Bendruomenės nariai mokosi amato

Bendruomenės nariai mokosi amato

Bend­ruo­me­nės na­riai mo­ko­si ama­to

Vie­nos gar­siau­sių ša­ly­je Bud­rai­čių kai­mo bend­ruo­me­nės na­riai, įkū­rę eko­lo­giš­kų dar­žo­vių per­dir­bi­mo mik­roį­mo­nę, tri­jų kar­tų na­mus, jo­je su­neš­ti­nę bib­lio­te­ką, o šiuo me­tu ren­gian­tys ir bend­ruo­me­nės ren­gi­nių sa­lę, nuo­la­tos mo­ko­si ir ama­tų.

Ve­ly­kai­čių mar­gi­ni­mo, Vė­li­nių, Ka­lė­dų puokš­čių, de­ku­pa­žo tech­ni­kos ir ki­tų da­ly­kų bend­ruo­me­nės na­rius mo­ko bend­ruo­me­nės ta­ry­bos pir­mi­nin­kė Zo­fi­ja Le­be­de­va.

Bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Sil­va Mi­ne­vi­čie­nė iš­mo­ko lip­dy­ti iš mo­lio in­dus ir su­ve­ny­rus. Da­bar no­ri šio ama­to iš­mo­ky­ti ir ki­tus bend­ruo­me­nės na­rius, gal­būt su­kur­ti ir dar­bo vie­tą.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Pa­si­nau­do­jo ke­ra­mi­ko ži­nio­mis

Min­tis mo­ky­tis žies­ti iš mo­lio Bud­rai­čių bend­ruo­me­nės mo­te­rims ki­lo tuo­met, kai Bud­rai­čiuo­se ap­si­gy­ve­no ke­ra­mi­kas Kas­ty­tis Mi­čiu­lis. Ama­ti­nin­kas tu­ri spe­cia­lią kros­nį, vi­sus dar­bui rei­ka­lin­gus įran­kius.

Ke­ra­mi­ką pa­vy­ko pri­kal­bin­ti da­ly­vau­ti bend­ruo­me­nės veik­lo­je. Tuo­met jos va­do­vės Vir­gi­ni­ja Uman­tie­nė ir Sil­va Mi­ne­vi­čie­nė nu­spren­dė pa­pra­šy­ti mo­li­nu­kų ga­my­bos pa­mo­kų.

Praė­ju­sių me­tų bir­že­lio mė­ne­sį mo­te­rys pra­dė­jo mo­ky­tis lip­dy­ti du­be­nė­lius, puo­de­lius, su­ve­ny­rus. Be­je, pa­mo­kas ke­ra­mi­kas ve­dė ir bend­ruo­me­nės vai­kams.

„Per Li­no šven­tę jau tu­rė­jo­me sa­vų mo­li­nu­kų. Jais ga­lė­jo­me pa­si­puoš­ti bend­ruo­me­nės sto­vyk­la­vie­tę, – pa­sa­ko­jo S. Mi­ne­vi­čie­nė. – Dar­be­lius eks­po­na­vo­me ir nau­ja­me­ti­nė­je mu­gė­je Ty­tu­vė­nuo­se. Da­ly­va­vo­me ke­ra­mi­kos ama­to mo­ky­muo­se Kel­mės kul­tū­ros cent­ro ama­tų cent­re vy­ku­siuo­se kur­suo­se.“

Tech­no­lo­gi­ja – ne­su­dė­tin­ga, bet ne­pi­gi

S. Mi­ne­vi­čie­nė pa­sa­ko­ja, jog mo­li­nu­kų lip­dy­mo tech­no­lo­gi­ja nė­ra su­dė­tin­ga. Tik me­džia­gos kai­nuo­ja ne­pi­giai. O bran­giau­siai – žie­di­mo kros­nis, ku­rios bend­ruo­me­nė ne­tu­ri. To­dėl vi­suo­met sa­vo mo­li­nu­kų žies­ti pra­šo­si į ke­ra­mi­ko Kas­ty­čio Mi­čiu­lio na­mus.

