Cent­ras – kai­mo cent­re

Cent­ras – kai­mo cent­re

Cent­ras – kai­mo cent­re

Ne­di­de­lis Už­ven­čio se­niū­ni­jos Ko­lai­nių kai­me­lis. Par­ke­lis tarp baž­ny­čios ir dau­gia­funk­cio cent­ro iš­puoš­tas mo­liū­gais. Ne­se­niai cent­ras or­ga­ni­za­vo mo­liū­gų šven­tę. Ži­bin­tais vir­tę mo­liū­gai ap­švie­tė vi­są par­ke­lį. Py­ra­gų die­nos, bai­da­rių žy­giai. Žy­gis pės­čio­mis iki Mo­te­rai­čių pi­lia­kal­nio. „Vi­sa tai su­bu­ria kai­mo žmo­nes“, – įsi­ti­ki­nu­si dau­gia­funk­cio cent­ro va­do­vė Da­lia Ba­raus­kie­nė.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Kar­me­li­tų pa­li­ki­mas

Ne­di­du­kas pa­sta­tas, ku­ria­me da­bar įsi­kū­ręs Už­ven­čio Šat­ri­jos Ra­ga­nos gim­na­zi­jos Ko­lai­nių dau­gia­funk­cis cent­ras, anks­čiau va­di­no­si Ko­lai­nių pa­grin­di­ne mo­kyk­la. Tai bu­vo vie­na iš se­niau­sių Kel­mės ra­jo­no mo­kyk­lų, 2007 me­tais pa­mi­nė­ju­si 190 me­tų ju­bi­lie­jų. Šie­met rug­sė­jį mo­kyk­lai jau bū­tų su­ka­kę 201 me­tai.

1817 me­tais rug­sė­jo 29-ąją Ko­lai­niuo­se bu­vo įkur­ta tri­jų kla­sių ap­skri­ties mo­kyk­la, 1825-ai­siais pe­ror­ga­ni­zuo­ta į ke­tu­rių kla­sių, vė­liau – še­šių kla­sių mo­kyk­lą.

1828–1831 me­tais Ko­lai­niuo­se bu­vo net gim­na­zi­ja. Vie­nu mo­men­tu čia mo­kė­si 300 mo­ki­nių. Jiems dės­tė Vil­niaus, Po­loc­ko ir Pran­cū­zi­jos uni­ver­si­te­tuo­se stu­di­juo­jan­tys mo­ky­to­jai, ra­šan­tys moks­li­nius dar­bus ir va­do­vė­lius. Be pri­va­lo­mų­jų da­ly­kų, mo­ki­niai mo­kė­si dar mu­zi­kos, šo­kio, fech­ta­vi­mo­si.

Ki­taip tuo­met at­ro­dė ir Ko­lai­niai. Čia sa­vo baž­ny­čias tu­rė­jo kal­vi­nai, ka­ta­li­kai, cerk­vę – sta­čia­ti­kiai. Gy­ven­vie­tė­je bu­vo net du vie­nuo­ly­nai: kar­me­lių bei len­kių mo­te­rų be­ne­dik­ti­nių. Kar­me­li­tų vie­nuo­ly­nas bu­vo la­bai tur­tin­gas. Jis ir įkū­rė mo­kyk­lą.

De­ja, 200 me­tų ju­bi­lie­jaus mo­kyk­la ne­su­lau­kė. Dėl ma­žė­jan­čio mo­ki­nių skai­čiaus bu­vo pri­jung­ta prie Už­ven­čio Šat­ri­jos Ra­ga­nos gim­na­zi­jos. O prieš ke­le­rius me­tus rug­sė­jo penk­tą­ją čia dar li­kę mo­ki­niai per­kel­ti į Už­ven­tį.

Be­li­ko dau­gia­funk­cis cent­ras, ku­ria­me šiuo me­tu mo­ko­si 5 iki­mo­kyk­li­nės ir prieš­mo­kyk­li­nės gru­pių vai­kai. Dau­gia­funk­cį cent­rą jie lan­ko nuo tre­jų me­tų.

Edu­ka­ci­ja suau­gu­siems

Cent­ro va­do­vė ir veik­los or­ga­ni­za­to­rė Da­lia Ba­raus­kie­nė džiau­gia­si, jog pa­vy­ko iš­sau­go­ti dar­bo vie­tą. Ta­čiau drau­ge už­griu­vo ir gal­vo­sū­kis, ko­kią veik­lą vyk­dy­ti, kad pa­sku­ti­ny­sis kai­me dar li­kęs švie­ti­mo ži­di­nys švies­tų ir ne­štų nau­dą kai­mui.

