Bendruomenėms siūlomos naujos veiklos

Bendruomenėms siūlomos naujos veiklos

Bend­ruo­me­nėms siū­lo­mos nau­jos veik­los

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bė­je vy­ku­sia­me ra­jo­no bend­ruo­me­nių ir ki­tų ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vų su­si­rin­ki­me vi­suo­me­ni­nin­kams siū­ly­ta tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais, už­siim­ti vers­lais, ra­šy­ti pro­jek­tus ir ki­ta veik­la.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Bu­din­čių glo­bė­jų eta­tai – neu­žim­ti

Vi­suo­me­ni­nin­kų su­si­rin­ki­me dau­giau­sia dė­me­sio skir­ta vai­kų glo­bos nau­jo­vėms.

Lin­ku­vos so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­re yra įsteig­ti trys bu­din­čių glo­bė­jų eta­tai. Į juos pre­ten­duo­ti kvie­čia­mi as­me­nys ar šei­mos, bai­gę mo­ky­mus pa­gal glo­bė­jų (įtė­vių) ruo­ši­mo pro­gra­mą ir tu­rin­tys tin­ka­mas są­ly­gas na­muo­se bet ku­riuo pa­ros me­tu priim­ti iki tri­jų vai­kų.

Bu­din­tiems glo­bė­jams nu­ma­ty­tas nuo­la­ti­nis at­ly­gi­ni­mas bei mo­ka­mi vai­ko pi­ni­gai tuo lai­ku, ka­da na­muo­se gy­vens glo­bo­ti­niai.

Pak­ruo­jo vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Kos­ku­tė-Pe­sec­kė in­for­ma­vo, kad be­si­do­min­čių iki tol ne­bu­vu­sio­mis so­cia­li­nio dar­bo vie­to­mis yra, ta­čiau kol kas vis­kas bai­gia­si in­for­ma­ci­niais po­kal­biais.

„Ga­li bū­ti, kad žmo­nės ne­si­ryž­ta tap­ti bu­din­čiais glo­bė­jais, ži­no­da­mi, jog vai­kai pas juos gy­vens neil­gai, glo­bo­ti­niai nuo­lat kei­sis – kad tai yra dar­bas. To­kia kai­ta – emo­ciš­kai svar­bus da­ly­kas, nes prie glo­bo­ti­nių pri­si­ri­šan­tys žmo­nės ne vi­sa­da ga­li su­si­tai­ky­ti su fak­tu, kad šie vai­kai na­muo­se neil­gam (nuo ke­lių die­nų iki vie­ne­rių me­tų). Ne­bent žmo­nės vė­liau tap­tų nuo­la­ti­niais jų glo­bė­jais“, – sa­kė E. Kos­ku­tė-Pe­sec­kė.

Ve­dė­jos tei­gi­mu, bu­din­čių glo­bė­jų po­rei­kis – la­bai ak­tua­lus. Ri­zi­kos šei­mų, iš ku­rių ga­li tek­ti bet ku­riuo pa­ros me­tu paim­ti vai­kus, ra­jo­ne gy­ve­na de­šim­tys.

E. Kos­ku­tė-Pe­sec­kė ra­jo­no bend­ruo­me­nių bei ne­vy­riau­sy­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vų su­si­rin­ki­me in­for­ma­vo, jog svars­to­ma, ar ne­teks iš aso­cia­lių šei­mų paim­ti še­šių vai­kų.

Po ke­lių die­nų ma­žy­liai jau iš­ke­lia­vo pas nuo­la­ti­nius glo­bė­jus.

„Skir­tin­gai nei bu­din­čių­jų, nuo­la­ti­nių glo­bė­jų mū­sų ra­jo­ne at­si­ran­da. Vi­suo­me­nės po­žiū­ris į vai­kų glo­bą da­ro­si pa­lan­kes­nis. Kas­met glo­bė­jų ar įtė­vių mo­ky­mus bai­gia po ke­lio­li­ka žmo­nių. Ži­no­me ir šei­mų, ku­rios, anks­tes­niems glo­bo­ti­niams užau­gus ir išė­jus gy­ven­ti sa­va­ran­kiš­kai, su­tei­kia na­mus ki­tiems. Nuo­la­ti­nė vai­kų glo­ba taip pat yra ska­ti­na­ma“, – sa­kė sky­riaus ve­dė­ja.

