Biu­rok­ra­ti­nis ab­sur­das: pa­žy­ma – 7 eu­rai, kom­pen­sa­ci­ja – 4

Biu­rok­ra­ti­nis ab­sur­das: pa­žy­ma – 7 eu­rai, kom­pen­sa­ci­ja – 4

Biu­rok­ra­ti­nis ab­sur­das: pa­žy­ma – 7 eu­rai, kom­pen­sa­ci­ja – 4

Praė­ju­sį ant­ra­die­nį Kel­mės kul­tū­ros cent­re su­reng­tas mies­to, ra­jo­no va­do­vų bei Ta­ry­bos na­rių su­si­ti­ki­mas su gy­ven­to­jais. To­kie su­si­ti­ki­mai vy­ko ir ki­to­se se­niū­ni­jo­se. Gy­ven­to­jai kė­lė van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos, gat­vių ap­švie­ti­mo, bran­gių ban­ko pa­žy­mų ir ki­tas eg­zis­ten­ci­nes pro­ble­mas. O su­ži­no­ję, jog Kel­mė­je Ka­lė­dų eg­lę su­ge­bė­ta pa­puoš­ti už 8 tūks­tan­čius eu­rų, siū­lė skir­ti pre­mi­ją Kel­mės kul­tū­ros cent­ro dai­li­nin­kui And­riui Se­sels­kui.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Se­niū­nas ne­pa­ten­kin­tas ran­go­vais

Kel­mės se­niū­nas Ro­mas At­ko­čai­tis pri­sta­tė praė­ju­siais me­tais Kel­mės mies­te at­lik­tus dar­bus. Baig­tas sta­ty­ti dau­gia­funk­cis spor­to cent­ras. Be­li­ko su­tvar­ky­ti ap­lin­ką ir nu­pirk­ti bal­dus. Mies­te įreng­ti du au­to­bu­sų sto­te­lių pa­vil­jo­nai. Šie­met bus įreng­tas tre­čias.

Įpu­sė­jo Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vės re­konst­ruk­ci­ja. Ta­čiau ran­go­vai „Kau­no ke­liai“ ir Sta­sio Pa­kark­lio įmo­nės, pa­sak se­niū­no, už­ka­ma­vo. Dir­ba ne­tvar­kin­gai. Bor­diū­rus per­dė­lio­jo po ke­lis kar­tus. Su­dė­jo trin­ke­les, bet ša­li­gat­vių ne­nuš­luo­ja. Į skam­bu­čius neat­sa­ko. Vie­nin­te­lis ran­go­vų pri­va­lu­mas, jog ge­ra­no­riš­kai su­ti­ko tai­sy­ti pro­jek­tuo­to­jų klai­das.

R. At­ko­čai­tis gy­ven­to­jus su­pa­žin­di­no ir su šiais me­tais lau­kian­čiais dar­bais. Bus nu­ties­ti ša­li­gat­viai Dva­ro ir Pie­vų gat­vė­se, įreng­tas ap­švie­ti­mas Re­mon­ti­nin­kų gat­vė­je. Dva­ro ir Pu­šy­no gat­vė­se bus įreng­ta lie­taus ka­na­li­za­ci­ja.

Nei gat­vės, nei ke­lio

Mies­to pa­kraš­ty­je gy­ve­nan­ti mo­te­ris skun­dė­si, jog ato­kio­je jos gat­ve­lė­je ne­to­li Vil­bė­no upe­lio, yra ke­lios so­dy­bos. Anks­čiau gy­ven­to­jai į mies­tą ei­da­vo V.Put­vins­kio gat­ve ar­ba ta­ke­liu pa­lei upe­lį. Da­bar pa­si­dar­ba­vo be­brai, įta­kos tu­rė­jo ir gau­sūs lie­tūs – ta­ke­lis ap­sem­tas. V.Put­vins­kio gat­vė – pur­vy­nas. Jei no­ri pa­tek­ti į mies­tą, tu­ri ap­siau­ti il­gus gu­mi­nius ba­tus. Ki­taip neišb­ri­si. Anks­čiau į mies­tą gy­ven­to­jai dar ga­lė­da­vo pa­tek­ti pro ka­pi­nes. Da­bar vyks­ta sta­ty­bos – ir ši­tas ke­liu­kas už­tver­tas.

