Baltų vienybės diena – visuomenės šventė

Baltų vienybės diena – visuomenės šventė

Bal­tų vie­ny­bės die­na – vi­suo­me­nės šven­tė

Ant vie­nin­te­lio Pak­ruo­jo ra­jo­ne esan­čio Pe­le­niš­kių pi­lia­kal­nio mi­ni­ma Bal­tų vie­ny­bės die­na jau ta­po vi­sų apy­lin­kių žmo­nių ir kraš­tie­čių šven­te. Or­ga­ni­za­to­riai skai­čiuo­ja, kad ren­gi­niai ant pi­lia­kal­nio su­trau­kia dau­giau da­ly­vių, nei mi­nė­ji­mai ofi­cia­les­nė­je ap­lin­ko­je.

Vie­ny­bės lau­žas Pe­le­niš­kių pi­lia­kal­nio pa­pė­dė­je šie­met bu­vo už­deg­tas de­vin­tą kar­tą. Su­va­žia­vu­siems maž­daug pus­šim­čiui žmo­nių iš Paš­vi­ti­nio, Pe­le­niš­kių, Drau­de­lių, Grik­pė­džių, ki­tų ap­lin­ki­nių kai­mų kon­cer­ta­vo Bal­sių liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­los (va­do­vė Ni­jo­lė Žiau­nie­nė) sa­vi­veik­li­nin­kai, Paš­vi­ti­nio vo­ka­li­nio an­samb­lio (va­do­vė Da­nu­tė Mai­žiu­vie­nė) dai­ni­nin­kės.

„Įs­pū­din­ga vals­ty­bei reikš­min­gą da­tą mi­nė­ti, ap­sup­tiems su­te­mo­se skęs­tan­čių lau­kų, ša­lia lau­žo lieps­nų nu­švies­tos tris­pal­vės. Kuo­met kar­tu su sa­vi­veik­li­nin­kais dai­nuo­ja, šo­ka suau­gu­sie­ji ir vai­kai, se­ne­liai ir anū­kai. Kai į šven­tę at­vyks­ta ir did­mies­čiuo­se gy­ve­nan­tys kraš­tie­čiai, be­si­sve­čiuo­jan­tys pas tė­vus. Bal­tų vie­ny­bės die­nos mi­nė­ji­mas ant pi­lia­kal­nio ne pir­mus me­tus su­lau­kia di­des­nio vi­suo­me­nės dė­me­sio, nei ofi­cia­lūs su­si­rin­ki­mai sa­lė­se“, – sa­kė D. Mai­žiu­vie­nė.

Ren­giant pa­tį mi­nė­ji­mą, pri­si­de­da apy­lin­kių gy­ven­to­jai. Nuo­lat da­ly­vau­ja ūki­nin­kų Zi­tos ir Ro­mo Sa­bų šei­ma iš Rim­kū­nų. Pe­le­niš­kie­tis Bro­nius Mar­cin­ke­vi­čius šven­tei jau ne pir­mus me­tus pa­rū­pi­no mal­kų lau­žui, jo žmo­na Emi­li­ja iš­vi­rė vai­šėms šiu­pi­nie­nės. Mar­cin­ke­vi­čiai į pi­lia­kal­nio pa­pė­dę at­ga­be­no suo­lų, sta­lų ren­gi­nio da­ly­viams.

Pa­sak D. Mai­žiu­vie­nės, Mar­cin­ke­vi­čiai vi­suo­me­ni­ne veik­la už­sii­ma ne il­gus me­tus. Per­ne­lyg ne­si­gar­sin­da­ma, šei­ma pi­lia­kal­ny­je anks­tes­niais me­tais įren­gė lau­ža­vie­tę, kad bū­tų sau­gu kur­ti lau­žus. Bro­niaus ir Emi­li­jos pa­vyz­džiu se­ka jų duk­ra ir vie­nas anū­kų.

Mar­cin­ke­vi­čiai ži­no­mi ir kaip ša­lia Pe­le­niš­kių esan­čios žmo­nių gar­bi­na­mos Ma­ri­jos Že­mės il­ga­me­čiai pri­žiū­rė­to­jai. Ti­ki­ma, kad čia dau­giau nei prieš tris­de­šimt me­tų bu­vo pa­si­ro­džiu­si Mer­ge­lė Ma­ri­ja. Žmo­nių šven­ta lai­ko­mo­je vie­to­je įreng­ta kop­ly­tė­lė, sta­to­mi kry­žiai, vyks­ta mi­šios.

„Šiau­lių kraš­to“ inf.

Da­nu­tės MAI­ŽIU­VIE­NĖS nuo­tr.

Bro­nius Mar­cin­ke­vi­čius (cent­re) – jau tra­di­ciš­kai ta­pęs vie­nu iš šven­tės or­ga­ni­za­to­rių.

Ant Pe­le­niš­kų pi­lia­kal­nio skam­bė­jo liau­diš­kos me­lo­di­jos.