Biblioteka prisijaukina vaikus

Biblioteka prisijaukina vaikus

Bib­lio­te­ka pri­si­jau­ki­na vai­kus

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je il­giau­siai dir­ba Vai­kų li­te­ra­tū­ros sky­riaus spe­cia­lis­tė Au­re­li­ja Ge­ruls­kie­nė – be­veik ke­tu­ris de­šimt­me­čius.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ieš­ko­da­mi kom­piu­te­rių su­ran­da kny­gą

Ar per tiek lai­ko pa­si­kei­tė skai­ty­to­jų po­rei­kiai – taip pra­dė­jo­me po­kal­bį su bib­lio­te­ki­nin­ke.

„Kaip se­niau kny­gas skai­tė vai­kai ir kaip skai­to da­bar­ti­nė to­kio pat am­žiaus kar­ta – be­maž tiek pat“, – pa­ly­gi­na A. Ge­ruls­kie­nė.

Vis dėl­to ne be bib­lio­te­kos dar­buo­to­jų pa­stan­gų. Ypač šiais lai­kais, kai pir­me­ny­bė tei­kia­ma kom­piu­te­riams. Nau­do­tis jais ir­gi siū­lo­ma bib­lio­te­ko­je.

„Daug vai­kų pir­mą kar­tą atei­na į bib­lio­te­ką vien dėl kom­piu­te­rių, – sako A. Ge­ruls­kie­nė. – Bet kai su to­kiais vai­kais šne­kie­si, jais do­mie­si – pa­da­ro­me ir kny­gų skai­ty­to­jais. Ga­li­ma pri­si­jau­kin­ti be­maž vi­sus gat­vės vai­kus“.

To­kius bib­lio­te­ki­nin­kės at­pa­žįs­ta pa­gal el­ge­sį. Lyg įbė­ga į pa­tal­pas bū­re­liu, ap­si­pe­šio­ję, šur­mu­liuo­jan­tys. Elg­se­na be­si­mai­nan­ti – nuo blaš­ky­mo­si dras­ky­mo­si iki pa­si­me­ti­mo ar iš­gąs­čio. La­bai no­rė­tų pri­sės­ti prie kom­piu­te­rių, ku­rių na­muo­se ne­tu­ri. Ki­to­kių pa­siū­ly­mų ne­prii­ma. O bib­lio­te­ki­nin­kės pir­miau­sia ban­do su­pras­ti – ar sun­kiai se­ka­si skai­ty­ti, ar to ne­pra­tę. Ten­ka ir pa­si­pyk­ti. Kol at­si­ran­da pa­si­ti­kė­ji­mas. Kol ap­si­spren­džia­ma į na­mus iš­si­neš­ti kny­gą. Pas­kui atei­ti pa­si­keis­ti į ki­tą.

„Ga­lop to­kie vai­kai bib­lio­te­kos ren­gi­niuo­se prieš sa­lę ir ei­lė­raš­čius dek­la­muo­ja“, – re­zul­ta­tais gė­ri­si bib­lio­te­ki­nin­kė.

Daug vai­kų į bib­lio­te­ka at­ve­da tė­vai ar se­ne­liai. Su tiks­lu – ieš­ko kny­gų, rei­ka­lin­gų per­skai­ty­ti pa­mo­koms.

Vie­nus ma­žuo­sius vos ne prie­var­ta at­ve­da suau­gu­sie­ji. Ki­tų rei­kia pri­pra­šy­ti, kai dro­ves­nės at­ža­los ne­drįs­ta pa­čios ei­ti į bib­lio­te­ką.

Nuo ma­žens iš­li­ko ver­ty­bė­mis

Pa­čiai A. Ge­ruls­kie­nei ir­gi nuo ma­žų die­nų kny­gos ta­po ver­ty­bė­mis.

Už­tat kaip šven­to­vė at­ro­dė gim­to­jo Ra­mu­čių kai­mo bib­lio­te­ka, ku­ri 1977 me­tais ta­po pir­mo­ji dar­bo vieta. Tuo­met Nau­jo­sios Ak­me­nės 3-io­sios vi­du­ri­nės mo­kyk­los abi­tu­rien­tė nea­ki­vaiz­džiai pra­dė­jo ir mo­ky­tis bib­lio­te­ki­nin­kės spe­cia­ly­bės kul­tū­ros mo­kyk­lo­je.

Po po­ros me­tų per­kel­ta į Nau­jo­sios Ak­me­nės bib­lio­te­kos vai­kų sky­rių. Įreng­tą dvie­jų kam­ba­rė­lių bu­te ir pri­kimš­tą kny­gų.