„67 me­tus gy­ve­nu to­je vie­to­je. Dar nie­kuo­met ne­bu­vo to­kios si­tua­ci­jos, – pik­ti­no­si mo­te­ris. – Kai­my­nai – se­ny­vo am­žiaus, kai ku­rie vaikš­to su ra­men­tais. Kaip mums pa­tek­ti į par­duo­tu­ves, li­go­ni­nę?“

Se­niū­nas pa­ža­dė­jo kal­bė­tis su „Šiau­lių re­gio­no ke­lių“ va­do­vais, spręs­ti pro­ble­mą.

Kel­miš­kė Vi­ta­li­ja Ku­čins­kie­nė se­niū­nui pri­mi­nė neį­vyk­dy­tą pa­ža­dą su­tvar­ky­ti neį­ga­lių­jų nu­va­žia­vi­mą.

Ne vi­si mies­tie­čiai tu­ri van­den­tie­kį

Adol­fas Stong­vi­las klau­sė, ka­da Dva­ro ir Nep­rik­lau­so­my­bės gat­vių gy­ven­to­jai tu­rės cent­ra­li­zuo­tą van­den­tie­kį ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lus.

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis jam at­sa­kė, jog pa­reng­tas šių gat­vių van­dent­var­kos pro­jek­tas. Ta­čiau pi­ni­gų jam įgy­ven­din­ti nė­ra. Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šos nuo šiol ski­ria­mos tik kai­mo vie­to­vių van­dent­var­kai.

O Dva­ro gat­vės kvar­ta­lą van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lais teks ap­rū­pin­ti iš sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to. Pro­jek­tą įgy­ven­din­ti teks da­li­mis, nes iš kar­to vi­sam kvar­ta­lui įreng­ti tink­lus, biu­dže­tui bū­tų ne­pa­ke­lia­ma naš­ta. Ki­ta pro­ble­ma – per ma­ži Kel­mės mies­to van­dens va­ly­mo įren­gi­nių pa­jė­gu­mai. Kai pri­si­jungs dau­giau var­to­to­jų, juos rei­kės plės­ti. Tam tiks­lui taip pat rei­kės ras­ti lė­šų biu­dže­te ar­ba kel­ti van­dens kai­ną.

„Ant­ra ver­tus, kai nu­tie­sia­me van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lus, ne vi­si gy­ven­to­jai prie jų jun­gia­si. Per­nai dėl šios prie­žas­ties vos iš­si­su­ko­me nuo san­kci­jų, nes tink­lus tie­sė­me iš Eu­ro­pos pa­ra­mos“, – sa­kė me­ras.

Ge­ri ir ne­ge­ri gy­ven­to­jai

Ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys Kęs­tu­tis Bi­lius ra­jo­no va­do­vams prie­kaiš­ta­vo, jog me­tai iš me­tų ne­ski­ria­ma dė­me­sio mies­to pa­kraš­ty­je įsi­kū­ru­siam va­di­na­mam Či­go­ny­no mik­ro­ra­jo­nui. Gat­vės neas­fal­tuo­tos, ap­švie­ti­mas pra­stas. Ra­my­bės slė­ny­je nau­ja­ku­riai sta­to­si na­mus. O gat­vės – pur­vy­nas, jo­kio ap­švie­ti­mo.

„Juk ši­tie gy­ven­to­jai taip pat yra kel­miš­kiai. Į ra­jo­no biu­dže­tą mo­ka mo­kes­čius. Kai kur gat­ve­lė­se tik trys na­mai, bet ten nu­tie­sia­mas as­fal­tas. O čia iš­ti­sas kvar­ta­las pa­lik­tas sa­viei­gai. Gal gy­ven­to­jai skirs­to­mi į ge­rus ir ne­ge­rus?“ – klau­sė K. Bi­lius.

Jis ste­bė­jo­si, ko­dėl nuo­ša­les­nė­se gat­vė­se ne­pa­nau­do­tos trin­ke­lės, se­no­jo as­fal­to lie­ka­nos, bor­dū­rai ir ki­tos me­džia­gos, ku­rios li­ko prieš re­konst­ruk­ci­ją išar­džius Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vę.

