Naujausios
Bulavėnų linksmuolis – iš muzikantų ir mokytojų dinastijos
„Kam tų turtų? Svarbu, kad pragyveni,“ – įsitikinęs Bulavėnų kaimo senbuvis 83 metų Alfonsas Šimkevičius. Darbas ir muzika, įkvepiantys optimizmo, jam padėjo įveikti visas gyvenimo negandas.
Prieš šešiolika metų likęs našlys sugebėjo gyventi ir vienas. Laikė keliolika karvių. Iš Sibiro parsivežė tremtinį giminaitį. Palengvino jam senatvę prižiūrėdamas.
Ir giminaičiui iškeliavus Amžinybėn, Alfonsas nepalūžo. Laiko gyvulių, spaudžia sūrius ir per daug nesikremta, jei sutartą dieną neatvažiuoja autoparduotuvė. Maitina savas ūkelis.
O sielą pralinksmina užtraukdamas dainą ar nuėjęs pagiedoti į Lyduvėnų bažnyčios chorą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Du karai, du gaisrai
Nuo gimimo visus aštuonis savo gyvenimo dešimtmečius Alfonsas Šimkevičius gyvena Bulavėnuose. Toje pačioje vietoje, kur gyveno jo senelis ir tėvai. Tik namas – kitas. Per pirmąjį pasaulinį karą jo senelio namus sudegino traukdamiesi vokiečiai. Liepsnojo viso kaimo sodybų šiaudiniai stogai. Senelis kad neužsidegtų namai sulaistė stogą vandeniu. Tačiau vokiečiai, pamatę, kad jų troba išliko, sugrįžo ir padegė dar kartą.
Tėvas ir Alfonso broliai atstatė namus. Alfonso tėvas buvo išvykęs uždarbiauti į Ameriką. Sugrįžęs ištekino ir davė kraičius trims seserims, atidavė dalis broliams. O pats liko savo tėvų sodyboje.
Iš Amerikos jis grįžo jau keturiasdešimtmetis. Vedė dar nė aštuoniolikos neturėjusią mergaitę ir su ja susilaukė dešimties vaikų. „Aš esu pagrandukas,“ – juokiasi ponas Alfonsas.
Tačiau netrukus prisimena Antrojo pasaulinio karo baisybes. Vokiečiai vėl sudegino atstatytus namus. Ne tik trobą, bet ir jaują bei kiaulininką. Liko gausi šeimyna plika basa. Nuo skarlatinos mirė keli maži vaikai.
Teko viską pakelti, vėl iš naujo lipdyti namus. Naujai sulipdytuose namuose pagrandukas Alfonsas ir liko. Vyresnieji broliai ir seserys išėjo, sukūrė savo gyvenimus.
Iš Bulavėnų Alfonsas buvo išvykęs tik tuomet, kai tarnavo armijoje Ukrainoje.
Namai – ir biblioteka, ir repeticijų salė
Į savo tėvų namus Alfonsas Šimkevičius parsivedė ir žmoną Tamarą. Linksmas, liežuvingas vyras sugebėjo užkariauti mokytojos širdį, nors pats buvo nedidelio mokslo. Tačiau vedęs ir pats „tempėsi“ iki žmonos. Baigė vidurinę mokyklą. Gavo brigadininko, paskui – ūkvedžio darbo. O nuo 1974 –ųjų iki 1990 –ųjų metų dirbo bibliotekininku. Šimkevičių namai buvo tapę Bulavėnų biblioteka.
Ne tik biblioteka. Čia kaimo žmonės sueidavo repetuoti. „Visą Žemaitės kūrybą suvaidinome, – mena ponas Alfonsas. – Rodėme spektaklius ne tik savo kaime. Važiuodavome ir į „gastroles“. Tuo metu „Dubysos“ girininkijoje dirbo dainininkas Edmundas Damaševičius. Buvo subūręs muzikantų ir dainininkų. Namai skambėdavo dažną savaitės dieną. Atsimenu, į apžiūrą Kaune važiavome net dviem autobusais.“
Iš muzikalios šeimos kilusiam Alfonsui toks gyvenimo būdas buvo atgaiva. Jo broliai buvo muzikantai. Vienas griežė smuiku, kitas grojo bosu, trečias – bandonija.
