Aukso medalis už aviečių sėklų aliejų

Asmeninė nuotr.
Vahagn Ispiryan, Kauno technologijų universiteto profesorius Petras Rimantas Venskutonis ir Audronė Ispiryan gali didžiuotis bendru savo darbu.
Kelmiškė ūkininkė, viena iš Lietuvos uogų augintojų asociacijos iniciatorių ir įkūrėjų Audronė Ispiryan parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“ pelnė aukso medalį už inovatyvų produktą – aviečių sėklų aliejų, kuris naudingas sveikatai ir gali būti vienas iš ūkio tvarumo garantų.

Aliejus sukurtas bendradarbiaujant su mokslininkais. Jo kūrimo procesas pasitarnaus ir A. Ispiryan rašomai daktaro disertacijai apie ūkio tvarumą.

Išmetamos tonos naudingų atliekų

Jau šešiolika metų A. Ispiryan šeima augina apie 9 hektarų aviečių plantaciją Užvenčio seniūnijoje. Jų auginamos Polka veislės avietės jau šešeri metai sertifikuojamos Nacionalinės kokybės ženklu, o kontrolę vykdo VŠĮ Ekoagros.

2019 metais avietės buvo nominuotos, kaip kokybe paženklintas geriausias maistas Lietuvoje.

Tinkamai prižiūrimi uogynai, tręšiami pagal kasmet sudaromą tręšimo planą, atsižvelgiant į dirvožemio ir lapų tyrimų analizę. Tokia priežiūra duoda gerokai didesnį derlių. Be to, ir uogos užauga didesnės ir saldesnės, gerokai vertingesnės.

Ūkininkavimo pradžioje A. Ispiryan pardavinėdavo ką tik nuskintas uogas. Tačiau iš karto parduoti didžiulius kiekius būdavo nelengva.

Todėl nusprendė įkurti uogų perdirbimo įmonėlę. Moteris parašė projektą ir, gavusi ES paramą, nusipirko uogų iškaulinimo įrangą. Atskyrus sėklytes, iš aviečių gaminamos tyrės.

Tačiau po kiekvieno proceso tekdavo išmesti nemažai atliekų. Su šia problema susiduria ir kiti uogų augintojai, perdirbantys derlių. Išspaudus sultis ar padarius tyres, lieka tonos naudingų atliekų, iš kurių galima sukurti sveikatai naudingų produktų.

Ūkininkė pradėjo domėtis, kaip būtų galima panaudoti aviečių sėklytes. Rado mokslinių straipsnių, kuriuose rašoma apie sveikatai ir kosmetikos pramonei naudingą aviečių sėklyčių aliejų. Ryžosi tokį aliejų gaminti savo ūkyje.

Ilgas procesas

Kadangi aliejaus gamybai reikia labai brangios įrangos, A. Ispiryan sudarė sutartį su Babtų sodininkystės daržininkystės institutu. Iš instituto ūkininkė perka paslaugą. Aviečių sėklytės čia ekstrahuojamos.

„Tai pats „žaliausias“ Lietuvoje perdirbimo būdas, – pasakoja ponia Audronė. – Nenaudojama jokių tirpiklių. Užtat procesas trunka ilgai. Per savaitę pagaminama po 100 – 200 kilogramų ekstrakto. Tad kol kas išspaudžiame nedidelius kiekius aliejaus.“

Aliejus sukurtas bendradarbiaujant su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro sodininkystės ir daržininkystės institutu bei Kauno technologijos universitetu.

Perdirbimo technologija išskirtinė tuo, kad uogos yra iškaulinamos, sėklytės džiovinamos 40 C laipsnių temperatūroje, jos sumalamos ir išgaunamas aliejus visiškai inovatyvia technologija.

Ūkininkė moksliškai paaiškina, kad yra naudojama superkritinė CO2 ekstrakcija. Tarptautinio lygio mokslininkai, atlikę tyrimus, yra priėję išvadų, kad tai yra pats geriausias būdas išgauti aliejui, nes nėra naudojami jokie tirpikliai, jis ypač palankus aplinkai, o aliejaus savybės yra ženkliai geresnės negu kitais būdais išgautų aliejų. Visas procesas organizuojamas taip, kad gerėtų Lietuvos ekonominiai, aplinkosauginiai ir socialiniai rodikliai.

Produkto dizainą sukūrė ūkininkės dukra Venera Viktoria Ispiryan. Patentuotas TIK prekės ženklas. Šiais metais ūkis jau galės pristatyti aviečių sėklyčių aliejų. Šiuo metu suplanuota produktą pristatyti parodose Dubajuje ir Berlyne.

Prancūzų, anglų ir rusų kalbomis laisvai kalbanti ūkininkė turi didelius šansus savo produktą pristatyti ir kitose pasaulio šalyse.

Apdovanojimas už inovacijas ir naudą sveikatai

Neseniai vykusioje parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“ A. Ispiryan pagamintas ir komercializuotas aviečių sėklyčių aliejus įvertintas aukso medaliu. Apdovanojimas skirtas kaip keliais aspektais naudingam produktui. Akcentuota inovatyvi žaliavos auginimo sistema, aukštos pridėtinės vertės tvari mokslu paremta inovacija bei produkto sudėtis, jo nauda sveikatai.

Aviečių aliejaus vartojimas siejamas su mažesne daugelio ligų rizika. Sumažėja nutukimo, diabeto, širdies ligų tikimybė, pailgėja gyvenimo trukmė, užtikrinamas sveikas kūno sudėjimas, suteikiama daugiau energijos, sulėtinamas protinių galių silpnėjimas, susijęs su amžiumi. Aliejus, išgautas inovatyvios CO2 ekstrakcijos būdu, yra labai vertingas produktas sveikatai. Jo sudėtyje yra daug omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, ypač omega-6 linolo rūgšties, jis yra puikus antioksidantas. Jame yra daugiau kaip 80% nepakeičiamų riebalų rūgščių.

Aliejus tinka dantenų uždegimo, bėrimų, egzemos ir kitų odos pažeidimusų prevencijai. Todėl naudingas odos kremams, vonios aliejams ir dantų pastai. Aviečių sėklų aliejus yra minkštinantis, drėkinantis, kondicionuojantis, sukuriantis lipidų barjerą, apsaugantį odą ir išlaikantis odos drėgmę.

Jis turi daugiau priešuždegiminių savybių negu pirmojo spaudimo avokadų, vynuogių sėklų aliejus, lazdyno riešutų ar kviečių gemalų aliejus. Todėl tinkamas ir vėžio profilaktikai.