Ban­ko pa­žy­mos – sep­ty­ni eu­rai

Kel­miš­kė Ber­na­de­ta Šče­po­na­vi­čie­nė klau­sė, ko­dėl iš pen­si­nin­kų, no­rin­čių gau­ti kom­pen­sa­ci­jas už šil­dy­mą ir karš­tą van­de­nį, taip daž­nai, kas trys mė­ne­siai, rei­ka­lau­ja­ma pa­žy­mų iš ban­ko. „Pa­žy­ma kai­nuo­ja sep­ty­ni eu­rai, o kom­pen­sa­ci­jos gau­nu ke­tu­ris eu­rus, – sa­kė mo­te­ris. – Kur lo­gi­ka? Ki­tuo­se ra­jo­nuo­se už­ten­ka pa­žy­mą nu­neš­ti du kar­tus per me­tus.“

Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Jo­lan­ta Dau­si­nie­nė paaiš­ki­no, jog to­kią tvar­ką nu­sta­tė So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja. Ji pa­siū­lė nau­do­tis elekt­ro­ni­ne ban­ki­nin­kys­te ir pa­žy­mą at­si­spau­din­ti pa­tiems. Tuo­met ne­rei­kės mo­kė­ti ban­kui.

At­sa­ky­mas dar la­biau pa­pik­ti­no B. Šče­po­na­vi­čie­nę: „Ką Jūs siū­lo­te? Aš­tuo­nias­de­šim­ties me­tų žmo­gui dar nau­do­tis elekt­ro­ni­ne ban­ki­nin­kys­te?“

Ra­jo­no me­ras V. And­ru­lis pa­ža­dė­jo pa­gal­vo­ti, kaip iš­spręs­ti šią pro­ble­mą – gal iš tie­sų pa­žy­mų rei­ka­lau­ti tik po­rą kar­tų per me­tus. Juk pen­si­nin­kų pa­ja­mos be­veik ne­si­kei­čia.

Dai­li­nin­kui – pre­mi­ją

Kel­miš­kis Alek­sand­ras Gaid­jur­gis pa­si­džiau­gė, jog jau daug me­tų iš ei­lės Kel­mės mies­to eg­lu­tė vie­na iš gra­žiau­sių tarp ma­žų­jų Lie­tu­vos mies­te­lių. Šie­met jį taip pat nu­ste­bi­no ori­gi­na­lus su­ma­ny­mas pa­puoš­ti eg­lu­tę an­ge­lais. To­dėl pa­klau­sė, kiek kai­na­vo šis Ka­lė­dų ste­buk­las.

Su­ži­no­jęs, jog eg­lės pa­puo­ši­mas kai­na­vo tik apie aš­tuo­nis tūks­tan­čius ir tai yra Kel­mės kul­tū­ros cent­ro dai­li­nin­ko And­riaus Se­sels­ko nu­opel­nas, A. Gaid­jur­gis pa­siū­lė dai­li­nin­kui pa­skir­ti pre­mi­ją.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mės se­niū­nas Ro­mas At­ko­čai­tis ap­gai­les­ta­vo, jog ne vi­si dar­bai ei­na taip sklan­džiai kaip ti­kė­ta­si.

Prieš ke­le­tą me­tų į su­si­ti­ki­mus su mies­to ir ra­jo­no va­do­vais su­si­rink­da­vo tik po ke­lio­li­ka kel­miš­kių. Šie­met pri­si­rin­ko pil­nas kul­tū­ros cent­ro fo­jė. Žmo­nės da­ro­si ak­ty­ves­ni ir pi­lie­tiš­kes­ni.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė da­ly­va­vo su­si­ti­ki­muo­se su se­niū­ni­jų gy­ven­to­jais ir in­for­ma­vo, jog jie taip pat kė­lė kai ku­rias Kel­mės mies­to pro­ble­mas. Pik­ti­no­si pa­keis­tu švie­so­fo­ru ir mo­kes­čiu už tua­le­tą.