Dar neįkurtas vandenlenčių parkas sukėlė diskusijų audrą

Dar neįkurtas vandenlenčių parkas sukėlė diskusijų audrą

Dar neį­kur­tas van­den­len­čių par­kas su­kė­lė dis­ku­si­jų aud­rą

Tre­čia­die­nį Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jo­je bu­vo karš­ta – vir­te vi­rė dis­ku­si­jos dėl Brid­vai­šio eže­re ke­ti­na­mo įreng­ti van­den­len­čių par­ko.

Nors be­veik vi­si kal­bė­ju­sie­ji su­ti­ko, jog pra­mo­gų Ty­tu­vė­nuo­se trūks­ta ir svei­ki­no nau­ją idė­ją, ta­čiau gin­čai ne­ti­lo dėl van­den­len­čių par­kui pa­si­rink­tos vie­tos – Brid­vai­šio eže­ro. La­biau­siai ne­pa­si­ten­ki­ni­mą reiš­kė žve­jai.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Pra­mo­ga – ge­ra, vie­ta – ne

Į Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko Lan­ky­to­jų in­for­ma­ci­jos cent­rą tre­čia­die­nio va­ka­rą su­si­rin­ko pil­na sa­lė žmo­nių, pa­si­do­mė­ti, pa­dis­ku­tuo­ti apie ke­ti­na­mą Brid­vai­šio eže­re kur­ti van­den­len­čių par­ką.

Par­ko su­ma­ny­to­jai ir ren­gė­jai pa­pa­sa­ko­jo ir skaid­rė­se pa­ro­dė, kaip at­ro­dy­tų van­den­len­čių įren­gi­nys Brid­vai­šio eže­re, ne­to­li pa­grin­di­nio pa­plū­di­mio, nend­ry­no. Pra­ne­šė­jų tei­gi­mu, tai ne­bus kaž­ko­kia gran­dio­zi­nė sta­ty­ba, tik pa­pras­ta pra­mo­ga. Bus pa­sta­ty­ti du bokš­tai skir­tin­go­se pu­sė­se, su­jung­ti įtemp­tu ly­nu, ku­riuo ir bū­tų van­de­niu tem­pia­mas žmo­gus.

Ren­gė­jai įsi­ti­ki­nę, jog įren­gi­nys, kaip smul­ki konst­ruk­ci­ja, pri­lygs­tan­ti pa­pras­tiems elekt­ros stul­pams, ne­ga­dins kraš­to­vaiz­džio. Be to, įren­gi­nys dirbs ty­liai, ne gar­siau už au­to­mo­bi­lio va­rik­lį.

Jei par­kas bū­tų įkur­tas, jis dirb­tų nuo de­šim­tos ry­to iki aš­tuo­nių va­ka­ro, pri­klau­so­mai nuo klien­tų. Par­ko su­ma­ny­to­jų nuo­mo­ne, toks nu­ma­to­mas dar­bo lai­kas ne­truk­dy­tų daž­niau­siai anks­ty­vais ry­tais eže­re žve­jo­jan­tiems žve­jams. „Eže­ras – la­bai di­de­lis, mes užim­si­me tik ma­žą kraš­te­lį“, – sa­kė.

Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Vy­tau­tas Sto­nys tei­gė, jog, no­rė­da­mi įreng­ti van­den­len­čių par­ką Brid­vai­šio eže­re, vers­li­nin­kai tu­ri gau­ti rei­ka­lin­gus lei­di­mus – Sa­vi­val­dy­bės, Par­ko, Na­cio­na­li­nės že­mės tar­ny­bos.

„Jei pai­sy­si­me tik gam­tos in­te­re­sų, bet ne žmo­nių, tuo­met šio par­ko at­si­ra­di­mui reik­tų prieš­ta­rau­ti. Ta­čiau į vis­ką rei­kia žiū­rė­ti su­ba­lan­suo­tai. Gam­tą rei­kia sau­go­ti. Jei ne jums, tai jū­sų vai­kams rei­kia ir pra­mo­gų. Įren­gi­nio pa­sta­ty­mas tik­rai Ty­tu­vė­nus pa­da­rys dar pa­trauk­les­nius“, – svars­tė Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius.

Pa­sak V. Sto­nio, dėl vie­tos pa­si­rin­ki­mo van­den­len­čių par­kui abe­jo­nių ki­lo nuo pat su­ma­ny­mo pra­džios. Gal­būt tin­ka­mes­nis bū­tų, pa­vyz­džiui, Gi­liaus eže­ras? Ta­čiau pa­si­rink­tas Brid­vai­šio eže­ras, ku­rio pa­kran­tė pri­skir­ta rek­rea­ci­nei zo­nai. „Be to, ši zo­na la­bai nend­rė­ja, o pra­mo­gau­to­jai van­den­len­tė­mis „pa­mai­šys“ eže­rui dumb­lė­ti“, – sa­kė di­rek­to­rius, pa­žy­mė­da­mas, jog pri­ta­ria šiam pro­jek­tui ir jį re­mia.

