
Naujausios
Brangstantis vanduo skalaus pinigines
Kelmės rajono savivaldybė parengė projektą dėl geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainų. Daugiabučių namų gyventojams kubinis metras geriamojo vandens brangsta 62 centais, abonentinis mokestis didėja daugiau kaip dvigubai. Kiek mažiau vanduo kainuos privačių namų gyventojams, bet gerokai brangsta jau ir taip nepigus nuotekų tvarkymas.
Savivaldybės specialistai aiškina, jog kainos didinamos tam, kad vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas padengtų tam reikalingas išlaidas. Praėjusiais metais UAB „Kelmės vanduo“ patyrė per šimto tūkstančių eurų nuostolį.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kainos šoka lyg ant mielių
Savivaldybės specialistų parengtą sprendimo projektą dėl kainų posėdyje svarstys rajono Taryba. Ji turėtų panaikinti 2012 metų sprendimą ir patvirtinti naujas vandens bei nuotekų tvarkymo kainas.
Sprendimo projekte kainos pateiktos be PVM. Su PVM mokesčiu jos dar didesnės.
Savivaldybės įmonės UAB „Kelmės vanduo“ buhalterijoje pavyko sužinoti, kiek realiai už paslaugas mokės gyventojai.
Iki šiol daugiabučių gyventojai už vieną kubinį metrą geriamojo vandens ir išleistą tokį pat kiekį nuotekų mokėdavo 2,37 euro. Nauja kaina – 2,99 euro. Taigi, vienas kubinis metras vandens brangsta 62 centais.
Daugiabučių gyventojams daugiau kaip dvigubai didėja ir vadinamasis abonentinis mokestis. Mokėdavo po 90 centų, dabar mokės 2,11 euro. Beje, dar yra ir namo įvado priežiūros mokestis. Jis didėja nuo 5,22 iki 6,32 euro.
Individualių namų savininkai už vandenį mokės kiek mažiau – 2,68 euro, vieno kubinio metro nuotekų tvarkymas jiems brangsta 1,30 euro. Dabar kubinio metro nuotekų ištraukimas kainuos 8,38 euro. Beje, svarstoma, jog nuotekų išvežimo pabrangimą gyventojams kompensuotų savivaldybė.
Ne taip drastiškai kyla komerciniams poreikiams naudojamo vandens kaina. Karštą vandenį ruošiančios įmonės už kubinį metrą vandens ir nuotekų mokės 2,76 euro. Kainos nustatytos trejų metų laikotarpiui.
UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis aiškina, jog tokias kainas nustatė Valstybinė kainų komisija. Pastaruoju metu įmonė pradėjo dirbti nuostolingai, praėjusiais metais patyrė 112 tūkstančių eurų nuostolio. Pakėlus paslaugų kainas, turėtų gauti 100 tūkstančių eurų daugiau pajamų.
Gyventojai praras po kelis procentus savo pajamų
Iš 303 eurų pensijos daugiabutyje gyvenanti kelmiškė Angelė Adomavičienė, išgirdusi apie vandens brangimą, sako: „Jau dabar taupiau kiekvieną vandens lašą, ateity tą lašą reikės dalinti pusiau.“
Nors ir labai taupydama moteris per mėnesį išleidžia pusantro kubo šalto vandens. Vandenį, kuriuo prausiasi, ponia Angelė neišleidžia į kanalizaciją. Pakiša kibiriuką. Vandenį panaudoja tualetui arba plaudama grindis. Iš senos dieninės užuolaidos moteris pasisiuvo koštuvą. Grindų vandenį moteris iškošia, kad mažiau terštų aplinką, tik po to pila į klozetą.
Karšto vandens senjorė išnaudoja nedaug – apie pusę, ar net mažiau kubinio metro. Indams, o kartais ir maudynėms pasišildo šalto vandens. Paskaičiavo, jog taip pigiau, negu pirkti karštą vandenį.