„Sun­ku bu­vo pa­si­su­kio­ti, bet man ir to­kia bib­lio­te­ka bu­vo di­džiau­sia, gra­žiau­sia, ge­riau­sia“, – gė­ri­si A. Ge­ruls­kie­nė.

Ge­rais lai­kais, kai Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je au­go daug vai­kų, skai­čiuo­ta per 2 tūks­tan­čius skai­ty­to­jų. Da­bar be­li­kę šiek tiek dau­giau kaip treč­da­lis.

Tiek jų sa­vo­tiš­kai at­si­ve­dė bib­lio­te­ki­nin­kės į erd­ves­nes ir mo­der­nes­nes pa­tal­pas nau­ja­me bib­lio­te­kos pa­sta­te. Su se­no­jo­je bib­lio­te­ko­je su­kur­to­mis tra­di­ci­jo­mis – įvai­rios veik­los bū­re­liais. Ži­no­ma ir lė­lių teat­ru, ku­ris spek­tak­lius ro­dy­da­vo ir už ra­jo­no ri­bų.

Veik­lą itin plė­to­jo anks­tes­nė vai­kų bib­lio­te­kos va­do­vė Onu­tė Ja­nio­nie­nė. Jos pa­stan­go­mis įreng­ta ir žais­lo­te­ka, vie­na pir­mų­jų tarp Lie­tu­vos bib­lio­te­kų. Kai iš Vo­kie­ti­jos ten gy­ve­nan­tis bib­lio­te­ki­nin­kės bro­lis Sta­sys Čir­pus pri­ve­žė dau­gy­bę lė­lių ma­žes­nie­siems, o paaug­liams – sta­lo žai­di­mų.

Apie gra­žiau­sias kny­gas

Su bib­lio­te­ki­nin­ke mo­de­liuo­ja­me si­tua­ci­ją: atei­na de­šimt­me­tis vai­kas ir pra­šo duo­ti pa­skai­ty­ti pa­čią gra­žiau­sią kny­gą.

„Pra­dė­tu­me kal­bė­tis, apie ką no­ri skai­ty­ti, – sa­ko A. Ge­ruls­kie­nė. – Ei­tu­me prie len­ty­nų ir rink­tu­me. Iš dau­gy­bės tiek gra­žių“.

Jei­gu vai­kas lik­tų at­kak­lus – kad pa­ti bib­lio­te­ki­nin­kė iš­rink­tų gra­žiau­sią kny­gą, ji at­neš­tų „Ma­žy­lis ir Karl­so­nas, ku­ris gy­ve­na ant sto­go“. Jei jos ne­ras­tų, tuo­met – „Pe­pė Il­ga­ko­ji­nė“. Gal­būt „Emi­lis ir jo drau­gai“, „Juo­da­sis gra­žuo­lis“, „Ron­ja plė­ši­ko duk­tė“.

Ka­dan­gi daug vai­kų skai­to šias kny­gas, kiek­vie­nos iš jų bib­lio­te­ka tu­ri po tris – pen­kis eg­zemp­lio­rius. Nu­čiu­pi­nė­tus, tad ir pa­šiu­ru­sius. Pa­kei­čia­ma, kai pa­si­ro­do vis nau­jų lei­di­mų.

Kas­met gau­na­ma apie tūks­tan­tis kny­gų nau­jų eg­zemp­lio­rių, iš vi­so siū­lo­ma skai­ty­to­jams 18 tūks­tan­čių.

Bib­lio­te­ki­nin­kė ir­gi ra­šo. Au­to­ri­nes ei­les skai­to ren­gi­niuo­se, spaus­di­na lei­di­niuo­se.

Kny­gos nė­ra iš­lei­du­si. Vie­nin­te­lė prie­žas­tis – bib­lio­te­ki­nin­kės at­ly­gi­ni­mo ne­pa­kan­ka.

Au­to­riaus nuo­tr.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos Vai­kų li­te­ra­tū­ros sky­riaus spe­cia­lis­tė Au­re­li­ja Ge­ruls­kie­nė (kai­rė­je): „Man įdo­miau­sia vie­ta pa­sau­ly­je – bib­lio­te­ka, ku­rios kny­gas skai­ty­da­mas ga­li dau­gy­bę da­ly­kų at­ras­ti, pa­gy­ven­ti įvai­riuo­se gy­ve­ni­muo­se, pa­kla­jo­ti fan­ta­zi­jų pa­sau­ly­je“.