Bažnyčioje skamba nauji varpai

Bažnyčioje skamba nauji varpai

Bažnyčioje skamba nauji varpai

Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje tikinčiuosius į pamaldas jau kviečia nauji varpai. Tai – jau treti varpai bažnyčios istorijoje. Tam, kad 950 kilogramų sveriančius tauriojo metalo lydinius ir jų keliamą vibraciją galėtų išlaikyti bažnyčios bokštas, teko jį nugriauti ir atstatyti.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Varpams suteikti vardai

Naujieji bažnyčios varpai buvo išlieti Lenkijoje, gerai žinomoje brolių Kruševskių liejykloje. Varpai yra skirtingo dydžio ir svorio.

Pagal katalikišką tradiciją, bažnyčios varpams buvo suteikti vardai, kuriuos pasiūlė parapijos klebonas monsinjoras Gintas Sakavičius, o patvirtino Šiaulių vyskupijos vyskupas Eugenijus Bartulis.

Didžiausias varpas, sveriantis 500 kilogramų, buvo pavadintas Švč. Mergelės Marijos vardu, antrasis, sveriantis 300 kilogramų, – Gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardu, trečiasis varpas, kurio svoris 150 kilogramų, – Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardu.

Tai – jau treti varpai bažnyčios istorijoje. Pirmasis varpas buvo lietas carinėje Rusijoje, kur kitokios tradicijos, todėl jis vardo neturėjo. Šis varpas per anuomet bažnyčioje kilusį gaisrą sudužo. Jis, kaip bažnytinis paveldas, patarus Kultūros vertybių departamentui, stovi ir yra saugomas bažnyčios teritorijoje.

Antrasis varpas, į Radviliškį atkeliavęs iš Kretingos, taip pat nebuvo įvardintas. Šis medinėje varpinėje tebekabantis geležinis varpas kartkartėmis irgi bus „įdarbintas“ ir skambės.

Teko rekonstruoti ir bažnyčios bokštą

Bažnyčios pateiktais duomenimis, naujųjų varpų projektas kainavo daugiau kaip 300 tūkstančių litų: per 100 tūkstančių – varpų gamyba ir daugiau kaip 200 tūkstančių litų – bažnyčios bokšto rekonstrukcija.

„Bendra suma keitėsi: iš pradžių buvo mažesnė, nes planavome mažiau darbų, vėliau atsirado papildomų. Iš karto nė negalvojome apie bažnyčios bokšto rekonstrukciją, o naujuosius varpus ketinome „apgyvendinti“ medinėje varpinėje. Vėliau paaiškėjo, kad toks variantas neįmanomas. Senosios varpinės konstrukcijos neišlaikytų naujųjų varpų keliamos vibracijos, o jos rekonstruoti negalima, nes medinė varpinė yra kultūros paveldo objektas. Tada rajono architektas patarė varpus kelti į bažnyčios bokštą“, – „Mūsų kraštui“ pasakojo klebonas.

G. Sakavičius džiaugėsi, kad pavyko surinkti aukų iš tikinčiųjų, rajono įmonių, kitų geradarių. Buvo lankomasi ir parapijiečių namuose, prašant paremti idėją.

„Darbai prasidėjo daugiau kaip prieš dvejus metus. Statybų metu besimeldžiantieji į bažnyčią turėdavo eiti per šonines duris, pagrindinės būdavo atveriamos tik švenčių dienomis. Aišku, nepatogumas, bet visi gyvenome geru laukimu, žmonės, ačiū jiems, buvo kantrūs ir supratingi“, – dėkojo klebonas.

Bokšto rekonstrukciją atliko konkursą laimėjusi UAB „Pakruojo arka“. Varpų įtvirtinimo konstrukcijas padarė Radviliškio mašinų gamyklos darbininkai. Iš Lenkijos varpus atgabeno patys gamintojai. Statybininkai kartu su „Prais“ kompanija iš Poznanės juos įkėlė į bokštą. Lenkų specialistai varpus ne tik sumontavo, bet ir suderino įvairias skambinimo programas.

Senuoju varpu skambindavo bažnyčios zakristijonas, kartais ir pats kunigas. Naujųjų varpų programa nustatyta taip, kad varpai skambėtų tam tikru laiku, pavyzdžiui, prieš šv. mišias. Prireikus skambinti kitu laiku, varpai bus įjungiami pulteliu, nes jų veikimo programa yra kompiuterizuota.

Garantinis varpų skambėjimo laikas – 25 metai. Pasak monsinjoro G. Sakavičiaus, po to juos reikės kiek pasukti, ir viskas vėl turėtų būti gerai.

Varpus šventins vyskupas

Pasak klebono, dabar dar reikia atnaujinti bažnyčios duris, apšviesti bokštą, jame įrengti stiklo žaliuzes. Neseniai buvo gautas leidimas iškirsti kai kuriuos menkaverčius medžius, kad naujieji varpai būtų ne tik geriau girdimi, bet ir matomi.

Pastaraisiais metais Radviliškio bažnyčioje atlikta ir kitų darbų – padaryti nauji suolai besimeldžiantiesiems, naujos klausyklos.

Kruševskių liejykloje pagaminti varpai skamba atstatytoje Vilkaviškio katedroje, Kybartų, Marcinkonių ir kitose bažnyčiose.

Naujieji Radviliškio bažnyčios varpai bus šventinami rugpjūčio 24-ąją, Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo parapijos titulinių atlaidų dieną. Šią apeigą atliks Jo Ekscelencija Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Asmeninės nuotr.

VERTĖ: Radviliškio bažnyčios klebonas Gintas Sakavičius: „Radviliškiečiai verti girdėti dangišką varpų skambesį“.

VARPAI: Lenkijoje, Kruševskių liejykloje, išlieti varpai papuošė Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčią.

ĮKĖLIMAS: Įkelti sunkiasvorius varpus prireikė specialios technikos.

Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.

BOKŠTAS: Naujieji varpai įkelti į rekonstruotą bažnyčios bokštą.