Per­nai glo­ba skir­ta ke­tu­rio­li­kai vai­kų, paim­tų iš ra­jo­no ri­zi­kos šei­mų. Da­lis jų ap­si­gy­ve­no glo­bė­jų šei­mo­se, da­lis – vai­kų glo­bos na­muo­se.

Pak­ruo­jo ra­jo­ne vei­kia dvi to­kios įstai­gos – Lin­ku­vo­je įsi­kū­ręs sa­ma­rie­čių „Na­mi­nu­kas“ ir Pa­mū­šio pa­ra­pi­niai vai­kų glo­bos na­mai. Juo­se šiuo me­tu gy­ve­na dvi­de­šimt du vai­kai.

Nau­jos glo­bos sis­te­mos pra­džia

Bu­din­tys vai­kų glo­bė­jai – da­lis pra­dė­tos kur­ti so­cia­li­nių pa­slau­gų sis­te­mos, skir­tos, kad vai­kai, neį­ga­lūs as­me­nys ir jų šei­mos gau­tų rei­kia­mas pa­slau­gas ir pa­gal­bą bend­ruo­me­nė­se.

Bū­si­mą­ją sis­te­mą pri­sta­čiu­si pro­jek­to „Tva­raus pe­rė­ji­mo nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų sis­te­mos są­ly­gų su­kū­ri­mas Lie­tu­vo­je“ Šiau­lių re­gio­no per­tvar­kos pro­ce­sų eks­per­tė Eg­lė Jur­ku­tė iki šiol vei­kian­čią ins­ti­tu­ci­nę glo­bą ver­ti­no kaip ža­lin­gą, pa­žei­džian­čią žmo­gaus tei­ses.

Eks­per­tė in­for­ma­vo, kad dar už­per­nai bu­vo pa­si­ra­šy­ti do­ku­men­tai dėl są­ly­gų su­kū­ri­mo šei­my­ni­nei ir bend­ruo­me­ni­nei vai­kų glo­bai. Ke­ti­na­ma įdieg­ti nau­ją glo­bos rū­šį – pa­ly­di­mą­ją glo­bą, ku­ria bū­tų pa­de­da­ma pil­na­me­tys­tės su­lau­ku­siems glo­bo­tiems vai­kams įsi­tvir­tin­ti gy­ve­ni­me.

E. Jur­ku­tės tei­gi­mu, į kei­čia­mą vai­kų glo­bos sis­te­mą svar­bu įtrauk­ti vi­suo­me­nę, ne­vy­riau­sy­bi­nes or­ga­ni­za­ci­jas bei as­me­nis, ga­lin­čius už­siim­ti to­kia veik­la. Nes pro­jek­to vyk­dy­mo ter­mi­nai konk­re­tūs – per tris mė­ne­sius rei­kia su­ras­ti bu­din­čiuo­sius so­cia­li­nius glo­bė­jus. Ši veik­la tu­rė­tų tap­ti pres­ti­ži­nė, glo­bė­jams de­rė­tų mo­kė­ti so­li­džią al­gą – apie tūks­tan­tį eu­rų.

Prie pro­jek­to vyk­dy­mo rei­kės pri­si­dė­ti ir vie­tos sa­vi­val­dy­bėms.

No­rin­čių dirb­ti bu­din­čiais so­cia­li­niais glo­bė­jais ieš­ko ne tik Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus dar­buo­to­jai. Nau­jo­sios dar­bo vie­tos, rei­ka­la­vi­mai po­ten­cia­liems pre­ten­den­tams pri­sta­to­mi įvai­riuo­se su­si­rin­ki­muo­se, ra­jo­no va­do­vų su­si­ti­ki­muo­se su vi­suo­me­ne.

Bend­ruo­me­nės kvie­čia­mos už­si­dirb­ti

UAB „Pak­ruo­jo par­kai“ va­do­vas Gied­rius Klim­ke­vi­čius su­si­rin­ki­mo da­ly­vius kvie­tė pri­si­dė­ti prie įmo­nės siū­lo­mų pra­mo­gų tu­ris­tams ir už­si­dirb­ti.

