str. 1 d. kai kurių punktų.
2015 metais į darbą priėmė savo dukrą. Pažeidimais pripažinta tai, kad nevykdytos viešos priėmimo į darbą procedūros. Informacija apie laisvą darbo vietą nebuvo pateikta teritorinei darbo biržai. Direktorė nenusišalino nuo sprendimų, susijusių su dukros įdarbinimu. Be to, savo įsakymais nustatė dukros pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą, papildomai tarifikavo savaitines valandas ir skyrė priedus.
Direktorė nesikreipė į steigėją dėl rašytinių rekomendacijų, nuo kokių veiksmų dukros atžvilgiu ji privalo susilaikyti.
2015 metų rugpjūčio 3 dienos įsakymu direktorės dukra priimta puse etato sekretorės – kasininkės pareigoms, nustačius jai 9,16 algos koeficientą, o rugpjūčio 31 dienos įsakymu priėmė dukrą eiti mokytojos pareigas ir nustatė 11,25 koeficientą.
Ryšius su mokykloje įdarbinta dukra deklaravo ne per septynias dienas kaip reikalauja įstatymas, o po 7,5 mėnesio, 2016 metų kovo 16-ąją.
Be to, direktorė A. Barčiauskienė vykdė visas personalo funkcijas, susijusias su įdarbinta dukra. Savo įsakymais skyrė priedus prie atlyginimo, tvirtino pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus, papildomai tarifikavo pedagogines valandas, išleido vaiko priežiūros atostogų.
Informacija apie nustatytus pažeidimus perduota Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
„Norėjau sulaikyti jauną žmogų“
Meno mokyklos direktorė A. Barčiauskienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog, priimdama į darbą savo dukrą, norėjo sulaikyti jauną žmogų Kelmėje. Mamos tvirtinimu, jos dukra dešimtukais baigė muzikos specialybę Šiaulių universitete. Nusprendė likti Kelmėje. Meno mokykloje kibo į darbus, ruošė mokinius konkursams. Pasiekė gerų rezultatų.
Direktorė pasakoja, jog Meno mokykloje trūksta muzikos mokytojų. Buvo atvykusi specialistė iš Vilniaus, kiek padirbėjo ir išvyko atgal. Kita mokytoja išvyko į Olandiją. O dėl dukros buvo aišku, kad tikrai dirbs, nes kuriasi Kelmėje.
Šiuo metu A. Barčiauskienės dukra yra motinystės atostogose.
Direktorė pripažįsta nesilaikiusi procedūrų. Bet tam, jos tvirtinimu, buvę objektyvių priežasčių. Tuo metu ji neturėjusi pavaduotojos, kuriai būtų galėjusi pavesti dukros priėmimo į darbą procedūras. Savivaldybės darbuotojai vasarą taip pat atostogavę. Be to, nebuvusi supažindinta, kaip turėtų tokiu atveju elgtis. „Nemalonu, skaudu“, – sakė direktorė.
Dukrą atleido
Suaugusiųjų mokymo centre nuo 2014 metų dirbo šio centro direktorės Dianos Razminienės dukra.
Visus su jos įdarbinimu susijusius klausimus sprendė direktorės pavaduotoja. Tačiau Kontrolės ir audito tarnyba nusprendė, jog direktorės nusišalinimas nuo klausimų, susijusių su artimo žmogaus įdarbinimu, gali būti formalus. Mat šiuos klausimus sprendusi direktorės pavaduotoja – pavaldi direktorei, todėl gali priimti jos dukrai palankius sprendimus. Taigi, ši priemonė pripažinta netinkama, kad būtų išvengta interesų konflikto.
Suaugusiųjų mokymo centro direktorė Diana Razminienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog, prasidėjus auditui, pati skambinusi į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisiją, ten išgirdusi, jog viskas tvarkoje.
Direktorė kilusią problemą jau išsprendusi – dukrą atleido iš darbo. Ji išvyko dirbti į užsienį.
„Į darbą priėmėme ne vien mano dukrą. Priėmėme ir daugiau jaunų žmonių, – sakė D. Razminienė. – O kur ir kaip jiems įgyti patirties? Dukra dirbo eilinį, kukliai apmokamą darbą – administravo metodinę veiklą. Tuo metu buvo baigusi du kursus M. Romerio universitete ir studijavo Šiaulių universitete. Dabar ši pareigybė laisva. Bet dukros vieton tikrai priimsime jauną žmogų. Džiaugiuosi, jog kažkada ir mane jauną, neturinčią patirties, priėmė į darbą.
Suprantu, Kontrolės ir audito tarnyba dirba savo darbą. Nepykstu, kad mano dukros įdarbinimas palaikytas galimu nusižengimu. Aš asmeniškai to dideliu nusižengimu nelaikau.“
Kas penktas – giminaitis?
Specialųjų tyrimų tarnyba nustatė, jog 20 procentų arba penktadalis Kelmės rajono savivaldybėje dirbančių žmonių yra susiję giminystės ryšiais.
„Giminystės ryšiai institucijose savaime nėra problema, tačiau kuo didesnis nepotizmo intensyvumas egzistuoja, tuo didesnė tikimybė, kad gali būti bandoma naudotis einamomis pareigomis proteguoti ir siekti naudos savo šeimos nariams ar giminaičiams“, – STT poziciją išreiškia šios tarnybos direktoriaus pavaduotojas Jovitas Raškevičius.
Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis redakcijai tvirtino, jog pačioje savivaldybėje nėra daug giminių. Pavyzdžiui, priėmė sekretorę, jos vyras taip pat dirba savivaldybėje vairuotoju. Yra dar keli atvejai, kai dirba vyras ir žmona.
„Neįsivaizduoju, kokiu būdu STT mūsų savivaldybėje rado tiek giminaičių. Gal jų rado mokyklose? O gal skaičiavo ne pirmos kartos pusbrolius ir pusseseres? Neaišku, iki kokio lygio į giminystę gilintasi“, – svarstė meras.
Jo nuomone, jeigu žmogus laimi konkursą, negali jo nepriimti į darbą vien todėl, kad Savivaldybėje jau dirba jos vyras ar jo žmona, motina ar tėvas.
Apskritai kai kurių profesijų atstovų Savivaldybė neranda po kelerius metus. Antai konkursą duomenų apsaugos specialistės pareigoms laimėjo teisės mokslus baigusi mergina iš Kauno. Padirbėjo kelias dienas ir išvyko atgal į Kauną. Jau kuris laikas nerandama specialisto Statybos skyriuje.
Autorės nuotr.
Kelmės Algirdo Lipeikos meno mokyklos direktorė Asta Barčiauskienė per motiniškus jausmus savo dukrai neišvengė viešųjų ir privačių interesų konflikto.
Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis nežino, kokiais šaltiniais remdamasi STT savivaldybės administracijoje priskaičiavo penktadalį giminių. „Pasigilinus į kelias kartas, paaiškėtų, jog Lietuvoje – visi giminės“, – sakė meras.
Specialiųjų tyrimų tarnyba nustatė ir viešojoje erdvėje paskelbė, jog penktadalis Kelmės rajono savivaldybės administracijoje dirbančių žmonių, susiję giminystės ryšiais.