Dar­žas ma­no dau­gia­bu­čio kie­me

Dar­žas ma­no dau­gia­bu­čio kie­me

Daržas mano daugiabučio kieme

Pakruojiečiai ėmėsi neįprastos daržininkystės – prie daugiabučių stato dėžes su žeme lysvėms įrengti. Bendruomeniškumą skatinanti naujovė sukėlė gyventojų susidomėjimą.

Dolina RAŽAUSKIENĖ, pakruojietė

Daržai dėžėse – intriga Pakruojyje

Kai Pakruojyje buvo išdėliotos dėžės prie 36-ojo daugiabučio Vilniaus gatvėje ir Vytauto Didžiojo gatvės 63 daugiabučio, sugužėjo arti trisdešimties talkininkų.

Praeivių susidomėjimas buvo didelis. Tik ir girdėjosi: „Kas čia dabar bus?“, „Ką jie ten daro?“... Vieni klausė – „Kas čia per „grabai?“ ( dėžės pailgų formų), kiti spėliojo, gal čia būsią kapai?

O tai buvo pradžia daržams daugiabučio kiemo dėžėse. Į šiuos daržus nusiskinti keletą svogūnų laiškų ar petražolių, krapų bei kitų prieskonių lapelių turi teisę ateiti kiekvienas daugiabučio gyventojas. Toks daržas mums, lietuviams, neįprastas: jo gėrybėmis naudojasi visi, bet ir rūpintis tuo daržu privalo visi.

Pradžių pradžia Helsinkyje

Praėjusių metų pabaigoje kartu su kitomis pakruojietėmis dalyvavau Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro koordinuojamo tarptautinio projekto dalyvių-partnerių susitikime Helsinkyje.

Susitikimą organizavo suomių nevyriausybinė organizacija „Dodo“. Be Lietuvos atstovų, dalyvavo projekto partneriai iš Latvijos, Vengrijos,Turkijos. Pagal iš anksto parengtą maršrutą lankėmės įvairiose Helsinkio vietose.

Daug laiko praleidome vaikščiodami gatvėmis, todėl galėjome konkrečiai stebėti, kaip įrengti daržai dėžėse ar net maišuose, matėme akį traukiančių gėlynų viešose erdvėse ir suvokėme, kiek daug dėmesio šioje šalyje skiriama žmogui, miesto apželdinimui ir grožiui kurti.

Su gyventojais – ir seniūnas

Sujudimas prie tų dviejų namų Pakruojo mieste – jau įsibėgėjusio GRUNDTVIG mokymosi partnerystės tarptautinio projekto rezultatas. Kol kas tai yra tik pirmieji praktinės veiklos žingsniai, kuriems toną duoda rajono Suaugusių ir jaunimo švietimo centras bei projekto koordinatorė Rima Leimontienė.

Prie naujosios pakruojiečių veiklos prisidėjo ir miesto seniūnas Saulius Margis ir rajono architektas Atūras Šukys. Kuriant neįprastus daržus pravertė jų patarimai.

O įsijungė į šią veiklą pakruojiečiai nuo 23 iki 75-erių. Vieni turtingi gyvenimiška patirtimi, kiti – sukaupta internetine išmintimi. Tai – turtas, dalijantis žiniomis apie augalų priežiūros ypatumus.

Visus dalyvius suartino projektų, kaip atrodys mūsų daržai, braižymas ir aptarimas, dėžių daugiabučio daržui formų, spalvų parinkimas. Pasirengimo darbai daržui įkurti mus suartino, pastiprino geradarystę ir dėmesį šalia esančiam.

Naujieji daržininkai nenuobodžiaus

Daržininkystė daugiabučių kiemuose – mūsų šalyje dar naujovė. Pakruojiečiai – vienintėliai iš Lietuvos, šio projekto dalyviai. Tikimės, kad atsiras pasekėjų ir kitų miestų daugiabučių kiemuose, kad tokie daržai bus įkurti prie mokyklų, darželių.

Be abejo, laikraščio skaitytojai, apžiūrėję ir vėliau stebėdami mūsų daržus, turės pastabų, patarimų, klausimų, nebus apsieita ir be kritikos. Viską išklausysime, apmąstysime ir, jei kam prireiks, dalysimės patyrimu.

Be daržų dėžėse prižiūrėjimo, esame numatę ir daigų mainų akciją, maisto gaminimą, „Restorano“ dieną, kitokių pramogų ir sveikos gyvensenos skatinimo renginukų.

Autorės nuotr.

DARBAS: Naujųjų daržininkų darbas virė, jam vadovavo vyriausia iš būrio aštuntąją dešimtį įpusėjusi Elena Vilimienė.

TALKININKAI: Į talką sugužėjo ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.