G. Klim­ke­vi­čiaus tei­gi­mu, per me­tus Pak­ruo­jo dva­re ap­si­lan­ko apie 75 tūks­tan­čius žmo­nių. Ke­liau­to­jai ieš­ko ir pra­mo­gų, ir su­ve­ny­rų. To­dėl pa­slau­gas jiems ga­lė­tų siū­ly­ti be­veik vi­si kū­ry­bin­gi vi­suo­me­ni­nin­kai: pre­kiau­ti pa­čių pin­tais, megz­tais ar ki­taip su­kur­tais ga­mi­niais, net ro­dy­ti sa­vi­veik­los ko­lek­ty­vų pro­gra­mas.

G. Klim­ke­vi­čių ypač do­mi­no na­mi­nės duo­nos ke­pė­jai – šis pro­duk­tas tu­rė­tų pa­klau­są. „Pak­ruo­jo par­kų“ va­do­vas už­si­mi­nė, kad iš bend­ruo­me­nių at­si­ra­dus ke­pė­jams, pa­sta­ty­tų ir duon­ke­pę.

Už­si­mez­gus dis­ku­si­jai, Mi­ko­liš­kio bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Jo­nas Ja­nu­lis pri­si­mi­nė – prieš ku­rį lai­ką bend­ruo­me­nės na­riai bu­vo su­ma­nę pre­kiau­ti pa­čių da­ry­tais kol­dū­nais, bet sua­be­jo­jo, kad neį­vyk­dys griež­tų to­kiai veik­lai ke­lia­mų hi­gie­nos rei­ka­la­vi­mų. Tad kaip ati­tik­ti tuos rei­ka­la­vi­mus, svars­tant ga­li­my­bes im­tis vers­lo dva­re, ar jais pa­si­rū­pins „Pak­ruo­jo par­kai“?

Žei­me­ly­je vei­kian­čio „Svei­ko pul­so“ klu­bo va­do­vo Kęs­tu­čio Va­len­ti­na­vi­čiaus nuo­mo­ne, nė­ra Mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos spe­cia­lis­tai „blo­gie­čiai“ – ne­sku­ba baus­ti, o pa­ta­ria, kaip tin­ka­mai su­si­tvar­ky­ti.

Guos­ta­ga­lio bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Vir­gi­ni­ja Jo­cie­nė sa­kė, kad no­rint teik­ti mais­to ga­my­bos pa­slau­gą, for­ma­lu­mus at­lik­ti bū­ti­na. Bet jie nė­ra neį­vei­kia­mi en­tu­zias­tams. Guos­ta­ga­lio bend­ruo­me­nė sa­vo na­riams šias pa­slau­gas tei­kia jau ne vie­ne­rius me­tus.

Nau­jos stra­te­gi­jos

Vi­suo­me­ni­nin­kams bu­vo pri­sta­ty­tos vie­tos veik­los gru­pės „Pak­ruo­jo ra­jo­no par­tne­rys­tė“ ir Pak­ruo­jo mies­to vie­tos veik­los gru­pės stra­te­gi­jos, nu­ma­to­mi pro­jek­tai,  ne­tru­kus bus pa­kvies­ta teik­ti jiems pa­raiš­kas. Abie­jų gru­pių pla­nuo­se, be ki­tų veik­lų – so­cia­li­nės at­skir­ties ma­ži­ni­mas, pa­slau­gų tei­ki­mas vie­tos gy­ven­to­jams, neak­ty­vių žmo­nių, jau­ni­mo įtrau­ki­mas.

Au­to­rės nuo­tr.

Jo­ną Ja­nu­lį (sto­vi) do­mi­no, ar sa­ni­ta­ri­jos rei­ka­la­vi­mų įvyk­dy­mu rū­pin­sis vers­li­nin­kau­ti bend­ruo­me­nes kvie­čian­ti įmo­nė „Pak­ruo­jo par­kai“, ar for­ma­lu­mus teks tvar­ky­ti pa­tiems.

Nau­ją glo­bos sis­te­mą pri­sta­tė eks­per­tė Eg­lė Jur­ku­tė.

Guos­ta­ga­lio bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kė Vir­gi­ni­ja Jo­cie­nė jau tu­ri pa­tir­ties, kaip teik­ti mais­to ga­my­bos pa­slau­gas.

Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Kos­ku­tė-Pe­sec­kė pa­ste­bi, kad no­rin­tys vai­kus glo­bo­ti žmo­nės pa­si­ren­ka bū­ti nuo­la­ti­niais glo­bė­jais.