Dis­ku­si­jo­je da­ly­va­vo Ty­tu­vė­nų mies­to se­niū­nas Ro­mas Čer­kaus­kas sa­kė iš vie­ti­nių, ypač jau­ni­mo, daž­nai iš­girs­tan­tis prie­kaiš­tų, jog mies­te nė­ra kuo už­siim­ti, ką veik­ti lais­vu lai­ku. Van­den­len­tės bent iš da­lies už­pil­dy­tų šią spra­gą. „Žve­jai van­den­len­čių par­kui prieš­ta­rau­ja. Bet gy­ven­to­jų yra dau­giau ne­gu žve­jų“, – pa­žy­mė­jo se­niū­nas.

Kel­mės ra­jo­no Me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas Vi­ta­li­jus Les­kaus­kas svars­tė, kaip bū­tų ga­li­ma ras­ti auk­so vi­du­rį, kad pa­ten­kin­ti lik­tų ir žve­jai, ir vers­li­nin­kai, ir vi­si ty­tu­vė­niš­kiai. „Mū­sų prio­ri­te­tas – mė­gė­jiš­ka žūk­lė eže­re, ku­rio nuo­mi­nin­kai ir esa­me. Be mū­sų su­ti­ki­mo net liep­te­lio ne­ga­li­ma pa­sta­ty­ti“, – sa­kė.

V. Les­kaus­kas tei­ra­vo­si: jei Brid­vai­šio eže­re van­den­len­čių par­kas bus įkur­tas, ką vers­li­nin­kai ge­ro eže­rui duos? Vers­li­nin­kai ža­dė­jo pri­žiū­rė­ti liep­te­lius, prie­plau­ką, gal­būt su­reng­ti ko­kias nors spor­ti­nes var­žy­bas. Bus įsteig­tos ir ke­tu­rios dar­bo vie­tos, dvi – mies­to gy­ven­to­jams.

Bet žve­jai, da­ly­va­vę dis­ku­si­jo­je, prieš van­den­len­čių par­ką vis vie­na ki­lo pies­tu. Pag­rin­di­nis ar­gu­men­tas – ne­tin­ka­ma vie­ta, dėl pra­mo­gos bū­tų iš­bai­do­mos žu­vys.

Po­pu­lia­rė­jan­ti pra­mo­ga

Per dis­ku­si­ją tei­rau­ta­si, ar yra at­lik­ti to­kių van­dens par­kų po­vei­kio gam­tai ty­ri­mai. Sve­čiai aiš­ki­no, jog ty­ri­mai yra at­lik­ti sis­te­mos kū­rė­jų, Vo­kie­ti­jo­je. Nus­ta­ty­ta, jog va­den­len­čių plau­ki­mas toks pat, kaip ir plau­ki­mas val­ti­mi. Ir vie­nu, ir ki­tu at­ve­ju plau­kia­ma pa­vir­šiu­mi, van­duo nė­ra drums­čia­mas.

Lie­tu­vo­je yra apie 20 vei­kian­čių van­den­len­čių par­kų, yra ir be­si­ku­rian­čių. Kai ku­riuo­se par­kuo­se, tuo­se pa­čiuo­se van­dens tel­ki­niuo­se įren­gi­nė­ja­ma po ant­rą ar tre­čią sis­te­mą. Van­den­len­čių pra­mo­ga da­ro­si vis po­pu­lia­res­nė.

Kel­mės tu­riz­mo ir vers­lo cent­ro tu­riz­mo-vers­lo kon­sul­tan­tė Ra­min­ta Kaz­laus­kie­nė tei­gė, jog to­kia ak­ty­vaus poil­sio, lais­va­lai­kio pra­lei­di­mo pra­mo­ga Ty­tu­vė­nams su­teik­tų dar dau­giau pa­trauk­lu­mo, pa­dė­tų spręs­ti ir jau­ni­mo, ir ak­ty­vių vy­res­nių žmo­nių užim­tu­mo pro­ble­mą. „Ži­no­ma, ne­ga­li­ma už­mirš­ti ir ra­maus poil­sio, žve­jy­bos. Bet Brid­vai­šis nė­ra vie­nin­te­lė vie­ta Ty­tu­vė­nuo­se, kur ga­li­ma žve­jo­ti ar il­sė­tis“, – sa­kė R. Kaz­laus­kie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Van­den­len­čių par­ko su­ma­ny­to­jai pa­pa­sa­ko­jo ir pa­ro­dė, ko­kio­je vie­to­je bū­tų įreng­tas, kaip at­ro­dy­tų van­den­len­čių įren­gi­nys Brid­vai­šio eže­re.

Pa­dis­ku­tuo­ti dėl van­den­len­čių par­ko Brid­vai­šio eže­re su­si­rin­ko pil­na Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko Lan­ky­to­jų in­for­ma­ci­jos cent­ro sa­lė žmo­nių. Be­ne dau­giau­siai ne­pa­si­ten­ki­ni­mo reiš­kė ty­tu­vė­niš­kiai žve­jai.