„Du­be­nė­liui rei­kia gniu­žu­lė­lio mo­lio, – pa­sa­ko­ja S. Mi­ne­vi­čie­nė. – Jo per­ka­me 25 ki­log­ra­mų pa­kuo­tę, ku­ri kai­nuo­ja apie 7 eu­rus. Iš to­kio kie­kio mo­lio ga­li­ma nu­lip­dy­ti ne­ma­žai dir­bi­nių. Ži­no­ma, jei­gu jie nė­ra la­bai di­de­li. „

Du­be­nė­lius, puo­de­lius ir ki­tus mo­li­nu­kus bend­ruo­me­nės mo­te­rys nu­lip­do ran­ko­mis. To­dėl kiek­vie­nas dar­be­lis vis ki­toks, ly­giai to­kio pat ir ieš­ko­da­mas ne­su­ras­tum.

Nu­lip­dy­tus mo­li­nu­kus at­sar­giai su­de­da į len­ty­nas, kad iš­sau­sė­tų. Jie džiūs­ta maž­daug po­rą sa­vai­čių. Pa­si­tai­ko, jog kai ku­rie ir su­sky­la. Ten­ka iš­mes­ti. Mo­lio ant­rą­kart jau ne­be­ga­li­ma pa­nau­do­ti.

Iš­džiū­vu­sius ir svei­kus mo­li­nu­kus mo­te­rys ne­ša­si pas ke­ra­mi­ką ir žie­džia jo kros­ny­je, tol, kol kros­nies tem­pa­ra­tū­ra pa­ky­la iki 700 laips­nių karš­čio. Pro­ce­sas trun­ka apie 2 – 3 va­lan­das.

Tuo­met sa­vo dar­be­lius par­si­ne­ša į bend­ruo­me­nės na­mus. Čia juos gla­zū­ruo­ja.

„Gla­zū­ra – bran­giau­sias da­ly­kas, – pa­sa­ko­ja S. Mi­ne­vi­čie­nė. – Jos lit­ras kai­nuo­ja kai­nuo­ja 7 – 8 eu­rus. Ta­čiau tau­piai nau­do­jant lit­ro už­ten­ka dau­ge­liui dar­be­lių.“

Sva­jo­ja nu­si­pirk­ti kros­nį

Šiuo me­tu Bud­rai­čių bend­ruo­me­nė ren­gia pro­jek­tą. Gal­būt gaus lė­šų nu­si­pirk­ti mo­lio žie­di­mo kros­nį. Ji kai­nuo­ja ne­pi­giai – apie 3000 eu­rų. Ta­čiau iš­mok­ti kur­ti mo­li­nu­kus no­rė­tų dau­giau Bud­rai­čų kai­mo gy­ven­to­jų.

Gal­būt ša­lia eko­lo­giš­kų dar­žo­vių per­dir­bi­mo įmo­nės ga­lė­tų at­si­ras­ti ki­ta veik­la – žie­di­mo iš mo­lio ce­che­lis. Bend­ruo­me­nė ga­lė­tų ga­min­ti ori­gi­na­lius pro­gi­nius ar­ba su­ve­ny­ri­nius in­dus, me­da­lius ir ki­to­kius da­ly­kus ir ieš­ko­ti rin­kų juos par­duo­ti.

„Gal­būt pa­vyk­tų su­kur­ti ir dar­bo vie­tų,“ – vi­lia­si bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė S. Mi­ne­vi­čie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

AK­TY­VU­MAS: Bud­rai­čių kai­mo bend­ruo­me­nės mik­roį­mo­nė­je dir­ban­ti ir bend­ruo­me­nei va­do­vau­jan­ti Sil­va Mi­ne­vi­čie­nė tu­ri pla­nų mik­roį­mo­nės veik­lą pa­pil­dy­ti mo­li­nu­kų ga­my­ba.

MO­LI­NU­KAI: Sil­va Mi­ne­vi­čie­nė jau spė­jo pa­ga­min­ti ne vie­ną ori­gi­na­lų mo­li­nu­ką.