„Ir aš su bozu pabrūzgindavau, – mena Alfonsas. – Brolis Juozas iš viso be muzikos negalėjo gyventi. Savo vaikams nupirko akordeonus, visi drauge muzikuodavo. Brolis Vladas, dirbęs mokytoju, išėjęs į pensiją, eidavo giedoti į pagrabus.“
Dar ir dabar, kai Bulavėnuose kaip etnografiniame kaime rengiamos Užgavėnės, šventės pabaiga vyksta Alfonso Šimkevičiaus namuose. Linksmuolis šokdina persirengėles. Nepasakysi, kad jam jau 83 metai.
Iš vieno kaimo devyni naujokai
Alfonsas Šimkevičius mena, jog jo jaunystėje Bulavėnai buvo gyvas kaimas. Kaimelio pradinėje mokykloje mokėsi apie 40 mokinių ir jų vis daugėjo. Buvo svarstoma, ar neįkurti septynmetę mokyklą.
„Kai ėjau į armiją, vien iš Bulavėnų buvome devyni naujokai, – prisimena ponas Alfonsas. – Tuomet nė nepagalvojome, jog ateis toks laikas, kai Bulavėnuose nebus net parduotuvės. Antradieniais atvažiuoja autoparduotuvė iš Raseinių. Bet šiandien antradienis, o parduotuvės nebuvo. Man tai nieko. Pavalgysiu sūrio. Turiu suspaudęs. Vis dar laikau karvę. Duoda po trisdešimt litrų pieno. Apsirūpinu pats ir kaimynams atlieka. Kol sveikata leidžia, turiu užsiėmimą. O kitiems senukams – blogai. Neatvažiavo parduotuvė – ir sėdėk be duonos.“
83 metų Alfonsas dar pajėgtų laikyti ir daugiau gyvulių. Augindavo telyčaites ir buliukus. Bet kai pavasarį už karvę ir buliuką tegavo tik 190 eurų, nusprendė, jog iš principo nedirbs tik tam, kad kas nors jį apmulkintų. „Kam tų turtų, svarbu, kad pragyventi gali,“ – sako, savo gyvenimo misiją jau atlikęs Bulavėnų senbuvis.
Dvi jo dukros gyvena Kelmėje, kaip ir jų mama pasirinko mokytojos profesijas. Sūnus gyvena Šiluvoje, dirba lauko scenas nuomojančioje bendrovėje.
Anūkai išvažinėję po pasaulį. Viena anūkė dirba dizainere Kinijoje, kita gyvena Londone. Anūkas – karininkas, taip pat keliauja po pasaulį. Pusė anūkų dar likę Lietuvoje. Bet neaišku, kur pasuks ir jų gyvenimo kelias.
Kartais vakarais ponas Alfonsas varto senus albumus, su jau išėjusių giminaičių ir kaimynų nuotraukomis su gyvo šurmulingo Bulavėnų kaimo vaizdais. Prisimena senelio pasakojimą, jog Bulavėnų kaimo pavadinimas kilęs nuo žodžio „bulius“. Esą dvarininkas Valavičius kaimo gyventojams davė po rėžį žemės. Tie įsitaisė bulių ir juos ganydavo savo pievose. Nuo to ir kilo kaimo pavadinimas.
Kartais užmeta akį į tris kryžius, tėvų žemėje pastatytus per karą neišgyvenusiems jų vaikams ir dėkoja Aukščiausiajam, kad jam padovanojo tokį ilgą ir gyvybingą gyvenimą, prigimtinį linksmumą ir optimizmą.
Iš septynių užaugusių brolių ir seserų beliko tik jis pagrandukas Alfonsas ir 96 metų sesuo.
Autorės nuotr.
FOTOGRAFIJA: Prieš fotografuodamasis Alfonsas Šimkevičius nuskynė žiedą ir sudainavo dainą apie baltą jazminą.
VAIDINIMAS: Bulavėniškiai vaidino „Kuprotą oželį“. Alfonsas Šimkevičius sėdi prie stalo dešinėje.
MOKYKLA: Bulavėnų mokykla buvo įsikūrusi privačiame name. Mokinių stygiaus anuomet nejausta.