Iki šiol per mėnesį karštas, šaltas vanduo ir abonentinis mokestis A. Adomavičienei atsieidavo apie aštuonis eurus, po pabrangimo už tą patį teks mokėti kiek daugiau kaip dešimt eurų. Pabrangimas atima dar vieną procentą jos kuklių pajamų. Vien vanduo jai atsieina tris procentus pensijos.
„Skurdo riba – 307 eurai, aš gaunu 303, vadinasi gyvenu žemiau skurdo ribos“, – apie savo padėtį kalba senjorė.
Bibliotekininke dirbanti kelmiškė tvirtino, jog dėl vandens pabrangimo ji taip pat praras dar vieną procentą savo pajamų. Jos trijų asmenų šeima per mėnesį sunaudoja 4 – 5 kubus šalto ir du kubus karšto vandens. Išlaidos vandeniui jos šeimai padidės maždaug šešiais eurais.
Dar skaudžiau padidėjusios vandens kainos kirs per daugiavaikų šeimų pinigines. Keturių vaikų mama tvirtino, jog per mėnesį jos šeimai prireikia maždaug dešimties – dvylikos kubų šalto ir bent penkių kubų karšto vandens, nors stengiasi taupyti.
„Kaip betaupytum, vaikai naudojasi tualetu, rytą ir vakarą prausiasi, parbėgę iš kiemo ar mokyklos plaunasi rankas, bent porą kartų per savaitę maudosi. Po kiekvieno valgio krūva indų. Beveik kasdien sukasi skalbyklė, imanti taip pat nemažai vandens“, – pasakojo daugiavaikė moteris.
Jos šeimos išlaidos vandeniui padidės apie penkiolika eurų. Daugiavaikei šeimai tai dideli pinigai.
Kelmėje didžiausias abonentinis mokestis
Šiaulių apskrities rajonų vandens ir nuotekų tvarkymo kainos skiriasi nežymiai.
Šiaulių mieste daugiabučių gyventojams vienas kubinis metras šalto vandens kainuoja 2,42 euro, abonentinis mokestis – 1,09 euro.
Šiaulių rajone ir butų, ir namų gyventojai už kubą vandens ir nuotekų sutvarkymą moka po 3,16 euro, abonentinis mokestis bute 0,99 euro, individualiame name – 1,04 euro.
Radviliškio gyventojai butuose už vandenį moka po 2,65 euro, privačiuose namuose – po 2,41 euro. Abonentinis mokestis bute 1,23 euro, privačiame name – 94 centai.
Akmenėje nuo šių metų sausio patvirtinta vieno kubinio metro vandens ir nuotekų tvarkymo kaina daugiabutyje 2,64 euro, individualiame name – 2,44 euro. Abonentinis mokestis – 1,44 euro.
Pakruojo rajone nuo šių metų liepos patvirtinta 3,61 euro kaina butų ir 3,67 euro – individulių namų gyventojams. Abonentinis mokestis 1,68 euro.
Joniškyje butų gyventojai už kubinį metrą vandens ir nuotekų moka po 3,14 euro, individualių namų gyentojai – po 2,93 euro. Abonentinis mokestis – 1,10 euro.
Taigi, dideliu nedarbu garsėjančiame Kelmės rajone vandens kainos nors ne pačios didžiausios, bet vienos iš didesnių. O abonentinis mokestis, kurį kas mėnesį teks mokėti nežiūrint kiek vandens sunaudota, pats didžiausias regione.
Autorės nuotr.
Kelmiškiai už tai, kad iš čiaupo bėga vanduo, kas mėnesį turės mokėti po 2,11 euro abonentinį mokestį.
UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis sako, jog vandens tiekimo paslaugos įkainius didina tie gyventojai, kurie nesijungia prie centralizuoto vandentiekio ir neperka vandens, nors pro jų namus praeina tinklai. Tokių rajone yra apie keturi šimtai.