
Naujausios
Atgyjantis kaimas dusinamas dulkėmis
Prieš kelerius metus plaukdami Mūšos upe meškeriotojai iš Panevėžio pačiame Pakruojo rajono pakraštyje aptiko seną, bebaigiantį nykti Gedžiūnų kaimą. Dabar kaimas šiems vyrams tapo naujaisiais namais, o į kaimą, apsuptą nuostabios gamtos, keliasi žmonės.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Penktadienio vidudienis. Redakcijos automobilis nuo Linkuvos žvyrkeliu suka link Dvariukų. Už jų keli kilometrai, rajono pakraštyje, ant paties Mūšos vingio kranto – Gedžiūnai.
Mus aplenkia didžiuliu greičiu lekiantis vilkikas ir, palikęs neperregimą dulkių uždangą, nurūksta tolyn. Tenka sustoti, kol dulkės bent kiek nusės.
Šiame kelyje dėl tirštos dulkių uždangos sunkvežimis nuo kelio nubloškė dviračiu važiavusią Raudondvario gyventoją Valeriją Mikolaitienę. Moteriai buvo sužalotos abi kojos.
Į policiją dėl įvykio Valerija nesikreipė, pas medikus nuvažiavo kitą dieną, supratusi, kad sužalojimo namuose neišsigydys.
„Per tas dulkes patys nebemato kur važiuoja“, – sako moteris, per plauką išvengusi tragiškos avarijos.
Į kaimą įvažiuojame lėtai. Kad nuo žvyrkelio pakeltume kuo mažiau dulkių. Visi kaimo namai – abipus Gedžiūnus kertančio žvyrkelio.
Kaimo pradžioje – remontuoti baigiama sodyba. Paliktą griūti ją beveik prieš dešimtmetį nupirko panevėžiškis. Vyras, ištempęs nuo Mūšos žarną, laistė žvyrkelį: gelbėjosi nuo dulkių.
Verslininkas Jonas Burkus čia ėmęs kurti savo antruosius namus, nemanė, kad vieškeliu per kaimą, trumpinant maršrutą, suks ne tik apylinkėje įsikūrusių užsienio kapitalo įmonių sunkiasvoris žemės ūkio transportas, bet ir skaldos vežėjai iš Latvijos.
„Nebežinome kaip nuo dulkių gelbėtis. Kelią valandą laistai, pusvalandis – ir sausa, – nelinksmai kalba vyras. – Vasara – pats gražiausias metų laikas, o čia – pats baisiausias: nuo mašinų keliamų dulkių dūsta ir medžiai, ir žmonės“.
Gedžiūnuose, vis dar gražinamoje sodyboje Jonas praleidžia penkias dienas per savaitę. Gedžiūnų gamtos grožis jį pakerėjo, todėl išvykęs su reikalais vėl skuba atgal.
Sodybos šeimininkas rekonstruoja mūrinį tvartą, rengiasi jame imtis verslo, gaivins krašto kulinarinį paveldą.
Kitame kaimo pakraštyje apleista sodyba irgi jau atgyja. Naujasis jos savininkas Aurimas Liobikas į darbą Panevėžio apskrityje važinėja iš Gedžiūnų.
„Iki Panevėžio mums – tik keturiasdešimt kilometrų“, – šypsosi Aurimas.
Besišnekučiuojant kieme vėl pralekia sunkvežimis. Sodybos šeimininkas paaiškina, kad tai – vienas vilkikų, išvežančių perdirbti srutų dumblą, susidarantį netoli Linkuvos esančiame kiaulių komplekse.
Į pokalbį įsijungia šiame kaime tėvų sodybą su šeima atkurianti linkuvietė verslininkė Genė Jaškulienė.
Moteris sako, kad prieš dieną tas dumblas buvo gabenamas atviru sunkvežimiu, todėl kaimas duso jau ne tik nuo dulkių, bet ir nuo vimdančios smarvės.
Gedžiūniečiai kartą sustabdė vairuotoją ir pasiteiravo, kodėl mėšlo neveža asfaltuotais keliais, o suka čia. Tas paaiškinęs, kad ten važiuoti neleidžiama, nes dėl kiaulių maro grėsmės esą užkardų.
„Išeina, kad kiaulių sveikata labiau rūpinamasi, nei žmonių“, – apmaudo neslėpė G. Jaškulienė.
Moteris kreipėsi į Šiaulių visuomenės sveikatos centrą, prašydama ištirti orą Gedžiūnuose, kad įsitikintų, ar kelio dulkės nekelia pavojaus čia gyvenančiųjų sveikatai.
Kaimas nekantriai laukia tyrimų rezultatų.
Kelią per Gedžiūnus asfaltuoti buvo numatyta dar 2008-aisias, 700 metrų asfalto buvo įtraukti į Rajoninių kelių ruožų asfaltavimo rajono gyvenvietėse prioritetinį sąrašą. Tačiau kelininkai planus keitė, asfalto Gedžiūnai taip ir nesulaukė.
„Rajono Tarybos patvirtintame dokumente nurodoma, kad Gedžiūnuose tada gyveno 25 žmonės. Dabar kreipimąsi dėl žvyrkelio per kaimą asfaltavimo pasirašė 40 gyventojų“, – sakė A. Liobikas.
