
Naujausios
Daugiau konkurencijos, mažiau vartotojų
Jauna Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijoje, Pašilėnų kaime, gyvenančių Daivos ir Raimondo Balsių šeima neemigravo ir nepasuko į didmiestį. Ėmėsi verslo. Gyvenimą kuria gimtinėje. Tačiau nėra tikri, jog kaime pavyks praleisti visą savo gyvenimą. Verslas sukasi tik todėl, kad sumanūs ir nagingi žemaičiai daug ką daro patys. Bet vartotojų kaime sparčiai mažėja.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sukūrė tris darbo vietas
Raimondas Balsys studijavo Šiaulių universiteto Dailės fakultete. Gyvenimas galėjo pakrypti visiškai kitaip. Bet likti kaime paakino tėvų namai. Jie susigrąžino žemę, pradėjo ūkininkauti, persikėlė į vienkiemį. Pašilėnų gyvenvietėje liko didžiulis namas ir 25 arų sklypas aplink jį. Parduoti tėviškę buvo gaila. Be to, jaunai šeimai nukrito rūpestis, kaip įsigyti savą būstą.
Iš pradžių Raimondas ėmėsi medienos verslo. Teko nemažai investuoti, daug dirbti pačiam. Verslas įsibėgėjo. Tačiau ir konkurencija nemažėjo. Kaimuose daug kas užsiima medienos apdirbimu.
Pasitaikė proga nebrangiai nusipirkti degalinę. Vėl naujos investicijos. Rekonstravo. Prie degalinės įkūrė ir nedidelę parduotuvėlę. Prekiauja fasuotais maisto produktais ir alkoholiu.
„Reikėjo daug investuoti, – pasakoja R. Balsys. – Gerai, kad daug ką darėme patys. Statybomis užsiėmiau pats, padėjo kiti mano šeimos nariai, giminaičiai. Galiausiai, kad ir samdai statybininkus, turi nusimanyti ir pats, jei nori, kad darbą atliktų kokybiškai. Tik todėl, kad daug ką darėme patys, investicijos buvo pakeliamos šeimos biudžetui. Be to, pavyko gauti paskolą mokant nedideles palūkanas. Kai atsigręžiu į praeitį, suabejoju, ar dabar iš naujo išdrįsčiau ryžtis tokiems pokyčiams."
Daugybės gebėjimų kuriant verslą reikalauja ir įvairiausi formalumai. Reikia operatoriaus, vadovo, darbuotojo su suskystintomis dujomis ir naftos produktais gebėjimus patvirtinančių pažymėjimų. Didėja ir aplinkosauginiai reikalavimai.
Šiandien Balsių šeimos verslas įsibėgėjo. Jauna šeima kaimo gyventojams sukūrė tris darbo vietas. Darbo turi ir patys. Nereikia prašyti pašalpų.
Išvažiuoja darbininkai ir klientai
Tačiau Daiva ir Raimondas Balsiai nėra tikri, jog visuomet galės išgyventi iš savo verslo. Tuštėja kaimai. Klientai ir potencialūs darbuotojai išvažiuoja. Vis sunkiau kaime rasti normaliai dirbti norintį ir gebantį sąžiningą žmogų. Tokie dažniausiai patraukia į užsienį. Ten per mėnesį uždirba pusmečio minimalų atlyginimą. Kam jiems vargti čia, kaime?
Balsiai pasakoja, jog išvažiuoja ir potencialūs vartotojai. Tie, kurie dar geba užsidirbti pinigų pragyvenimui, kurie turi automobilius, kuriems reikia kuro.
Turtingesnieji kaimo gyventojai savaitgaliais važiuoja apsipirkti į didmiesčius. Ten pasinaudoja savaitgalinėmis didžiųjų degalinių nuolaidomis, pigiau nusiperka kuro.
Lieka sėsliausioji kaimo gyventojų dalis – senukai. Jie – tik vaistinių ir maisto parduotuvių klientai.
Mažėja ir ūkininkų, kurie gali būti kaimo degalinės klientais. Kai kurie naikina vidutinius ir smulkesnius ūkius. Juos nuperka stambieji ūkininkai. Labai stambūs ūkininkai kurą jau irgi perka didmeninėmis kainomis. Tūkstančius litrų didmenininkai jiems atveža tiesiog į namus.
Nelengva išgyventi ir kaimo parduotuvėms. Šiuo metu degalinės parduotuvėlę dar palaiko prekyba alkoholiu. Nuo 2016 metų planuojama degalinėse neleisti prekiauti alkoholiu. Tai irgi sumažins pajamas.
Pripratęs kaime, bet nespjautų ir į miestą
R. Balsys užaugęs kaime. Į miestą nuvažiuoja tik paviešėti. Kaime žavi erdvė, laisvė. Jauna šeima pavyzdingai tvarko sodybą. Daugelį dalykų Raimondas sukonstruoja pats. Padarė lauko židinį. Sukonstravo šašlykinę-garvežį. Gėlynais rūpinasi žmona Daiva.
Kol kas jauna šeima nesvarsto, ką darytų, jeigu neišgyventų iš savo verslo. Bet nespjautų ir į galimybę įsidarbinti mieste.
Gal perimtų tėvų ūkį? Bet ir į šią galimybę Raimondas žiūri atsargiai: „Reikėtų iš naujo mokytis. Ūkininkas turi daug ką išmanyti. O mes gyvename miestietiškai. Nelaikome gyvulių. Neturime didelių daržų. Neaprėptume. Rūpinamės verslu, patys dirbame, dar ir aplinką susitvarkyti reikia. Dabar kaimo žmonės labai gražiai tvarkosi. Nesmagu būtų atsilikti.“
Autorės nuotr.
GALIMYBĖS: Daiva ir Raimondas Balsiai išnaudoja kaime dar įmanomas verslo galimybes. Tačiau jos siaurėja.
NAGINGUMAS: Dailės fakultete studijavęs Raimondas Balsys pats suprojektavo ir pastatė lauko židinį. Nagingumas, sumanumas ir grožio pajauta jam padeda versle.
GROŽIS: Daiva ir Raimondas Balsiai sako nesą aplinkos vergai. Bet dabar daugelis kaimo sodybų labai gražiai tvarkosi. Nepatogu būtų atsilikti.