Bibliotekoje įrengtos naujos erdvės

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Norintieji turėjo progą išmėginti virtualios realybės akinius ir juos užsidėję pasivaikščioti po Jono Avyžiaus galeriją.
Praėjusią savaitę Joniškio Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje oficialiai po remonto duris atvėrė trečiojo aukšto erdvės. Buvusi eilinė pastogė tapo kultūrinių renginių, edukacijų, įvairių kūrybinių užsiėmimų vieta, kurioje kiekvienas ras įdomių priemonių, nukeliančių į 3D, elektrotechnikos, inžinerinį konstruktorių pasaulį. Čia taip pat vyks renginiai, susitikimai, knygų pristatymai.

Tamsi pastogė virto šviesia erdve

Atėjusius į Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos naujų erdvių atidarymą pasitiko bibliotekininkės Dalios Norvaišienės fotografijų paroda „Nuo...iki“, akivaizdžiai iliustruojanti, kaip gerokai laiko nuzulintos, sandėlį primenančios patalpos pastogėje tapo nauja šiuolaikiška, šviesia buveine.

Pagal rangos sutartį nuo praėjusių metų spalio pastogėje buvo įrengtos lengvų konstrukcijų grindys, pertvaros, šildymas, kuris sujungtas su bendra pastato šildymo sistema, pakeisti stoglangiai. Rangovas į mansardinį aukštą atvedė vandentiekį ir nuotekų vamzdyną į sanitarinius mazgus, atliko elektrotechnikos, elektroninių ryšių darbus, įrengė pastato žaibosaugos sistemą. Šiems darbams skirti daugiau kaip 324 tūkstančiai eurų rajono biudžeto lėšų. Darbus atliko UAB „Grebėstas“ (vadovas Jonas Rimdžius).

„Dar 2019-aisiais metais apsilankęs sakiau, kad mūsų bibliotekai netinka XVII amžiaus aplinka. Ir ši erdvė – tai tik nedidelė dalis to, kas per ketverius metus padaryta. Kokia iki 2020 metų buvo šildymo sistema: sovietiniai baisūs įrengimai, šildymas elektra, „suėsdavęs“ didžiulę dalį išgyvenimo lėšų, ženklūs energetiniai praradimai! Dabar naujos technologijos, apskaitos sistemos, kuriomis džiaugiuosi“, – sveikindamas bibliotekos darbuotojus sakė rajono meras Vitalijus Gailius.

Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė priminė istoriją. 1960 metais dabartiniame pastate Vilniaus gatvėje bibliotekai buvo skirti pirmi 105 kvadratiniai metrai. Vėliau prasiplėtė patalpos antrajame aukšte, atiduotas pirmasis aukštas, trečiasis aukštas-mansarda ilgus metus buvo neįveiklintas. 1998 metais parengtas projektas jam įrengti, bet atliktas tik stogo remontas. 2008 metais parengtas investicinis projektas, tačiau vėl tęsėsi ilgas laukimas, kol pagaliau 2020 metais pradėti renovacijos darbai.

Užtenka sodo ir bibliotekos

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos direktorius dr. Bronius Maskuliūnas, sveikindamas joniškiečius kolegas, prisiminė, kad kai pats buvo studentas Povilo Višinskio bibliotekos skaitykloje trūkdavo vietos, o dabar visi skaito kur nori ir kaip nori – savo įrengimuose, atsisiuntę knygas, namuose ant sofos ar važiuodami automobiliu ir klausydami garsinių leidinių. Tėvų vedamas vaikas ateina į biblioteką, skaito, tačiau tik iki paauglystės, o paskui jie visi kažkur prapuola, paprastai iki to laiko, kada jau grįžta su savo atžalomis. Tad bibliotekoms būtinos naujovės, patrauklumas.

Svečias dovanų naujai erdvei atvežė stalo žaidimų, tarp kurių, kaip pats sakė – „Populistas“, labai tinkamas politikams, tad gal ir meras sužais.

Bibliotekos kolektyvą sveikino partneriai, bičiuliai, kaimynai, Savivaldybės, įvairių įstaigų, statybos įmonės atstovai. Saksofono muzikos garsais džugino Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokinys Jovydas Vilčiauskas (mokytojas Eimantas Aušbikavičius).

Naujausios technologijos ir galimybės

Funkcionalioje, novatoriškoje erdvėje atsiveria naujos galimybės, kurios jau panaudojamos. Bibliotekos veiklas pristačiusi Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Gita Vilčiauskienė pasakojo, kad vos statybininkams atidavus eksploatuoti patalpas, jose jau vyko susitikimas su vaikų rašytojais, neformaliojo švietimo užsiėmimai. Biblioteka turi daug naujos programavimo, skaitmeninimo, inžinerinės, virtualios realybės, elektrotechnikos įrangos. Čia galima skaitmeninti nuotraukas ir negatyvus (juostinės analoginės fotografijos), filmuoti ir kurti tinklaraštį, naudotis grafine planšete, mokytis lego programavimo, konstruoti, stebint, kaip veikia optika, hidraulika, kurti ir atsispausdinti 3D modelius. Beje, biblioteka 3D įrangą puikiai panaudojo jau per pandemiją, kada spausdino veido skydelius.

Norintieji tą pačią naujos erdvės pristatymo dieną buvo kviečiami išmėginti virtualios realybės akinius ir juos užsidėjus pasivaikščioti po Jono Avyžiaus galeriją, pasiimti dovanų po 3D įranga atspausdintą knygų skirtuką ar laikiklį.