Kaimas atgimsta, bet paramos iš valdžios nesulaukia.
Valstybės lėšas kelių priežiūrai leidžiantys kelininkai vis dar tvirtina, kad eismo intensyvumas per Gedžiūnus yra per menkas, kad būtų galima planuoti asfaltą.
Tokį argumentą išgirdę gedžiūniečiai stebėjosi: „Gal jie žiemą eismo intensyvumą skaičiavo? Atvažiuotų vasarą, kai žemės ūkio darbymetis. Per kaimą mašinos su kroviniais ir be jų lekia kas dešimt penkiolika minučių“.
Dėl jų piktindamiesi kaimo vyrai susitikime kelininkams ir rajono valdžios atstovams piktai pažadėjo: „Nespręsite problemos, imsimės savų priemonių – ant kelio guldysime atverstas akėčias“.
A. Liobikas pakviečia į savo sodybos gilumą – toliau nuo kelio. Už keliolikos metrų nuo kelio – Mūša. Nusileidus nuo stataus kranto laipteliais žemyn, dulkės nebepasiekia. Atsiveria vaiski paupio žaluma, pilna įvairių paukščių klegesio.
Aurimas pasakoja, kaip kaimo vyrai nuo žolių ir šabakštynų išvalė upės pakrantę, įrengė laužavietes, suoliukus poilsiautojams ir, žinoma, patiems sau.
„Dabar čia baidarėmis atplaukia poilsiautojai, sustoja, išlipa į krantą pailsėti, pasidairyti po kaimą. Bet skuba atgal prie upės, bėga nuo dulkių,"– pasakoja A. Liobikas.
Vyras pasidžiaugia, kad atgimstantį kaimą pamilo ir gulbės, Mūšos vingyje įsikūrė kelios dešimtys.
Gražios gamtos apsuptas kaimas buvo bepradedąs nykti. Dabar čia atgyja ne tik sodybos, bet ir kaimo istorija. J. Burkus kuria senovinių buities rakandų ir žemės ūkio padargų muziejų, gretimame kaime nupirkęs griaunamo pastato rastų, pastatė dūminę pirtelę.
Poilsiautojai stebisi ir naminių paukščių įvairove. Po sodybos medžiais įrengtas didžiulis voljeras su tvenkinuku, tilteliais, stoginėmis ir įvairiomis lipyklomis. Šeimininkas suskaičiavo turintis 144 įvairių rūšių paukščius.
Gedžiūnuose tą dieną virė kasdieniai darbai.
Toliau nuo kelio, sodo gale obels šešėlyje pasiguldžiusi avį, vilną kirpo moteris. Senovinėm žirklėm, kokiomis avys buvo kerpamos dar ano šimtmečio pradžioje.
Iš Kauno į gimtuosius Gedžiūnus gyventi grįžusios mokytojos Liucijos Kazlauskienės ūkyje – avys, bitės ir arklys.
O linkuvietės verslininkės Genės Jaškulienės atkurtoje tėviškėje žada įsikurti sūnus. Sodyboje restauruojamas dviejų šimtų metų akmeninis pastatas.
Dabar Gedžiūnuose negyvenamos liko tik dvi sodybos. Jose augę dekoratyvūs krūmai, piktžolės ir kažkokie šabakštynai sužėlę iki stogų. Gedžiūnų vyrai sako, kad imsis talkų, ir aptvarkys tų namų aplinką. Nes ji jau nebedera prie naujam gyvenimui atgyjančio kaimo.
„Gedžiūnų žmonės bėgo ne nuo kaimo gyvenimo, bet nuo dulkių“ – sako naujakuriai, ankstesnės rajono valdžios išvadinti atėjūnais. Naujakuriai ir tada valdininkus bandė įtikinti tiesti asfaltą, tačiau buvo išvadinti atėjūnais.
Autorės nuotr.
DULKĖS: Per kaimą važiuojantis sunkvežimis pakelia tirštus dulkių kamuolius.
ATGIMIMAS: Panevėžietį Aurimą Liobiką stebina valdžios abejingumas Gedžiūnų atgimimui.
SIEKIS: Tėviškėnams ir naujakuriams Mūšos pakrančių tvarkymas buvo vienas pirmųjų bendrų darbų. (Nuotr. Aurimas Liobikas ir Genė Jaškulienė).
DULKĖS II: Visa kas yra kieme, pasidengia storu dulkių sluoksniu.
NAUJAKURIAI: Kaimo sodybas keičia grįžtantys tėviškėnai ir naujakuriai iš aplinkinių miestų.
PRAEITIS: Gedžiūnuose – kaip muziejuje, avis laikanti moteris jas kerpa senoviniu būdu.
EKSPOZICIJA: Gedžiūnų etnografinio buities muziejaus pradžia – ekspozicija prie J. Burkaus dūminės pirtelės.
APSAUGA: Jonas Burkus sako, jog vienintelė apsauga nuo dulkių – laistyti žvyrkelį. Taip daro daugelis Gedžiūnų gyventojų.