Daigai padeda pragyventi ir jauniems, ir pensininkams

Daigai padeda pragyventi ir jauniems, ir pensininkams

Daigai padeda pragyventi ir jauniems, ir pensininkams

Kelmės centre esantis turgelis žaliuoja ir žydi. Gėlių ir daržovių daigų pardavėjai per gegužę turi užsidirbti didžiąją pelno dalį. Daigai – išeitis jauniems bedarbiams ir iš pensijos sunkiai išgyvenantiems garbaus amžiaus kelmiškiams.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Darbymetis - nuo pusės keturių ryto

Apsupta įvairiasplvių begonijų kelmiškė Rasa sėdi ir laukia pirkėjų. Parodžiusiems susidomėjimą skuba paaiškinti, kur ir kaip sodinti gėlių daigus, kaip geriau juos sukomponuoti.

Rasa – jauna, aukštojo mokslo diplomą turinti moteris. Socialinio darbo specialistė. Tačiau darbo su adekvačiu atlyginimu Kelmėje nėra. Darbo vietą jaunai moteriai padėjo susikurti jos mama. Ji augino gėlių daigus.

Iš augalų pelnytis duoną tenka ir Rasai. „Iki Tėvo dienos tikimės parduoti visus daigus, – pasakoja moteris. – Tuomet užsodinsime chrizantemas. Vėl laistymas, priežiūra. Ir taip be atokvėpio.“

Kartais Rasos darbo diena prasideda šeštą ryto. Kartais – pusė keturių, jei veža gėlių daigus į didesnių miestų turgus. Tuomet jos vietą Kelmės turgelyje užima mama.

„Jei pardavinėčiau vien Kelmėje, sėdėčiau turgelyje visą vasarą, – sako moteris, savo šiltnamiuose išauginanti apie dešimt tūkstančių daigų. – Apie valgymą, vaikų priežiūrą, kambarių tvarkymą šiuo metu nėra kada net pagalvoti. Visas gyvenimas sukasi tarp turgelio ir šiltnamių.“

Vien iš daigų neišgyventų

Nepaisant didelio daigų kiekio ir sunkaus darbo Rasa sako, jog vien iš daigų jos šeima neišgyventų. Visą žiemą reikia šildyti šiltnamį. Vieta turgelyje kainuoja 150 litų per mėnesį. Rasa perka dvi vietas. Už jas moka ir žiemą. Kad išlaikytų. Nes pavasarį vietos gali ir negauti.

Moters vyras priverstas uždarbiauti užsienyje. Rasai padeda jos tėvai. Kitaip nespėtų vienu metu būti ir turgelyje, ir šiltnamyje.

Sugrįžusi iš turgelio moteris darbuojasi šiltnamyje. Kartais iki vidurnakčio.

Augina įvairiausias gėles. Čia pasitarnauja mamos patirtis. Ir pati Rasa gėlėmis verčiasi jau šešti metai. Turi daug nuolatinių klientų, kurie atvažiuoja į namus.

Dabar likusios tik smulkiažiedės begonijos. Jos – brangesnės, todėl prekyba vyksta lėčiau. Žmonės greičiau nuperka pigesnes gėles. Net nesusimąstę, kad joms išleidžia daugiau pinigų negu porai brangesnių augaliukų.

Konkurencija – nemaža

Gėlių daigais turgelyje prekiauja keliolika augintojų. Tačiau pasak Rasos, čia nėra negražios konkurencijos. Juk turgelis kaip ir darbovietė. Jeigu pyktųsi tarpusavyje, nemalonu būtų čia sėdėti.

Kiti gėlių daigų pardavėjai apgailestavo dėl vėlyvo ir šalto pavasario. Jis sumaišė kortas. Žmonės nepirko daigų. Baiminosi, kad nenušaltų. Užtai šią savaitę, prieš Tėvo dieną – pats pirkimas.

Paprikos ir pomidorai gelbsti pensininkus

Kelmiškė Leontina kasdien sėdi turgelyje. Pardavinėja pomidorų ir paprikų daigus. „Visa šeimyna – bedarbiai. Iš mūsų pensijų gyvename dukros šeima, viengungis sūnus ir mudu su vyru. Reikia ko nors imtis.“

Šiemet daigai neblogai „eina“. Pernai moteris sako pusę turėjusi išmesti. Sunkiai pirko.

Kita pensininkė pasakojo iš daigų užsidirbanti kurui. Sugraibo apie pusantro tūkstančio litų per sezoną. Dar šiek tiek pataupo iš pensijos ir išeina keturios tonos anglių. Tiek jų reikia vienam sezonui apšildyti namą. „Septynių šimtų litų pensijos užtenka tik valgiui ir vaistams. O dar yra komunaliniai mokesčiai. Kol pajėgiu, verčiuosi, krutu. Prisiduriu prie pensijos. Kai nepajėgsiu, eisiu arba pas vaikus, arba į kapus.“

Tuo tarpu tarp daigų pardavėjų vaikštanti dar žvitri garbaus amžiaus moteris linguoja galvą: „Ir aš daigus augindavau. Turėjau savo šiltnamį. Smagu būdavo. Dabar gyvenu bute. Ant namo stogo daržovės neauga...“

Autorės nuotr.

IŠGYVENIMAS: Aukštojo mokslo diplomą turinčiai kelmiškei Rasai gėlių auginimas tapo išgyvenimo šaltiniu.

PAGALBA: Vitalija prekiauti gėlių daigais atvažiuoja iš Šiaulių rajono. Ji gėles augina pati ir padeda tuo besiverčiančiai mamai.

PASIRINKIMAS: Turgelyje – didžiulis įvairiausių gėlių pasirinkimas.

DAIGAI: Augindami pomidorų, paprikų ir kitų daržovių daigus daugelis kelmiškių prisiduria prie pensijos.