Ke­tu­rias va­lan­das pe­da­go­gė dir­ba su vai­kais. To­les­nė veik­la – suau­gu­siems.

„Rei­kė­jo su­si­vok­ti si­tua­ci­jo­je. Nu­sis­ta­ty­ti žmo­nių po­rei­kius ir prio­ri­te­tus. Iš­vys­ty­ti kai­mui rei­ka­lin­gą veik­lą. Pa­lai­ky­ti drau­giš­ką at­mos­fe­rą“, – nau­ją pra­džią po mo­kyk­los už­da­ry­mo pri­si­me­na D. Ba­raus­kie­nė.

Jai pa­de­da ir ki­tos anks­čiau mo­kyk­lo­je dir­bu­sios ko­le­gės, pa­lai­ko Už­ven­čio gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Ge­nė Pul­kie­nė.

Cent­re yra ke­le­tas kom­piu­te­rių. Gy­ven­to­jai čia ga­li iš­mok­ti elekt­ro­ni­nės ban­ki­nin­kys­tės. Pa­si­nau­do­ja ki­to­mis pa­slau­go­mis.

Bend­rau­jant ir kal­ban­tis su žmo­nė­mis ki­lo idė­ja įkur­ti mu­zie­jė­lį. Mirš­ta se­nie­ji kai­mo gy­ven­to­jai. Lie­ka jų daik­tų, ku­rių jau­nes­nio­ji kar­ta jau ne­be­nau­dos. O daik­tai taip pat fik­suo­ja is­to­ri­ją. Kad daik­tai ne­pra­žū­tų iš­tuš­tė­ju­sio­se kla­sė­se įkur­tas mu­zie­jė­lis.

Svei­kuo­liš­ki ren­gi­niai

Taip su­si­klos­tė, jog ko­lai­niš­kius la­biau­siai trau­kia su svei­ka gy­ven­se­na su­si­ję da­ly­kai.

Ne­se­niai su­reng­to­je mo­liū­gų šven­tė­je par­kas iš­puoš­tas 40-ia ži­bin­tais vir­tu­sių mo­liū­gų. Išs­kap­ta­vus jų vi­dų, o žie­vė­je iš­pjaus­čius įvai­riau­sių for­mų lan­ge­lius ir įdė­jus į vi­dų žva­ku­tes, Ko­lai­niai nu­švi­to mis­tiš­ka švie­sa. Neš­da­mi sa­vo ži­bin­tus ko­lai­niš­kai su­ren­gė ei­se­ną gy­ven­vie­tės gat­ve­lė­mis. Po to ži­bin­tus iš­dė­lio­jo par­ke­ly­je.

O pa­tys, su­grį­žę į dau­gia­funk­cį cent­rą, ke­pė mo­liū­gų bly­nus, vi­rė mo­liū­gų sriu­bą, ap­kal­bė­jo šios dar­žo­vės ge­riau­sias sa­vy­bes.

Va­sa­rą ko­lai­niš­kiai ren­gia žy­gius. Po­rą kar­tų gru­pės ak­ty­viau­sių­jų plau­kė bai­da­rė­mis Jū­ros upe.

Ki­tas žy­gis pės­čio­mis iki Mo­te­rai­čių pi­lia­kal­nio, esan­čio už sep­ty­nių ki­lo­met­rų. Pa­rė­jo pės­čio­mis ir nuo Gaut­kal­nio.

Per­nai prieš Ka­lė­das ko­lai­niš­kiai pa­tys mo­kė­si iš­si­kep­ti ka­lė­dai­čių. Juos mo­kė pa­kvies­ta vie­nuo­lė.

O prieš po­rą sa­vai­čių su­ren­gė py­ra­gų die­ną. Mo­te­rys at­si­ne­šė iš na­mų pa­čių kep­tų py­ra­gų. Vie­na iš ki­tos pir­ko, o su­rink­tus 100 eu­rų paau­ko­jo „Iš­si­pil­dy­mo ak­ci­jai“.

Au­to­rės nuo­tr.

Pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­jos pro­fe­si­ją įgi­ju­si už­ven­tiš­kė Da­lia Ba­raus­kie­nė sa­ko, jog ne­leng­va bu­vo per­sio­rie­tuo­ti nuo dar­bo su vai­kais prie edu­ka­ci­nių už­siė­mi­mų suau­gu­siems.

Se­na mo­kyk­la vir­to dau­gia­funk­ciu cent­ru.

Po mo­liū­gų šven­tės par­ke­lis dar pa­si­puo­šęs ži­bin­tais.

Pat­rio­tiš­kai nu­si­tei­kę ko­lai­niš­kiai puo­šia dau­gia­funk­cio cent­ro ap­lin­ką.